Raki w akwarium

Oprócz ryb, ślimaków i krewetek w domowych akwariach możemy hodować raki. Raki to skorupiaki które w naszych akwariach są coraz częściej spotykane. Są wdzięcznym obiektem do obserwacji.

Raki to piękne i niezwykłe stworzenia. Wyróżniamy około 150 gatunków słodkowodnych raków, jednak w akwariach spotykamy kilkanaście gatunków raków które różnią wielkością, ubarwieniem czy zachowaniem. Raki to specyficzne zwierzęta i poszczególne gatunki nie nadają się do każdego akwarium.

Raki to dość specyficzne zwierzęta. Większość z nich poza miniaturowymi z rodzaju Cambarellus niszczy rośliny i nie nadają się do zbiorników z żywymi roślinami. Inne potrafią polować na ryby i inne zwierzęta akwariowe. Same zachowania raków zależne są od gatunku ale także od indywidualnych cech poszczególnych osobników.
Raki to zwierzęta które w większości gatunków lubią kopać w podłożu, potrzebują wielu kryjówek, są zwierzętami terytorialnymi i w pewnych warunkach stają się kanibalami. Są to zwierzęta odporne i długowieczne (10 lat to średnia życia). Raki potrafią wychodzić z akwarium dlatego powinno być ono przykryte. Same próby wydostania się raka z akwarium to sygnał że coś z wodą jest nie tak – słabo natleniona lub zła jakościowo.
Podobnie jak krewetki raki przechodzą wylinkę i czasem może zdarzyć się że rak umiera podczas wylinki lub zaraz po.

AKWARIUM DLA RAKÓW: Raki to kilkanaście gatunków które hodujemy w akwarium które różnią się m.in. wielkością a to przekłada się na litraż dla poszczególnych osobników. Dla najmniejszych raków z rodziny Cambarellus, odpowiednie akwarium dla kilku sztuk może mieć pojemność jedynie 25 litrów a są też raki dorastające do 40 cm a para takich raków potrzebować będzie akwarium o pojemności 350 litrów.
Bez względu na wielkość raków na które się zdecydujemy akwarium dla nich powinno być dobrze filtrowane i wyposażone w liczne kryjówki. Kryjówki najlepiej wykonać z plastikowych (PCV) lub ceramicznych, sprawdzą się także ceramiczne doniczki lub łupiny kokosa a także kamienne groty.
Zbiornik w którym będą żyły raki powinien być odpowiedniej wielkości i uwzględnić należy tu wielkość oraz liczbę raków. Pamiętać należy że to zwierzęta terytorialne i dla poszczególnych osobników należy zapewnić odpowiednio dużo miejsca i kryjówek. Gdy w akwarium staje się zbyt tłoczno np. gdy dochowamy się młodych, raki zaczną walczyć o terytorium co doprowadzi do walk i wzajemnego zjadania się. Raki to kanibale i w ten sposób regulują w naturze regulują populację w zbiornikach.
Rośliny w akwarium z rakami zwykle nie mają lekko. Większość gatunków hodowanych w akwariach niszczy rośliny. Raki podcinają rośliny, potrafią je przesadzić a w niektórych przypadkach wyciąć całą roślinność. By ograniczyć niszczenie roślin należy rakom zapewnić odpowiednio dużą liczbę kryjówek, z roślin wybierać gatunki twardołodygowe takie jak anubiasy, żabienice, kryptokoryny czy szybko rosnące nurzańce. Dobrze sprawdzają się także rośliny powierzchniowe które są poza zasięgiem raków i ocienią akwarium co jest pożądane przy ich hodowli.
Jako podłoże w akwarium dla raków najlepiej użyć drobnego żwiru lub piasek w którym chętnie będą kopać gatunki które mają to w naturze.

Polecamy:   Rak karłowaty z Patzcuaro (Cambarellus patzcuarensis sp. Orange)

ŻYWIENIE RAKÓW: Raki to zwierzęta wszystkożerne i nie stwarzają większych problemów jeśli chodzi o żywienie. Mimo że są wszystkożerne to większość preferuje pokarm roślinny i o taki pokarm oparta powinna być dieta raków. Raki można karmić pokarmami gotowymi takimi jak granulaty, pałeczki czy pokarmy płatkowe. Można podawać im także surowe lub blanszowane warzywa i owoce jak: marchew, kalarepa, groszek, sałata, szpinak, ogórek, jabłko, dynia czy brzoskwinia. Z pokarmów pochodzenia zwierzęcego można podawać gotowe mrożonki dostępne w sklepach. Raki zjedzą także padlinę z naszego akwarium a niektóre gatunki potrafią polować na mniej ruchliwe ryby, ślimaki i inne zwierzęta. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego należy ograniczać by nie rozbudzać drapieżnych instynktów.
W akwarium nie powinno zabraknąć także liści dębu, buku czy orzecha włoskiego a także szyszek olchy które są źródłem garbników, schronieniem a także pożywieniem raków.
Większość gatunków w naturze żywi się padliną oraz resztkami pochodzenia roślinnego (obumarłe części roślin).

