Pielęgniczka Boliwijska (Mikrogeophagus altispinosus)

Pielęgniczka Boliwijska – łagodna i spokojna ryba z rodziny pielęgnicowatych często goszcząca w naszych akwariach. Nazywana także Pielęgniczką długocierniową.

NAZWA: Boliwijska (Mikrogeophagus altispinosus)
SYNONIM: Bolivian Ram
RODZINA: Pielęgnicowate (Cichlidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni 8 - 9 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość dla pary 80 cm
WODA: Temp.: 22-28ºC, lekko kwaśna, średnio twarda
POKARM: Żywy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny.
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 2 - 4 lata
CENA: 6-10 ZŁ

OPIS: Jest gatunkiem słodkowodnym w naturze zamieszkującym strefy przybrzeżne w dorzeczach rzek Rio Guapore, Rio Madeira i Rio Quizer w Boliwii i Brazylii.
W warunkach akwariowych dorastają do 8 – 9 cm. Jest bliską kuzynką Pielęgniczki Ramireza. Ubarwienie to mix kolorów: żółtego i pomarańczowego z przodu oraz niebieskiego i szarego w tylnej części ciała. Charakterystycznymi cechami Pielęgniczki boliwijskiej są czarna pręga na głowie przechodząca przez oko, czarna plama w połowie ciała oraz częściowo rozgałęzione promienie płetwy grzbietowej.
Płeć trudna do rozpoznania. Dorosły samiec jest większy od samicy oraz jaskrawiej wybarwiony i ma bardziej wydłużone płetwy.
Jest bardzo spokojnym gatunkiem żyjącym w parach i niewskazane jest trzymanie więcej niż jednej pary w niewielkim zbiorniku – może dochodzić do walk o terytorium między samcami. Jest rybą którą bez obaw można hodować w akwarium towarzyskim z innymi rybami.

ODŻYWIANIE: Pielęgniczka boliwijska jest rybą wszystkożerną. Można ją karmić pokarmem płatkowym, żywym jak i mrożonym. Ważne by dieta ryb była urozmaicona. Pokarm przez ten gatunek pobierany jest z dna zbiornika.

AKWARIUM: Może być hodowana w akwarium towarzyskim z innymi rybami o podobnym usposobieniu i wielkości. W akwariach z większymi i agresywnymi gatunkami staje się płochliwa i prowadzi ukryty tryb życia.
Akwarium powinno być przestronne, obsadzone roślinnością także tą pływającą po powierzchni wody wyposażone w liczne kryjówki i zakamarki zbudowane z korzeni, łupin kokosa itp. Konieczne jest przynajmniej częściowo podłoże z drobnego piasku – ryby te uwielbiają przesiewać piasek w poszukiwaniu pokarmu a i czasem potrafią wykopać niezły dołek w którym przychodzą na świat nowe pokolenia tych ciekawych pielęgniczek. Woda w zbiorniku powinna być czysta i stabilna chemicznie.

Polecamy:   Paletka dyskowiec (Symphysodon aequifasciatus)

ROZMNAŻANIE: Z reguły po dobraniu się pary zaczyna ona dość agresywnie bronić wybranego obszaru w akwarium. Często jest do duży płaski kamień lub dołek w podłożu. Samica przygotowuje miejsce na złożenie ikry a samiec ogranicza się do patrolowania okolicy. Larwy pojawiają się po 3-4 dniach a po następnych 8-9 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. Młode można karmić larwami solowca.