Płaskobok tępogłowy (Metynnis hypsauchen)

Płaskobok tępogłowy (Metynnis hypsauchen) – słodkowodna ryba kąsaczokształtna, z rodziny piraniowatych która przez akwarystów uważana jest za rybę spokojną i towarzyską.

NAZWA: Płaskobok tępogłowy (Metynnis hypsauchen)
INNE NAZWY: Płaskobok ozdobny, Płaskobok Schreitmuellera
SYNONIM: Metynnis calichromus Ahl, Metynnis ehrhardti Ahl
RODZINA: Kąsaczowate (Characidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Duży 15 cm
AKWARIUM: Duże, minimalna pojemność 200 l
WODA: Temperatura: 24 - 28ºC,
pH 6,0 - 7,0,
twardość do 10°n
POKARM: Roślinny, żywy, mrożony
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 – 10 lat
CENA: 8 - 10 ZŁ

OPIS: Płaskobok tępogłowy znany jest także pod nazwami Płaskobok ozdobny oraz Płaskobok Schreitmuellera. Jest rybą która przywędrowała do nas z Ameryki południowej. Jest gatunkiem powszechnie występującym na obszarze Brazylii, Gujany, Peru oraz Boliwii. Zamieszkuje gęsto zarośnięte rzeki dorzecza Amazonki, Rio Paraguay, Orinoko i Gujany.
Płaskobok tępogłowy charakteryzuje się ciałem bocznie spłaszczonym, wysokim o kształcie zbliżonym do dysku. Ciało koloru srebrnego, miejscami połyskujące. Samce wyróżniają się dłuższą płetwą odbytową która w przedniej części zabarwiona jest na czerwono żółto. Dorasta do 15 cm długości.
Jest gatunkiem stadnym żyjącym w ławicach.

ODŻYWIANIE: Płaskobok tępogłowy jest gatunkiem roślinożernym dlatego jego dieta powinna być oparta głównie o pokarmy roślinne. Przyjmuje pokarmy płatkowe, granulaty oraz naturalne w postaci liści sałaty, szpinaku czy mniszka lekarskiego. Gatunek ten w warunkach akwariowych przyjmuje także pokarmy w postaci mrożonych, liofilizowanych lub żywych owadów które mogą uzupełnić dietę tych ryb.

AKWARIUM: Ze względu na wielkość ryb zbiornik dla niewielkiej grupki powinien mieć minimum 200 litrów pojemności. Ryby te lubią gęsto zarośnięte zbiorniki z wolną przestrzenią do pływania. Same rośliny stanowią część diety tych ryb. Jeśli chcemy utrzymać rośliny w dobrej kondycji należy zadbać o odpowiednią dietę ryb oraz obsadę roślinną. Żywe rośliny najlepiej zastąpić sztucznymi i użyć licznych dekoracji w postaci korzeni i gałęzi.
Parametry wody nieodgrywaną znaczącej roli w udanej hodowli Płaskoboka tępogłowego. Woda powinna mięć temperaturę od 24 do 28ºC, pH 6,0 – 7,0 pH, miękka do średnio twardej.
Gatunek ten jak najbardziej nadaje się do zbiorników towarzyskich. Ryby te z reguły są łagodnie usposobione. Przy doborze towarzystwa należy uwzględnić wielkość ryb – mniejsze gatunki, mieszczące się w pysku mogą zostać zjedzone.

Polecamy:   Miedzik obrzeżony (Hasemania nana)

ROZMNAŻANIE: Płaskobok tępogłowy to gatunek jajorodny. Do rozrodu tych najlepiej przygotować odpowiednio duży zbiornik tarliskowy. Ryby te najchętniej przystępują do tarła w niewielkim stadzie. Woda w zbiorniku powinna mieć temperaturę 25 -27 ºC, o pH 6 – 7, powinna być raczej miękka (do 10ºdGH). W okresie tarła samce wybarwiają się nieco ciemniej i zabiegają o względy samic. Kiedy samica jest gotowa, wypuszcza ikrę, a samiec natychmiast ją zapładnia. Ikra opada na dno, może zostać zjedzona dlatego po udanym tarle najlepiej odłowić tarlaki z akwarium. Wylęg następuje po 3 dniach, po kolejnych 2-5 narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.

UWAGI: Płaskobok tępogłowy poławiany jest jako ryba akwariowa oraz konsumpcyjna.