Tęczanka Boesemana (Melanotaenia Boesemani)

Tęczanka Boesemana (Melanotaenia Boesemani) – pięknie ubarwiona ryba z rodziny tęczankowatych, do akwarystki wprowadzona w 1982 roku.

NAZWA: Tęczanka Boesemana (Melanotaenia Boesemani)
INNE NAZWY: Tęczanka wspaniała
SYNONIM: Boeseman's rainbowfish
RODZINA: Tęczankowate
BIOTOP: Nowa Gwinea
ROZMIAR: Średni 8 - 11 cm
AKWARIUM: Średnie - duże, min. pojemność 100 litrów
WODA: Temperatura: 25 - 28ºC,
pH: 6.5 - 8.0 pH,
twardość: 8 - 25 ºdGH
POKARM: Mrożony, roślinny, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 - 8 lat
CENA: 9 - 12 ZŁ

OPIS: Tęczanka Boesemana znana jest także pod nazwą Tęczanka wspaniała. Jest gatunkiem endemicznym występującym w Indonezji w rejonie jezior Ajamaru prowincji Irian Jaya.
Gatunek ten został odkryty w latach 1954–1955, opisany w 1980 roku a wprowadzony do hodowli akwarystycznych w 1982 roku.
Ryby te charakteryzują się intensywnym ubarwieniem oraz wygrzbiecenionym ciałem. Piękne ubarwienie tych ryb to błękitno-niebieska przednia część ciała oraz żółto-pomarańczowa część tylna. Płetwy są takiego koloru, jak dana część ciała. Obrzeża płetw są koloru niebieskiego (neonowego). Intensywne ubarwienie jest widoczne u osobników w wieku 12 – 15 miesięcy. Samce dorastają do 11 cm, samice są nieco mniejsze, dorastają do 8 – 9 cm. Są zazwyczaj mniej jaskrawe oraz mają mniejszy pokrój ciała.
Tęczanki Boesemana to ryby żyjące w stadzie także w akwariach najlepiej czują się trzymane w niewielkim stadzie. Minimum w zależności od wielkości zbiornika 6 – 8 sztuk, pamiętać należy by w stadzie była przewaga samic nad samcami. Trzymane w grupie Tęczanki Boesemana są mniej płochliwe a samce przybierają bardziej intensywne barwy.

ODŻYWIANIE: Tęczanka Boesemana jest rybą która w warunkach akwariowych przyjmuje niemal większość pokarmów dla ryb akwariowych. Ich dieta powinna być zróżnicowana, regularne podawane pokarmów żywych i mrożonych pozytywnie wpływa na wybarwienie tych ryb.

AKWARIUM: Ryby te lubią akwaria gęsto obsadzone roślinnością z wolną przestrzenią do pływania. Niezbędne są także kryjówki w postaci korzeni i gałęzi. Dla niewielkiej grupki ryb tego gatunku będzie potrzebny zbiornik o pojemności co najmniej 100 litrów. Jest to niezbędne minimum, najlepiej aby zbiornik miał około 200 litrów. Woda powinna być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Filtr nie powinien generować zbyt dużego ruchu wody gdyż Tęczanki Boesemana tego nie lubią. Gatunek ten nie lubi także gwałtownych zmian parametrów wody.
Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę co zapobiegnie wyskakiwaniu ryb z akwarium.
Tęczanka Boesemana to ryba którą z powodzeniem możemy trzymać w akwariach wielogatunkowych. Jest rybą spokojną i nie przejawiającą agresji w stosunku do innych ryb. Towarzystwem mogą być takie ryby jak pielęgniczki, tetry, kiryski czy danio.

Polecamy:   Tęczanka neonowa (Melanotaenia praecox)

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny, dość łatwy w rozmnażaniu w warunkach akwariowych. Tarło powinno przebiegać w odpowiednio przygotowanym zbiorniku tarliskowym. Zbiornik taki powinien mieć 80 cm długości a woda w nim powinna mieć następujące parametry: pH 7,5 lekko twarda o temperaturze 26 – 28˚C. W akwarium powinien znajdować się mop akwarystyczny lub drobno-liściaste rośliny np. mech java moss.
Tarlaki przed planowanym tarłem obficie karmimy pokarmami żywymi i mrożonymi. Gdy samice staną się bardziej pełne to znak że możemy odłowić parę do akwarium tarliskowego. Niewielki wzrost temperatury wody pobudzi ryby do tarła. Tarło trwa kilka dni – jaja znoszone są codziennie partiami, przy czym najwięcej jaj zostanie złożonych pierwszego dnia, a najmniej ostatniego. Jaja składane są na liściach roślin. Rodzice raczej nie jedzą ikry oraz narybku, jednak wskazane jest ich odłowienie po zakończonym tarle. Wylęg następuje po 7-12 dniach w zależności od temperatury wody. Młode przebywają blisko powierzchni wody. Narybek karmimy mikro-pokarmami w postaci planktonu. Wraz ze wzrostem młodych zmieniamy pokarmy na artemię i larwy skorupiaków.