Rotala-rotundifolia

Rotala okrągłolistna (Rotala rotundifolia)

Rotala okrągłolistna (Rotala rotundifolia) – bardzo dekoracyjna i popularna w akwarystyce roślina wodna o pięknej czerwonej barwie.

POLSKA NAZWA: Rotala okrągłolistna
SYNONIMY: Ammania rotundifolia Roxburgh 1820
ROZMIESZCZENIE W AKWARIUM: 2 – 3 plan
POCHODZENIE:Azja
WYSOKOŚĆ: 30-60 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: średnie – wysokie
TEMPERATURA: 22 – 28°C,
TWARDOŚĆ WODY: b.miękka-twarda,
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS : Roślina posiada łodygę okrągłą na której są rozmieszczone liście parami, naprzeciwlegle. Liście maja do 2 cm długości i do 0,4 cm szerokości. Zazwyczaj są wypuszczane parami ale zdarza się w dobrych warunkach hodowlanych ze wypuszcza trzy a nawet cztery listki w okółku. Odległość między piętrami jak i wielkość liści zależy od warunków hodowli i oświetlenia. Blaszka liściowa jest z wierzchu zielona do czerwonawej, a od spodu czerwono fioletowa. Liście podwodne są wąsko lancetowate, a nadwodne okrągłe stąd pochodzi nazwa. Okrągłe liście pojawiają się jedynie u form bagiennych. Nadwodne pędy rozwijają kwiaty bladoróżowego koloru zebrane w prosty kłosowy kwiatostan.

Rośnie stosunkowo szybko i łatwio się rozkrzewia formując gęste grupy na tylnym planie akwarium.
Aby zapobiec zacienianiu dolnych liści zaleca się regularne przycinanie.

Występuje również pod nazwą Rotala indica.

UPRAWA: Gatunek ten rozmnaża się przez odgałęzienia łodygowe. Należy skracać pędy dorastające do powierzchni wody chociaż nie wykazuje tendencji do wyrastania ponad lustro wody, raczej się na niej płoży. Jest rośliną ciepłolubną, znosi temperatury 22-28°C, woda może być od miękkiej do średnio twardej o dość wysokim pH. Oświetlenie potrzebne mocne o szerokim widmie z dużym spektrum światła czerwonego.

SADZENIE: Pojedyncze sadzonki sadzimy w odległości 1cm. Rośliny należy sadzić w grupie. Roślinę sadzimy w grupie w środkowej części lub na tylnym planie akwarium.

NAWOŻENIE: Rotala okrągłolistna lubi żyzne podłoże. Lubi podłoże z ziemi ogrodowej z dodatkiem węgla drzewnego który hamuje procesy gnilne. W przypadku mniej żyznych podłoży należy „dokarmiać” roślinę tabletkami, kapsułkami pod korzenie oraz stosować nawozy w płynie.

Polecamy:   Nadwódka wielonasienna „Rosanervig” (Hygrophila polysperma „Rosanervig”)