PREZENTACJA: Tani miernik TDS

Miernik TDS (Total dissolved solids) jest urządzeniem służącym do pomiaru ilości rozpuszczonych substancji w wodzie a tym samym poziomu zanieczyszczenia wody.

Miernik TDS to urządzenie mierzące poziom zanieczyszczenia wody (rozpuszczonych jonów minerałów, soli czy metali) w oparciu o pomiar przewodności wody i jest wyrażony w ppm, czyli upraszczając w miligramach na litr (mg/l) . W pomiarze TDS zawiera się każdy zwiększający przewodność nieorganiczny składnik z wyjątkiem cząsteczek wody które nie przewodzą prądu.

Miernik TDS przydatny jest w akwarystyce w dwóch przypadkach:
– Przy hodowli wrażliwych gatunków ryb i innych organizmów np. niektórych gatunków krewetek czy przy hodowli dyskowców (paletek).
– Akwarystyka morska – tutaj potrzebna jest czysta woda w której rozrabiamy w odpowiednich proporcjach sole i inne preparaty.

Zwykle dokonując pomiarów badanej wody badamy skuteczność działania filtrów RO/RODI.

Sam używam do filtracji wody filtra RO a przefiltrowana woda służy do hodowli krewetek z rodzaju Cardina. Prezentowany poniżej miernik TDS służy mi do określenia skuteczności działania filtra RO oraz do pomiaru przewodności wody uzdatnionej przez zastosowanie mineralizatora i innych dodatków do wody.

Prezentowany miernik to najtańszy obecnie oferowany miernik TDS na polskim rynku zakupiony na Allegro. Koszt zakupu miernika TDS-3 to około 20 – 25 zł za miernik wysyłany z zagranicy (czas oczekiwania to około 4 tygodnie) egzemplarze sprowadzone już do kraju wycenione są na 70 – 100 zł.

Miernik TDS-3 specyfikacja:
– zakres pomiaru: 0-9990 ppm.
– rozdzielczość od 0 do 999: 1 ppm.
– dokładność pomiaru: +/- 2%
– skalibrowany roztworem NaCl 342 ppm.
– zakres pomiaru temperatury w st.C: 0-80
– zakres pomiaru temperatury w st.F: 32-176
– rozdzielczość pomiaru temperatury: 1 st.C
– zasilanie: 2 baterie guzikowe 1,5V
– żywotność baterii: 1000 godzin pracy
– wymiary [cm]: 15,5 x 3,1 x 2.3
– waga z etui: 76.5 g
– waga bez etui: 56.7 g
– eleganckie etui z klipsem
– funkcja oszczędzania baterii auto-off
– funkcja pamięci wskazania (hold)
– czytelny wyświetlacz LCD
– wbudowany termometr elektroniczny
– miernik skalibrowany fabrycznie
– możliwość ręcznej kalibracji śrubokrętem

POMIAR PRZEWODNOŚCI WODY:
przeprowadzenie testu wody miernikiem TDS-3 jest bardzo proste i szybkie. W celu zmierzenia przewodności wody należy usunąć ochronną osłonę, włączyć urządzenie i zanurzyć na chwilę miernik w wodzie (na około 10 sekund) a na wyświetlaczu pokaże nam się wynik przeprowadzonego pomiaru. Jeśli na wyświetlaczu pojawia się migający symbol „x10”, wynik należy pomnożyć przez 10.
Miernikiem TDS-3 możemy przeprowadzić także pomiar temperatury w powietrzu jak i w wodzie. Aby dokonać pomiaru należy wcisnąć przycisk TEMP a wyświetlacz pokaże temperaturę w stopniach Celsjusza, ponowne wciśnięcie przycisku temp pozwoli nam odczytać temperaturę w stopniach Fahrenheita.

INNE MIERNIKI PRZEWODNOŚCI WODY – Oprócz mierników TDS stosuje się mierniki przewodności, które podają wyniki w S (simensach czyli odwrotności oporu). Tego typu urządzenia są zazwyczaj nieco dokładniejsze.