Świderek (Melanoides Tuberculata)

Świderek (Melanoides tuberculata) – niewymagający, pospolity i pożyteczny ślimak słodkowodny. Jeden z najbardziej popularnych i najbardziej znany ślimak akwariowy.

NAZWA: Świderek (Melanoides Tuberculata)
RODZINA: Thiaridae
ROZMIAR: 3-4 cm
AKWARIUM: Małe
WODA: temp.: 19-35ºC,
POKARM: Roślinny, resztki pożywienia i roślin, detrytus
DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
4-5 lat
CENA: 1-3 ZŁ

OPIS: Ślimak ten pierwotnie zamieszkiwał wody południowo-wschodniej Azji a obecnie jest powszechnie spotykany praktycznie na całym świecie w strefach klimatycznych: tropikalnej, subtropikalnej oraz umiarkowanej – został sztucznie wprowadzony do środowiska a że jest gatunkiem inwazyjnym szybko rozpowszechnił się w nowym środowisku. Jego siedlisko stanowią przede wszystkim czyste wody płynące i stojące o skalistym lub piaszczystym dnie (rzeki, strumienie, potoki, rowy, jeziora, stawy itp.).
Świderek posiada twardą spiralną muszlę o kształcie mocno wydłużonego stożka, w różnych odcieniach: od jasno-beżowego, przez ciemno-żółty do jasno-brązowego, z marmurkowym, brązowym wzorkiem (o kształcie rozmytych kreseczek, kropek i fal). Wyhodowano także odmianę z czarną muszlą. Wysokość muszli to około 3,5 cm. Ciało ubarwione jest na szaro, stopa krótka, szeroka głowa, oczy umiejscowione są u podstawy czułków.
Aktywny głównie nocą, większość czasu spędza zakopany w podłożu (tym samym prowadząc ukryte życie). Świetnie nadaje się do oczyszczania akwarium z resztek pożywienia, przekopuje i natlenia podłoże, a za pomocą wydalanych produktów zaopatruje rośliny wodne w substancje odżywcze (nie przyczynia się tak bardzo jak inne ślimaki do zanieczyszczenia wody).

ODŻYWIANIE: Świderki są ślimakami roślinożernymi i padlinożernymi. Ich głównym pożywieniem są glony, resztki pożywienia, detrytus (martwa materia organiczna) obumarłe i gnijące części roślin. Dodatkowe dokarmianie z reguły nie jest potrzebne, ale dietę można im urozmaicić podając gotowane warzywa lub tabletką zawierającą składniki pochodzenia roślinnego.

AKWARIUM: Tak jak większość ślimaków świderek nie ma jakiś szczególnych wymagań co do wielkości akwarium czy parametrów wody, ważna jest jednak powierzchnia dna – im większa tym lepiej. Lubią także ciepłą wodę oraz podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Ważna jest także grubość podłoża – minimum 3-4 cm. Jeśli chodzi o parametry wody to nie zaleca się trzymać tych ślimaków w wodzie miękkiej – w miękkiej wodzie muszelka może korodować (brak związków wapnia), a sam ślimak prawdopodobnie nie osiągnie maksymalnego wzrostu.

Polecamy:   Akwarium: Pozostali mieszkańcy

ROZMNAŻANIE: Melanoides tuberculata rozmnaża się żyworodnie, dorosły osobnik „rodzi” ok. 30 młodych. „Ciężarny” ślimak inkubuje młode w woreczku lęgowym w pobliżu głowy, w którym dochodzi do przekształcenia jajeczek w małe ślimaczki. Zarodki dojrzewają przez kilka tygodni – w zależności od temperatury wody. Młode opuszczają matkę jako samodzielne, 2 milimetrowe osobniki. Gatunek mocno ekspansywny – przy wystarczającej ilości pożywienia ich liczebność może bardzo szybko wzrastać i przerodzić się w prawdziwą plagę. Ograniczenie karmienia pozwoli kontrolować przyrost populacji tych ślimaków. Dojrzałość rozrodczą osiągają osobniki o długości ok. 3 cm i wieku 1 roku. Najchętniej rozmnaża się na miękkim, piaszczystym podłożu, gdzie młode ukrywają się przez 3–4 miesiące.

UWAGI: Świderek jest gatunkiem inwazyjnym który rozpowszechnił się w strefach klimatycznych: tropikalnej,
subtropikalnej oraz umiarkowanej. W Polsce odnotowano kolonię tego ślimaka w Kanale Zrzutowym Elektrowni Pątnów.
Uważane są za wskaźnik dobrej jakości wody i podłoża – jeżeli wszystko jest OK, to ślimaków niemalże nie widać w zbiorniku w ciągu dnia. Jeśli świderki masowo wychodzą z podłoża poza okresem nocnym (i kierują się w stronę powierzchni) może to sygnalizować jakieś problemy w akwarium (na przykład przyduchę).