Ponikło żyworodne (Eleocharis vivipara)

Ponikło żyworodne (Eleocharis vivipara) – to drobna, delikatna i niezwykle atrakcyjnie się prezentująca roślina trawiasta trzeciego planu.

NAZWA: Ponikło żyworodne (Eleocharis vivipara)
POLSKA NAZWASitowie żyworodne
SYNONIMY: Eleocharis prolifera Chapman, Chlorocharis vivipara Rikli
POCHODZENIE: Ameryka Północna
WYSOKOŚĆ: 30 - 60 cm
SZEROKOŚĆ: 1 - 2 mm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 18 – 28°C
pH: 5 - 8,
twardość: Miękka - średnia
UMIEJSCOWIENIE: 3 plan
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa - średnio trudna

OPIS: Gatunek ten rozpowszechniony jest na terenach podmokłych, bagnach, oraz w zbiornikach wodnych południowej części Ameryki Północnej.
Eleocharis vivipara w akwariach zwykle występuje jako roślina trzeciego planu, gdzie prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jest rośliną płożącą i posiada bardzo dobrze rozwinięte kłącze z którego wyrastają liczne, cieniutkie, ciemnozielone liście przypominające źdźbła trawy.

UPRAWA: Eleocharis vivipara to roślina prosta w uprawie i łatwa w pielęgnacji. Szybko się rozrasta tworząc nowe kłącza, które zajmują kolejne fragmenty dna zbiornika. Nowe kłącza można odciąć od rośliny matecznej i posadzić w innym miejscu. Nowe sadzonki powstają także na szczytach starszych liści.
Jest gatunkiem który który bardzo dobrze znosi przycinanie, które wykonujemy ostrymi nożyczkami.
Ponikło żyworodne najlepiej będzie nam rosło w zbiornikach z żyznym podłożem, z wodą o temperaturze 18-24°C, miękkiej o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie. Roślina wrażliwa jest na zanieczyszczenia wody oraz na glony które wpływają negatywnie na jej kondycję.

SADZENIE: Roślinę sadzimy w grupie, zwykle z tylnej ścianie lub po bokach akwarium. W podłożu umieszczamy po kilka sztuk sadzonek w odległości 2 – 3 cm. Ponikło żyworodne dobrze kontrastuje z większymi roślinami o ciemniejszej barwie lub wybarwiającymi się na czerwono.

Polecamy:   Nadwódka wielonasienna „Rosanervig” (Hygrophila polysperma „Rosanervig”)