Tęczanka neonowa (Melanotaenia praecox)

Tęczanka neonowa (Melanotaenia praecox) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny tęczankowatych (Melanotaeniidae). Popularna atrakcyjnie wyglądająca i towarzyska ryba.

NAZWA: Tęczanka neonowa (Melanotaenia praecox)
SYNONIM: Neon Dwarf Rainbofish
RODZINA: Tęczankowate
BIOTOP: Nowa Gwinea
ROZMIAR: Mały 6 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, pojemność minimum 100l
WODA: Temp.: 23-28ºC, lekko kwaśna, lekko zasadowa, średnio twarda, pH 6.5-7.5
POKARM: Suchy, mrożony, żywy
ŻEROWANIE: Środek, góra akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 - 5 lat
CENA: 3-10 ZŁ

OPIS: W naturalnych warunkach rybkę tę można odnaleźć w dorzeczu Mamberamo (Nowa Gwinea). Spotykana jest przy skupiskach roślin oraz zatopionych konarach i korzeniach drzew. Jest gatunkiem endemicznym.
Tęczanka neonowa to spokojna i towarzyska ryba. W naturze dorasta do 8 cm a w warunkach akwariowych do 6 cm. Występują różne odmiany barwne w zależności od miejsca występowania. Okazy dostępne w handlu charakteryzują się z reguły szaro różowawym ciałem połyskującym na niebiesko (neonowo) z kontrastującymi obrzeżonymi na czerwono płetwami (wszystkie za wyjątkiem piersiowych). Ciało wydłużone ukształtowane jak u większości Tęczanek. Płeć jest dość łatwa do rozróżnienia ale dopiero po osiągnięciu przez ryby dojrzałości płciowej. Samce są mniejsze, smuklejsze i jaskrawiej ubarwione. Samiec ma płetwy w odcieniach czerwonych, samica w żółto-pomarańczowych.
Tęczanka neonowa jest stworzeniem stadnym dlatego w akwariach należy trzymać kilka sztuk tego gatunku min. 8 sztuk. Ważne by w stadzie była przewaga samic lub był równy ich stosunek (samce mają tendencję do zamęczania samic podczas godów). W grupie osobniki męskie lepiej się wybarwiają – rywalizują między sobą w ten sposób o względy samicy. Jest to aktywna, ciekawska, spokojna rybka, która uwielbia być w ruchu.

ODŻYWIANIE: Chętnie zjada każdy rodzaj pokarmu: suchy, mrożony jak i żywy. Pokarmy żywe i mrożone korzystnie wpływają na ich ubarwienie.

AKWARIUM: Ryby te lubią przestronne akwaria z wolnymi przestrzeniami do pływania, obsadzone dość mocno roślinami. Roślinność pływająca również jest wskazana (lubią światło rozproszone). Wskazane jest ciemne podłoże oraz liczne kryjówki w postaci korzeni i gałęzi. Dla grupy 8 – 10 sztuk należy zapewnić zbiornik o pojemności min. 100 litrów.
W zbiorniku powinien pracować odpowiednio wydajny filtr a sama woda regularnie podmieniana. Akwarium powinno być przykryte ze względu na to iż osobniki tego gatunku lubią skakać. Nadają się do akwarium towarzyskiego a akwarium mogą dzielić z podobnych rozmiarów rybami takimi jak danio, neony, kardynałki, tetry, brzanki, pielęgnice karłowate, kiryski.

Polecamy:   Modrook słoneczny (Popondichthys furcatus)

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny. Ikrę zazwyczaj składa na mchu jawajskim. Ikrę można pozostawić w zbiorniku z dorosłymi osobnikami, ale należy pamiętać aby je w tym okresie dobrze odżywiać. Gdy młode osobniki mają powyżej 2 cm zaczynają nabierać błękitnej barwy.