Rośliny: Mchy akwariowe

Mchy i wątrobowce to bardzo popularne i poszukiwane rośliny akwariowe. Spotykane są często w domowych akwariach i w niemal każdym krewetkarium.

Większość gatunków mchów akwariowych to rośliny łatwe w uprawie i niemające dużych wymagań, z którymi poradzi sobie nawet początkujący akwarysta. Do zalet mchów akwariowych należą także atrakcyjny wygląd oraz duża różnorodność gatunków. Bujnie rosnące mchy często tworzą duże kępy złożone z wielu drobno rozgałęzionych pędów które są idealnym schronieniem dla narybku lub młodych krewetek.
Mchy to rośliny które poradzą sobie w akwariach słabo oświetlonych (#) oraz w których nie stosuje się dodatkowego nawożenia, z tego względu popularne są w krewetkariach w których podawanie nawozów mogło by wpłynąć na zdrowie delikatnych krewetek.
Mchy akwariowe nie wymagają od nas dużej uwagi a ich pielęgnacja ogranicza się do zadbania o odpowiednią czystość wody oraz systematyczne przycinanie gałązek. Regularne przycinanie gałązek to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny dzięki któremu zapewnimy równomierny dostęp światła dla wszystkich gałązek. Jest to bardzo ważne by utrzymać mchy w dobrej kondycji, gałązki do których nie dociera światło zaczynają gnić a to może doprowadzić do odczepienia się mchu od elementów do których wcześniej został przytwierdzony. Wymagają czystej wody, wrażliwe są na osiadanie drobnych zanieczyszczeń pływających w wodzie – detrytusu. Niezanieczyszczone osadem niszczeją a także pokrywają się glonami które potrafią doprowadzić do obumarcia rośliny.
Mech akwariowy jako mało wymagająca roślina, toleruje szeroki zakres warunków środowiskowych. Nie ma specjalnych wymagań co do właściwości fizyko-chemicznych wody, nie wymaga nawożenia CO2.

GATUNKI MCHÓW: Mchy (Bryophyta) to gromada roślin w której wyróżniono prawie 13 tys. gatunków, większość z nich to rośliny lądowe. Część z nich przystosowała się do życia w warunkach wodnych lub o dużej wilgotności. W akwarystyce spotykanych jest kilkanaście gatunków mchów. Różnią się one wyglądem, tempem wzrostu oraz wymaganiami. Większość gatunków mchów akwariowych które są dostępne na naszym rynku to gatunki popularne i możemy je nabyć nie rujnując akwarystycznego budżetu, są także gatunki mniej popularne i bardziej wymagające a koszt zakupu takiego mchu jest znacznie większy. Do najpopularniejszych gatunków mchów należą takie mchy jak Java moss, Peacock Moss, Flame moss, Christmas moss czy
Phoenix moss.

Polecamy:   Mech Willow moss (Fontinalis antipyretica)

SADZENIE MCHÓW: Mchy to rośliny których nie sadzimy w podłożu tak jak większość roślin a mocujemy je do elementów wystroju akwarium. Najczęściej mocujemy je do korzeni, łupin kokosów, kawałków lignitów czy lawy. Można je umieszczać także do szklanych lub plastikowych elementów. Mchy możemy tak przymocować do plastikowej siatki która przymocowana do tylnej ściany akwarium sprawdzi się jako zielone tło akwarium.
Mech najlepiej przytwierdzić do elementów dekoracyjnych za pomocą cienkiej, wędkarskiej żyłki. Można użyć także specjalnego kleju do mchów, drobnej siateczki lub nici ale te z czasem potrafią się rozpuścić.

NAWOŻENIE: Większość gatunków mchów nie wymaga nawożenia. Jeśli chcemy przyspieszyć ich wzrost to zalecane jest podawanie nawozów zawierających makro elementy a także dwutlenku węgla.