Salwinia pływająca (Salvinia natans)

Salwinia pływająca (Salvinia natans) – atrakcyjnie wyglądająca, pływająca paproć wodna którą dziko rosnącą można spotkać także w Polsce.

NAZWA: Salwinia pływająca (Salvinia natans)
POCHODZENIE: Kosmopolityczna
RODZINA: Salviniaceae
WYSOKOŚĆ: 1 – 3 cm
SZEROKOŚĆ: Od 3 cm
WODA: Temperatura: 12 – 30°C
pH: 5 - 9,
Twardość: Miękka - twarda
UMIEJSCOWIENIE: Pływająca
TEMPO WZROSTU: Wysokie
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Salwinia pływająca (Salvinia natans) jest gatunkiem kosmopolitycznym występującym m.in. w rzekach i jeziorach Afryki, Azji, Ameryki Północnej czy Europie. Występuje także w Polsce głównie południowo-zachodniej części kraju.
Salvinia natans jest rośliną jednoczną. Posiada niewielkie, okrągłe lub eliptyczne liście. Liście posiadają delikatne włoski na powierzchni które zabezpieczają je przed wodą. Liście podwodne przypominają wyglądem korzeń.

UPRAWA: Salvinia natans jest rośliną średnio-trudną w uprawie w akwarium. Gdy dostarczymy jej odpowiedniej ilości światła oraz związków odżywczych rośnie bardzo szybko. Roślinę należy co pewien czas przerzedzać by nie odbierała światła innym roślinom.
Ze względu że jest to roślina jednoroczna w akwariach rozmnaża się głównie latem, zimą przeważnie ginie. Salvinia natans jest rośliną której zarodniki zimują w podłożu. Wiosną wypływają na powierzchnię wody tworząc nowe rośliny.

SADZENIE: Roślinę umieszczamy na powierzchni wody w akwarium. Gdy rozrośnie się na części tafli wody stanie się znakomitą kryjówką dla narybku.

NAWOŻENIE: By dobrze rosła należy zapewnić odpowiednią ilość związków odżywczych rozpuszczonych w wodzie. Blade liście są oznaką niedoboru składników pokarmowych.

UWAGI: Jak inne rośliny pływające Salwinia pływająca jest pomocna przy walce z glonami w akwarium. Rozrastając się zacienia akwarium i pobiera nadmiar związków mineralnych z wody.

Polecamy:   Limnobium rozłogowe