Pogostemon erectus

Pogostemon erectus – atrakcyjnie wyglądająca roślina łodygowa która stosunkowo niedawno jest na akwarystycznym rynku. Igiełkowate liście nadają niesamowity wygląd tej roślinie.

NAZWA: Pogostemon erectus
SYNONIMY: Rotala verticillaris
RODZINA: Lamiaceae
POCHODZENIE: Indie
WYSOKOŚĆ: 40-50 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 20 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Pogostemon erectus pochodzi z Indii i charakteryzuje się drobnymi, igiełkowatymi jasnozielonymi liśćmi. Jest rośliną 3-planu lub w dużych akwariach 2-planu. Doskonale prezentuje się posadzona w zwartej grupie która stanowi idealny kontrast dla innych roślin. Pogostemon erectus osiąga wysokość do 40-50 cm. Posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy.

UPRAWA: Roślina brew powszechnej opinii nie ma dużych wymagań oświetleniowych jednak przy mocniejszym oświetleniu bardzo gęste grupy i utrzymuje taką fakturę przez dłuższy okres czasu. Przy mocnym oświetleniu szczyty rośliny potrafią się wybarwić na delikatnie pomarańczowy kolor. Charakteryzuje się przy tym umiarkowanym tempem wzrostu i nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji jak inne rośliny łodygowe. Pogostemon erectus należy często przycinać ponieważ robi się wtedy znacznie gęstsza.

SADZENIE: Roślinę sadzimy w grupie na tylnym planie akwarium.
Pojedyncze sadzonki należy umieścić w podłożu za pomocą pincety w odległości 2 -4 cm. Rozmnażanie odbywa się poprzez przycinanie górnych pędów rośliny które sadzimy w podłoże

NAWOŻENIE: Do szybkiego wzrostu roślina ta potrzebuje podawania podawania CO2 oraz systematycznego nawożenia. Pogostemon erectus lubi żyzne podłoże dlatego należy zadbać o odpowiednie nawożenie podłoża m.in. przez zastosowanie pałeczek nawozowych.

Polecamy:   Ludwigia płożąca (Ludwigia repens)