DOSTĘPNE GATUNKI: W akwariach hodujemy kilkanaście gatunków raków a do najpopularniejszych należą:

Rak marmurkowy (Procambarus fallax) – to gatunek najpopularniejszy, najtańszy i niezwykle łatwy w utrzymaniu. To także najłatwiej dostępny rak. Dorasta do 8 – 12 cm. Toleruje szeroki zakres temperatury wody (3 – 30° C), niszczy rośliny a gdy jest głodny poluje m.in. na ślimaki. Jest koloru szarego w marmurkowe wzory ale w zależności od parametrów wody może zmienić barwę na brązową (woda twarda) lub niebieską (woda kwaśna i miękka). Łatwo się rozmnaża a do rozrodu wystarczy jedna samica – rozmnaża się poprzez partenogenezę.

Rak karłowaty z Patzcuaro (Cambarellus patzcuarensis) – niewielki dorastający do 4 – 5 cm raczek który cieszy się coraz większą popularnością wśród akwarystów. Jest to gatunek endemiczny, występujący jedynie w jeziorze Lago de Patzcuaro w Meksyku.
To dość wyjątkowe raki – jako jedne z nielicznych nie niszczą roślin i nie atakują innych zwierząt w akwarium a do tego są aktywne przez większość dnia. Na rynku dostępnych jest kilka odmian kolorystycznych a najpopularniejsze to: Orange (pomarańczowa) oraz Texanus wyglądem przypominająca raka marmurkowego. Znane w skrócie pod nazwą CPO.

Polecamy:   Rak karłowaty z Patzcuaro (Cambarellus patzcuarensis sp. Orange)

Rak Niebieski (Cherax Destructor) – dorasta do 15 cm a jego ubarwienie przyciąga akwarystów. Jest to rak koloru niebieskiego jednak występujące w naturze osobniki są koloru szarego. Jest rakiem który lubi kopać w podłożu i jest nieco agresywny. Dobrze karmione osobniki będą ignorować obecność ryb. Może być trzymany w parach.

Rak czerwonoszczypcowy (Cherax quadricarinatus). To jeden z największych raków hodowanych w domowych akwariach. Osiąga rozmiary od 25 do 35 cm. Przez swoje rozmiary trzymany powinien być w dużych zbiornikach a na każdego osobnika powinno przypadać minimum 100l wody. Należy do spokojniejszych gatunków ale zbyt duża populacja w zbiorniku doprowadzi do walk o terytorium. Nie jest groźny dla ryb jedynie dla roślin które niszczy.

Rak luizjański (Procambarus clarkii) – jest rakiem pochodzącym z Ameryki północnej, gdzie najczęściej spotykane są osobniki koloru brązowego, rzadziej czerwonego. Na potrzeby akwarystyki wyselekcjonowano także inne barwy: niebieską, białą, czarną oraz pomarańczową. Raki te są bardzo śmiałe i aktywne przez co wdzięczne w obserwacji. Dorastają do 12 – 15 cm i powinny być trzymane w grupie kilku osobników, osobniki trzymane pojedynczo są bardziej płochliwe i prowadzą skryty tryb życia. Jest wszystkożerny i niszczy rośliny.

Rak florydzki (Procambarus alleni) – podobnie jak Rak luizjański w naturze osobniki tego gatunku są koloru brązowego. W akwariach osobniki tego gatunku najczęściej są koloru niebieskiego a kolor staje się bardziej intensywny wraz z dorastaniem. Dorasta do 10 cm. Raczej nieśmiałe prowadzą głównie nocny tryb życia. Zjadają rośliny i polują na powolniejsze ryby.

To kilka najpopularniejszych gatunków raków spotykanych w akwariach. W handlu dostępnych jest jeszcze kilka, kilkanaście gatunków. Zdobycie ich może być jednak problemem bo nie wszystkie sklepy oferują w sprzeedaży te piękne skorupiaki. Tu z pomocą przyjdą nam serwisy aukcyjne, ogłoszeniowe, fora czy grupy na których zakupimy