Sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus)

Sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus) – słodkowodny gatunek ryb z rodziny Pangasiidae. Jedna z największych ryb hodowanych w akwariach.

NAZWA: Sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus)
INNE NAZWY:
SYNONIM: Iridescent Shark Catfish, Pangasius sutchi
RODZINA: Pangasiidae
BIOTOP: AZJA
ROZMIAR: Średni – bardzo duży: 10 – 40 cm
AKWARIUM: Duże – bardzo duże, min. długość 350 cm
WODA: Temperatura: 22-26ºC,
pH: 6.5 - 7.5
twardość: 2 - 30 ºdGH
POKARM: Żywy, mrożony, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Dno - środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 20 lat
CENA: 8 - 12 ZŁ

OPIS: Sum rekini jest gatunkiem pochodzącym z Azji. Jej naturalnym środowiskiem jest rzeka Mekong oraz jej dopływy. Spotykana jest w Tajlandii, Laos, Kambodży oraz Wietnamie.
Sum rekini to jedne z największych ryb spotykanych w domowych akwariach. W naturze dorasta nawet do 130 cm długości, najczęściej osiągają rozmiar 90 cm. Osobniki hodowane w akwariach karłowacieją osiągając 10 – 20 cm długości. W dużych wystawowych zbiornikach mogą dorastać do 40 cm.
Gatunek ten charakteryzuje się szaro-grafitowym ubarwieniem z jasnym podbrzuszem. Ciało Suma rekiniego jest wydłużone zakończone rozwidloną płetwą ogonową. Płetwa grzbietowa w kształcie trójkąta. Kształtem i ubarwieniem ciała przypomina miniaturę rekina – z tąd nazwa.
U młodych osobników płeć nie do odróżnienia. Dorosłe samce są bardziej krągłe i mają nieco jaśniejsze ubarwienie.

ODŻYWIANIE: Ryby tego gatunku są wszystkożerne. Dieta ryb powinna być urozmaicona pokarmami roślinnymi jak i pochodzenia zwierzęcego.

AKWARIUM: Pangasianodon hypophthalmus jest jedną z największych ryb hodowanych w akwariach a do tego gatunkiem ławicowym. Ryby te powinny być hodowane w dużych i bardzo dużych zbiornikach. Zbiornik o długości 150 cm dla kilku osobników tego gatunku będzie ciasny. Gatunek ten nie powinien być hodowany w domowych akwariach. Zbiorniki o długości 4 czy 5 metrów długości są odpowiednie dla tego gatunku. W zbyt małych zbiornikach karłowacieją i stają się apatyczne.
Sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus) jest rybą niezwykle aktywną, która spotykana jest w każdej części akwarium. Gatunek ten jest jednak uznawany za płochliwy i nerwowy.
Sumy rekinie powinny być hodowane w grupie co najmniej kilku sztuk. 5 – 6 sztuk to minimum. Trzymane w grupie są spokojniejsze, także spora liczba roślin w zbiorniku pozytywnie wpływa na zachowanie ryb.
Sum rekini nie należy do agresywnych ryb ale ze względu na swoje rozmiary nie powinien być trzymany z mniejszymi rybami. Mogą one zostać zjedzone.

ROZMNAŻANIE: W warunkach akwariowych rozmnażanie tych ryb jest niemożliwe. Osobniki dostępne w handlu pochodzą z farm hodowlanych.

UWAGI: Ryby tego gatunku są hodowane na przemysłową skalę m.in. w Wietnamie w celach konsumpcyjnych. W Polsce sprzedawany jest pod nazwą panga i oferowany jest w postaci mrożonych filetów.
Ryby te jako gatunek konsumpcyjny nie są zbyt cenione ze względu na warunki hodowli a także ze względu na niezbyt wartościowe mięso.