Strzałka skrzydlasta (Sagittaria subulata)

Sagittaria subulata to popularna i niewymagająca roślina. Jest roślina trawnikowa ale w odpowiednich warunkach potrafi dorosnąć do 50-60 cm.

POCHODZENIE: Ameryka
RODZINA: Alismataceae
WYSOKOŚĆ: 5 - 50 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - wysokie
TEMPERATURA: 12-26°C
TWARDOŚĆ WODY:

Miękka-średnia
TEMPO WZROSTU: Średnie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Strzałka skrzydlasta jest znanym i szeroko rozprzestrzenionym gatunkiem w Południowej i Północnej Ameryce. Jest przedstawicielem roślin z rodziny żabieńcowatych (Alistamatceae).
Roślina ta posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy tworzy delikatne nitkowate korzenie. Ma bulwiaste kłącze. Liście zebrane w rozetkę, przykłączowe, taśmowate, bladozielone, mają unerwienie siatkowe ze słabo widocznymi nerwami. W warunkach akwariowych zdarza się ze zakwita – wypuszcza wtedy cienkie nitkowate łodygi na powierzchnie wody.

UPRAWA: Ze względu na niewielkie wymagania doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów.
Wymaga stosunkowo drobne ale żyzne podłoże. Szybkość wzrostu tej rośliny uzależniony jest od intensywności oświetlenia w akwarium. Przy dość mocnym oświetleniu rośnie szybko, przy słabym wolno – w sumie będzie nam rosła w każdych warunkach – przy słabym oświetleniu będzie rosnąć wolno i osiągać niewielkie rozmiary typowe dla roślin pierwszego planu zaś przy mocnym oświetleniu tempo wzrostu będzie duże ale i rozmiary rośliny będą większe, z pierwszoplanowej rośliny zrobi nam się roślina drugiego a nawet trzeciego planu. Takie rośliny są często mylone z Vallisnerią. Przesadzona na tylny plan, Sagittaria subulata często przybiera na nowo niską formę.

SADZENIE: Najczęściej wykorzystywana jest jako roślina 1 lub 2 planu. Pojedyncze sadzonki sadzimy w kilku centymetrowych odstępach a roślina dzięki licznym odrostom stworzy nam gęsty trawnik.

NAWOŻENIE: Nie wymaga nawożenia, zalecany jest jednak dodatek Co2.

Polecamy:   Ludwigia drobna (Ludwigia arcuata)