Rak karłowaty z Patzcuaro (Cambarellus patzcuarensis sp. Orange)

Rak karłowaty z Patzcuaro – niewielki, endemiczny gatunek raka który coraz częściej spotykany jest w domowych akwariach. Cambarellus Patzcuarense „Orange” to selektywnie uzyskana odmiana barwna wyhodowana w Holandii.

NAZWA: Rak karłowaty z Patzcuaro (Cambarellus patzcuarensis sp. Orange)
INNE NAZWY:Raczek CPO
RODZINA: Cambaridae (Cambaridae)
BIOTOP: Ameryka Środkowa
ROZMIAR: Mały 4 -5 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość dla pary 50 cm
WODA: Temp.: 15 – 26 ºC,
pH: 6 – 9
twardość wody: średnio twarda
POKARM: Gatunek wszystkożerny
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE:
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 lat
CENA: 8 - 15 ZŁ

OPIS: Ten endemiczny gatunek zamieszkuje wody jeziora Lago de Patzcuaro w Meksyku. Jezioro to jest płytkie, średnia głębokość to 4,9 m i jest gęsto porośnięte roślinnością.
Rak karłowaty z Patzcuaro dorasta do 4 – 5 cm. Dzika forma jest koloru brązowoszarego z zielonkawym odcieniem. Odmiana Sp. Orange hodowana w akwariach jest koloru pomarańczowego (odcień koloru uzależniony jest od warunków panujących w akwarium). Spotykane są dwie formy barwne tego raka: z ciemniejszymi plamkami lub podłużnymi pasami. Raczki te są niewielkiego rozmiaru i mają niewielkie szczypce.
Dymorfizm płciowy: Samice są większe od samców, posiadają dobrze widoczny zbiorniczek nasienny umiejscowiony pomiędzy 4 a 5 odnóżami krocznymi. Samiec posiada jedną parę odnóży więcej.

ODŻYWIANIE: Cambarellus Patzcuarense sp. Orange jest rakiem wszystkożernym. W naturze żywi się szczątkami roślin, padliną i mięczakami. Hodowany w akwariach nie sprawia problemów z żywieniem. Zjada resztki pokarmów, roślin oraz ew. martwe ryby i ślimaki. Dietę możemy uzupełnić o podawanie pokarmów mrożonych pochodzenia zwierzęcego (rureczniki, larwy owadów czy serca wołowe) i roślinnego (groszek, szpinak a nawet algi). W zbiorniku powinny znaleźć się także suszone liście dębu, buku lub migdałecznika. Obowiązkowo podawane powinny być pokarmy zawierające karotenoidy, bowiem w widoczny sposób intensyfikuje to piękne kolory tych raczków.
Zdarza się raczki Cambarellus Patzcuarense sp. Orange niszczą rośliny lub atakują ryby i inne zwierzęta – w przypadku tych raczków zdarza się to rzadko i uwarunkowane jest to m.in. dietą raków i cechami „charakteru” poszczególnych osobników.

Polecamy:   Raki w akwarium

AKWARIUM: Raczki te nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o wielkość akwarium czy parametry wody. Akwarium może być niewielkie (45l), jednak jeśli zamierzamy trzymać większą gromadkę tych raków potrzebne będzie większe akwarium. Zbiornik o pojemności 45l wystarczy nam dla 1 – 2 par. Dla większej ilości raczków przeznaczone powinno być akwarium o odpowiednio większej powierzchni dna.

ROZMNAŻANIE: Raki te doskonale rozmnażają się w akwariach. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 – 4 miesięcy. W zbiorniku na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samiczki. Po kopulacji w okresie od 4 do 30 dni samica składa od 20 do 60 jaj, które noszone są pod odwłokiem przez kilka tygodni. Z jaj wykluwają się maluchy o długości około 3 mm. Po wylęgu samica opiekuje się młody przez kilkanaście dni. Po tym okresie gotowa jest do kolejnego rozrodu.
Młode szybko rosną w wieku 3 – 4 miesięcy mierzą około 2 cm i osiągają dojrzałość płciową.

UWAGI: W jednym akwarium nie zaleca się trzymać różnych odmian barwnych (Orange i Schoko) ponieważ się krzyżują.