Pogostemon stellata (Eustralis stellata)

Pogostemon stellata (Eustralis stellata) – to piękna roślina akwariowa występująca w kilku odmianach. Polska nazwa tej rośliny to Gwiezdnik okółkowy.

NAZWA: Pogostemon stellata (Eustralis stellata)
INNE NAZWY: Gwiezdnik okółkowy
POCHODZENIE: Azja/Australia
RODZINA: Lamiaceae
WYSOKOŚĆ: 20 - 40 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Wysokie
WODA: Temperatura: 22 – 28°C,
pH: 5 – 7
UMIEJSCOWIENIE: 2/3 plan
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Trudna

OPIS: Gwiezdnik okółkowy (Eustralis stellata) jest rośliną pochodzącą z południowo-wschodnich rejonów Azji oraz Australii. Występuje na brzegach rzek, jezior oraz mokradeł gdzie wysokość wody nie przekracza jednego metra. Zwykle w dobrze nasłonecznionych stanowiskach.
Pogostemon stellata jest piękną rośliną która jest ozdobą każdego zbiornika. Jest rośliną kwitnącą. Jest rośliną łodygową, zwykle nie rozgałęziającą się. Z okółek liściowych które umieszczone są co 2 – 3 centymetry wyrasta od 4 do 10 liści. Są one wąskie, nieco lancetowate o długości do 4 cm. Liście zwykle koloru zielonego, od spodu jaśniejsze czasem lekko fioletowe. Liście z górnych części rośliny w dobrych warunkach przybierają odcień czerwonawy.
Dorastające do lustra wody łodygi zakwitają wypuszczając małe, białe kwiaty.
W warunkach naturalnych jak i akwarystycznych spotykamy różne odmiany tej rośliny. Różnią się one wielkością, barwą czy kształtem liści.

UPRAWA: Ta piękna roślina jest dość trudna w uprawie. Wymaga dużej ilości światła oraz nawożenia także CO2. Podłoże dla tej rośliny powinno być żyzne. Woda także powinna zawierać sporo minerałów a także powinna być nawożona CO2. Przy niedoborach minerałów traci liście. Gwiezdnik okółkowy to wymagająca roślina – nawet w dobrych warunkach może nagle przestać rosnąć.
W warunkach akwariowych roslinę tą zazwyczaj rozmnażamy poprzez umieszczenie odrastających, przyciętych pędów w podłożu. Umieszczone w podłożu pędy ukorzenią się tworząc nową roślinę.

SADZENIE: Pogostemon stellata najlepiej prezentuje się w grupie i tak powinna być sadzona. Pojedyncze sadzonki umieszczamy w podłożu najlepiej przy użyciu pincety. Sadzonki umieszczamy w odległości 2 – 3 cm. Roślinę sadzimy w drugim lub trzecim planie. Bardzo dobrze prezentuje się na tle ciemniejszych roślin.

UWAGI: Pogostemon stellata bywa mylony z innymi roślinami akwariowymi między innymi z Limnophila aromatica czy Ludwigia sp.cuba.