Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)

Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe) – niewielka spokojna i pięknie ubarwiona słodkowodna ryba z rzędu karpieńcokształtnych.

NAZWA: Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)
SYNONIMY: Lyretail Killi
RODZINA: Szczupieńczykowate
BIOTOP: AFRYKA
ROZMIAR: Mały 5 - 6 cm
AKWARIUM: Małe - duże, min. długość dla pary 50 cm
WODA: Temp.: 20-32ºC, lekko kwaśna, średnio twarda
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy.
ŻEROWANIE: Przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 lata
CENA: 8-16 ZŁ

OPIS: W naturze Proporczykowiec z Kap Lopez występuje w niewielkich, płytkich zbiornikach oraz wolno płynących strumieniach Afryki równikowej głównie w Kamerunie, Kongo i Gabonie.
Dorasta do 6cm. Ciało Proporczykowca z Kap Lopez jest wydłużone o cylindrycznym kształcie. Wyhodowano kilka odmian barwnych tej sympatycznej ryby – brązową, złotą, pomarańczową. Odmiana dzika charakteryzuje się brązowo niebieskawym ubarwieniem (czym bliżej ogona, tym bardziej brązowy kolor) z licznymi brązowo czerwonawymi plamkami rozrzuconymi po całym ciele. Płetwy grzbietowa, brzuszne, odbytowa pomarańczowo brązowe, obrzeżone na bordowo z białym marginesem. Płetwa ogonowa mieni się w kolorach pomarańczy, brązu, bordowym i białym.
Samca rozpoznamy po większym rozmiarze ciała, bardziej jaskrawych barwach, wydłużonych ostatnich promieniach płetwy grzbietowej i odbytowej oraz wydłużonych zewnętrznych promieniach płetwy ogonowej. Samica wszystkie płetwy ma zaokrąglone i jest pełniejsza w partiach brzusznych.
Proporczykowiec z Kap Lopez jest rybą spokojną i łagodną. Jednak samce mogą czasem być agresywne wobec siebie lub ryb o podobnej budowie ciała. Proporczykowce możemy hodować razem z innymi, drobnymi i spokojnymi gatunkami ryb akwariowych o podobnych wymaganiach do życia. Zajmuje wszystkie partie wody w akwarium. Żyje około 3 lat.
ODŻYWIANIE: W naturze ryba ta odżywia się głównie larwami i poczwarkami komarów i innych owadów. W warunkach akwariowych ryba ta chętnie przyjmuje każdy rodzaj pokarmu: żywy, mrożony czy płatkowy.

AKWARIUM: Ryby te nie wymagają dużego zbiornika – dla pary lub haremu wystarczy standardowy zbiornik o pojemności 45l (50 x 30 x 30 cm). Zbiornik najlepiej z ciemnym podłożem powinien być dość gęsto obsadzony roślinnością także tą pływającą po powierzchni wody. Akwarium powinno być przykryte – Proporczykowce są dobrymi skoczkami i mogą wyskoczyć z akwarium. Samo akwarium nie powinno być zbyt wysokie, Proporczykowce lubią niski poziom wody. Są rybami spokojnymi i nieśmiałymi i za towarzystwo najlepiej wybrać ryby podobnej wielkości i usposobieniu.
Woda w akwarium powinna być miękka do średnio-twardej o temperaturze 20 – 32 °C. Filtracja w akwarium powinna być wydajna ale sam filtr powinien wytwarzać łagodny prąd wody.
ROZMNAŻANIE: Rozmnożenie Proporczykowca z Kap Lopez jest zadaniem średnio trudnym pamiętać należy że Proporczykowce trą się tylko w pewnych okresach. Ryby najlepiej rozmnażać w osobnym zbiorniku.
Na tydzień przed tarłem rozdzielamy samice od samców i obficie karmimy. Akwarium tarliskowe o pojemności ok. 15-10 litrów z ochronną siatką na dnie napełniamy wodą o temperaturze 24 °C, pH 6,5-7 i twardości węglanowej 2 dCh. Umieszczamy jednego samca i 3-4 samice. Ryby te bardzo chętnie przystępują do tarła już po kilku minutach od wpuszczenia do zbiornika. Nie należy pozwolić rybom trzeć się dłużej niż tydzień. Wylęg następuje po 2 tygodniach. Młode karmimy larwami solowca, nieco później siekanymi rurecznikami. Kiedy będą miały 2 cm, należy je przenieść do obszernego zbiornika i stopniowo obniżać temperaturę do 20 °C. po trzech miesiącach są gotowe do rozrodu. W trakcie wychowania młodych należy raz w tygodniu wymienić około 30% wody na świeżą.

Polecamy:   Szczupieńczyk karłowaty - (Epiplatys annulatus)