Rdestnica Gaya (Potamogeton gayi)

Rdestnica Gaya (Potamogeton gayi) – bardzo ciekawy, niezbyt wymagający a jednak rzadko spotykany gatunek roślin akwariowych.

NAZWA: Rdestnica Gaya (Potamogeton gayi)
POCHODZENIE: Ameryka Południowa
WYSOKOŚĆ: 20 - 30 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 20 – 28°C
pH: 5,5 -7,5,
UMIEJSCOWIENIE: 2/3 plan
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Rdestnica Gaya (Potamogeton gayi) jest gatunkiem pochodzącym z Ameryki Południowej. Rośnie w niezbyt głębokich zbiornikach wodnych.
Roślina ta tworzy gęste, atrakcyjnie wyglądające zarośla. Potamogeton gayi charakteryzuje się cienką, rozgałęziającą się łodygą. Liście umieszczone są naprzeciwlegle. Liście wąskie, zaostrzone koloru bladozielonego często przebarwiające się czerwono-brązowym kolorem.
System korzeniowy jest słabo rozwinięty. Rdestnica Gaya jest rośliną kwitnącą. Wytwarza kilkucentymetrowy kwiatostan ponad powierzchnią wody.

UPRAWA: Gatunek ten nie jest zbyt wymagający co do parametrów wody. Radzi sobie dobrze w niemal każdej warunkach. Najszybciej rośnie w wodzie miękkiej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Potamogeton gayi lubi dość mocne oświetlenie oraz regularnego przycinania co korzystnie wpływa na wygląd rośliny.
W akwariach rozmnażana jest wegetatywnie poprzez rozłogi lub fragmentację łodygi.

SADZENIE: Gatunek ten najlepiej prezentuje się na 2 lub 3 planie. Najlepiej prezentuje się posadzony w grupie. Sadzonki sadzimy w odległości 2 – 3 cm. Roślinę przycinamy dość nisko, dzięki czemu szybko się rozkrzewi tworząc gęsty szpaler.

NAWOŻENIE: Potamogeton gayi jest gatunkiem niezbyt wymagającym. Podawanie CO2 oraz nawozów do słupa wody nie jest wymagane. Zaleca się jedynie utrzymywanie podłoża tak by było bogate w składniki pokarmowe.

Polecamy:   Nadwódka Wielonasienna (Hygrophila Polysperma)