Pielęgniczka Agassiza (Apistogramma agassizii)

Pielęgniczka Agassiza (Apistogramma agassizii) – niewielka, pięknie ubarwiona ryba z rodziny pielęgnicowatych.

NAZWA: Pielęgniczka Agassiza (Apistogramma agassizii)
SYNONIM: Agassizi's Dwarf Cichlid
RODZINA: Pielęgnicowate (Cichlidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni 4 - 8 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość 70 cm
WODA: Temperatura: 22 - 28ºC,
pH: 5.0 - 7.0 pH,
twardość: 5 - 10 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Dno, środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Do 5 lat
CENA: 8 - 15 ZŁ

OPIS: Pielęgniczka Agassiza to słodkowodna ryba pochodząca z Ameryki Południowej gdzie zamieszkuje spokojne wody i strumienie dorzecza Amazonki. Występuje głownie na terytorium Brazylii, Peru oraz Boliwii.
Pielęgniczki Agassiza to niewielkie ryby, samce dorastają do 7 – 8 cm zaś samiczki 4 – 5 cm. Ubarwienie tych ryb bywa zmienne, zwykle pomarańczowo-żółte lub żółto-szare, z czarną pręgą przebiegającą od pyska do płetwy ogonowej. Samce są bardziej intensywnie ubarwione, mają także bardziej wydłużone płetwy.
Gatunek ten należy do ryb o spokojnym usposobieniu jedynie podczas tarła samce bronią swych rewirów.

ODŻYWIANIE: Ryby te wymagają urozmaiconej diety. Najchętniej przyjmują pokarmy żywe lub mrożone w postaci larw ochotki, wodzienia, wazonkowców czy dafni. Przyjmują także pokarmy suche które powinny być uzupełnieniem diety tych ryb.

AKWARIUM: Jak na swoje rozmiary ryby te wymagają dość sporego zbiornika. Akwarium powinno mieć przynajmniej 70 cm długości, posiadać niezbyt jasno oświetlone a filtracja nie powinna tworzyć zbyt silnego prądu wody. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony roślinnością z licznymi kryjówkami z kamieni, korzeni lub łupin kokosowych. Podłoże najlepiej z drobnego, dobrze wypłukanego piasku.
Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Podmiany nie powinny być duże około 10 do 15% objętości zbiornika. Pielęgniczki Agassiza są rybami wrażliwymi na brudną wodę oraz chemikalia.
Ryby tego gatunku powinny być trzymane w grupie, pokażą wtedy nam swoje naturalne zachowania takie jak pojedynki o terytorium. Pojedynki może wyglądają groźnie ale ryby nie robią sobie krzywdy, jedynie w zbyt małych akwariach może dochodzić do uszkodzeń ciała. Pielęgniczki te mogą być trzymane z innymi spokojnymi i niewielkimi gatunkami ryb. Nie zaleca się trzymania tych ryb z innymi pielęgniczkami.

Polecamy:   Paletka dyskowiec (Symphysodon aequifasciatus)

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny. Ryby te gdy są dobrze karmione często przystępują do tarła w zbiornikach ogólnych. Woda w takim akwarium powinna być miękka i lekko kwaśna o temperaturze 23-25 C. Samica obiera terytorium wokół kryjówki w której dochodzi do tarła. Młode wykluwają się po około 2 – 3 dniach i opiekuje się nimi samica która w tym czasie jest bardzo agresywna. Młode dokarmiamy po około 5 dniach, drobnym planktonem i węgorkami.
Samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami, każda z nich ma swój rewir i kryjówkę w której składana jest ikra.

UWAGI: Po raz pierwszy pielęgniczkę Agassiza sprowadzono do Europy w 1909 roku.