Sumik Szklisty (Kryptopterus minor)

Sumik Szklisty (Kryptopterus minor) – niewielka słodkowodna ryba z rodziny sumowatych (Siluridae). Bardzo ciekawa ryba akwariowa sprowadzona do Europy w 1934 roku. Nazwa Sumik Szklisty nawiązuje do przeźroczystego ciała ryby.

NAZWA: Sumik Szklisty (Kryptopterus minor)
INNE NAZWY: Sumiczek Szklisty, Sumek Szklisty, Sumik Szklisty indyjski
RODZINA: Sumowate (Siluridae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Średni 8 - 15 cm
AKWARIUM: Średnie - duże, min. długość dla kilku sztuk 90 cm
WODA: Temp.: 21 – 28ºC,
pH: 5.5 - 7.0 pH,
twardość: 1 - 15 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 7 - 8 lat
CENA: 8 - 12 ZŁ

OPIS: Środowiskiem naturalnym w którym występuje Sumik Szklisty to strefy przybrzeżne szybko płynących, mętnych rzek w Azji. Spotykany jest w wodach od wschodnich Indii poprzez Tajlandię i Malezję po Jawę, Sumatrę i Borneo.
Ta atrakcyjnie wyglądająca ryba dorasta do 15 cm, zwykle jednak osiąga mniejsze rozmiary. Charakterystyczną cechą Sumików Szklistych jest przeźroczyste ciało, które w naturalnych warunkach stanowi naturalną ochronę przed drapieżnikami. Pozbawione pigmentu ciało jest niemal całe przeźroczyste, widoczny jest kręgosłup, ości, pęcherz pławny oraz narządy wewnętrzne zlokalizowane zaraz za głową. Ciało Sumików Szklistych mieni się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła.
Przezroczyste ciało jest wydłużone, bocznie spłaszczone. Ma długą płetwę odbytową, parę długich, cienkich wąsików na górnej wardze, płetwę grzbietową zredukowaną do jednego promienia. Brak widocznego dymorfizmu płciowego – samica nieco pełniejsza.
Sumik Szklisty jest gatunkiem ławicowym i w akwariach powinien być trzymany w liczbie min. 6 sztuk. Jest gatunkiem łagodnym i spokojnym. W odróżnieniu od innych sumów pływają w środkowych partiach wody. Najczęściej przebywają praktycznie bez ruchu w pozycji ukośnej, poruszając jedynie ogonem.

ODŻYWIANIE: Są rybami wszystkożernymi, preferują pokarmy żywe lub mrożone w postaci planktonu i drobnych larw owadów. Można podawać także pokarmy suche unoszące się w środkowych warstwach wody. Sumiki te pobierają także pokarm z dna, ale z dużym trudem, kładąc się na boku.

AKWARIUM: Sumiki Szkliste dobrze czują się w przestronnych akwariach z roślinami o dużych liściach, roślinami pływającymi rozpraszającymi światło i mocną filtracją. Akwarium dla niewielkiej grupy ryb, powinno mieć przynajmniej 90 cm długości.
Rybka wrażliwa na chemię dodawaną do wody oraz leki (nie posiada łusek). Gdy jest zestresowana, albo coś jej dolega – ciało staje się mlecznobiałe.

ROZMNAŻANIE: Ryba jajorodna. W akwariach rzadko przystępuje do tarła, najczęściej przypadkowo, mało jest informacji na ten temat. Większość oferowanych w handlu osobników pochodzi z odłowu lub z ferm hodowlanych.
W naturalnym środowisku w porze deszczowej dojrzałe osobniki wędrują do okolicznych zalewów dżungli i tam odbywają tarło. Kiedy tylko woda zaczyna opadać, wracają do swoich stałych zbiorników.

UWAGI: U tego gatunku został wykryty bierny zmysł elektryczny. Sumiki wyczuwają zmiany i niejednorodności w słabym polu elektrycznym, co pomaga im orientować się w otoczeniu, a także ułatwia znajdowanie zdobyczy.