Razbora espei (Trigonostigma espei)

Trigonostigma espei – niewielka, atrakcyjnie prezentująca się ryba akwariowa. Znana także jako Razbora espei.

NAZWA: Razbora espei (Trigonostigma espei)
SYNONIM: Lambchop Rasbora
RODZINA: Karpiowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 2,5 – 3 cm
AKWARIUM: Średnie
WODA: Temp.: 24-28ºC, pH: 5.5 - 7.5 pH, twardość: 1 - 10 ºdGH
POKARM: Płatkowy oraz drobny pokarm żywy i mrożony
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3-5 lat
CENA: 3-5 ZŁ

OPIS: Razbora espei pochodzi z kontynentu Azjatyckiego na którym utworzyły się dwie populacje. Jedna na południowym zachodzie Tajlandii a druga w południowej części kraju przy granicy z Kambodża (także w Kambodży). W zależności od miejsca występowania ubarwienie ryb może być mniej lub bardziej intensywne. W naturze te niewielkie ryby zamieszkują spokojnie płynące leśne strumienie i niewielkie rzeki z mnóstwem opadłych liści i gałęzi (tzw. czarne wody).
Razbora espei jest niewielką rybką dorastającą do 2,5 – 3 cm. Ciało charakteryzuje się jaskrawo-pomarańczowym kolorem z dużą czarno-pomarańczową plamą w kształcie klina która sięga nasady ogona. U samców obrys plamy jest bardziej ostry a ubarwienie jest też bardziej intensywne. Samice są nieco większe od samców i mają zaokrąglony brzuch.
Razbora espei jest gatunkiem stadnym i powinny być trzymane w grupie min. 8 -10 sztuk. Trzymanie tej ryby w większej grupie korzystnie wpływa na zachowanie ryb jak i na ich wygląd. Jest rybą spokojną i towarzyską dlatego może być trzymana z mniejszymi rybami w zbiornikach towarzyskich.
ODŻYWIANIE: Przyjmuje każdy rodzaj pokarmu. Najlepiej karmić pokarmem suchym uzupełnianym o niewielkich rozmiarów pokarm żywy lub mrożony.

AKWARIUM: Mimo że Razbora espei jest niewielką rybką to jest zwierzęciem stadnym dlatego akwarium dla grupki tych ryb powinno mieć min. 60 cm długości. Najefektywniej ryby te prezentują się w większych akwariach gdzie pływając w stadzie prezentują swe wdzięki.
Zbiornik dla Razbory espei powinien być dość gęsto obsadzony roślinnością z przestrzenią do pływania i z kryjówkami w postaci korzeni. Podłoże najlepiej ciemne oraz niezbyt jaskrawe oświetlenie. Ryby tego gatunku są spokojne i towarzyskie dlatego mogą być trzymane w zbiorniku ogólnym uwzględniając wielkość ryb współzamieszkujących akwarium.
ROZMNAŻANIE: Tak jak inne gatunki razbory także Razbora espei przykleja ikrę do spodniej stronie liścia. Do tarła w zbiorniku ogólnym dochodzi przypadkowo. Najlepiej rozmnażać w odpowiednio przygotowanym zbiorniku tarliskowym.
Zbiornik tarliskowy należy wyposażyć w siatkę, watę akwarystyczną lub kępki roślin które zapobiegną wyjadaniu ikry. W zbiorniku obowiązkowo powinny się też znaleźć szerokolistne rośliny takie jak Anubias czy Kryptokoryny. Woda w akwarium powinna mieć następujące parametry: ph 5 – 6, twardość 1 – 5 °H, temperatura 26 – 28 °C. przed planowanym tarłem ryby należy obficie karmić. Do zbiornika wpuszczamy parę ryb a tarło następuje po około 24 godzinach. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po okolo 24-36 godzinach. Pływa po około  5 dniach. Po kilku dniach można zacząć karmić maluchy larwami solowca lub innym drobniutkim pokarmem.

Polecamy:   Brzanka Rekinia (Balantiocheilos Melanopterus)

UWAGI: Razbora espei często jest mylona z Razborą klinową lub Razborą hengela.