Razbora borneańska (Boraras Brigittae)

Razbora borneańska (Boraras Brigittae) – to jedna z najmniejszych ryb hodowanych w akwariach a także z rodziny karpiowatych. Ryba jest ciekawie ubarwiona a także prezentuje ciekawe zachowania.

NAZWA: Razbora borneańska (Boraras Brigittae)
INNE NAZWY: Razborą Brigittae
SYNONIMY: Rasbora brigittae Vogt, Rasbora urophthalma brigittae Vogt
RODZINA: Karpiowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 3 cm
AKWARIUM: Małe, min. długość 40 cm
WODA: Temp.: 24-28ºC,
pH: 5.0 - 7.0 pH,
twardość: 0 - 10 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 4 - 8 lat
CENA: 4 - 6 ZŁ

OPIS: Razbora borneańska zwana także Razborą Brigittae to gatunek który przywędrował do nas z Azji. Występuje głównie na południu Borneo gdzie zamieszkuje płytkie i wolno płynące potoki i strumienie przepływające przez torfowe lasy (czarne wody).
Osobniki tego gatunku dorastają do około 3 cm długości, wyróżniają się czerwono różowym ubarwieniem. Wzdłuż ciała przebiega ciemny, niebieskawy, klinowy pas. Podbrzusze wyraźnie jaśniejsze. Płetwy przeźroczyste z widocznymi czerwono czarnymi paskami. Samce są mniejsze i jaskrawiej ubarwione, samice są nieco większe i pełniejsze w okolicy brzucha.
Razborą Brigittae jest ryby spokojne i nieśmiałe, najlepiej czują się w większej grupie. Są wtedy bardziej śmiałe i ciekawsze w obserwacji m.in. gdy samce rywalizują między sobą o względy samic.

ODŻYWIANIE: Ryba wszystkożerna. W naturze tak jak inne razbory odżywia się drobnymi owadami, larwami i zooplanktonem. Taki pokarm też chętnie przyjmowany jest w akwariach. Chętnie jedzą także pokarmy suche.

AKWARIUM: Razbora borneańska to gatunek stadny i w akwariach powinny być trzymane w grupach, co najmniej po 10 sztuk. Dla niewielkiej grupy tych ryb przygotować musimy akwarium 40 – 50 litrowe o minimalnej długości 40 cm. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony roślinnością, z licznymi kryjówkami w postaci korzeni lub gałęzi a także z wolną przestrzenią do pływania.
Woda powinna być miękka i kwaśna, dobrze filtrowana i regularnie odświeżana. Są wrażliwe na wyższe stężenia azotanów. Do wody można dodać liście (dąb, buk) oraz szyszki (olchy czarnej) które wydzielają do wody garbniki.
Ryby te nie lubią zbyt silnego prądu wody oraz jasnego oświetlenia.
W akwariach towarzyskich powinna być trzymana z rybami spokojnymi i o podobnych rozmiarach.

Polecamy:   Danio choprae (Danio choprae)

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny, rozmnaża się bez problemu w akwarium ogólnym. W czasie tarła samce konkurują między sobą o względy samicy: tańczą wokół siebie, stają twarzą w twarz lub zaczepiają ogon przeciwnika (nie ranią się przy tym). Ich barwy wówczas są intensywniejsze. Ten, który zwycięży zachęca samicę, którą nęci w wybrany wcześniej rewir. Tam odbywa się tarło wśród roślin. Tarło odbywa się zawsze rano pod wpływem pierwszych promieni słonecznych. Trwa kilka dni. Samica składa około 50 jaj, z których wylęg następuje już po 2 dniach. Początkowo larwy wiszą wśród roślin, po 4 dniach zaczynają dryfować i nieśmiało pływać. Narybek ukrywa się głównie wśród roślinności.