Tropheus – ryby z Tanganiki

Tropheus sp. rodzaj słodkowodnych ryb z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae) występujący w jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich. Ryby te są dość rzadko hodowane w akwariach ale z upływem czasu zyskują coraz większą popularność.

Ryby z rodzaju Tropheus sp. to ciekawe i dość rzadko spotykany rodzaj ryb hodowanych w akwariach. Ryby te to endemiczne taksony, zamieszkujące wody jeziora Tanganika. Występuje kilka podgatunków oraz kilkanaście odmian barwnych. Ryby z rodzaju Tropheus to zwierzęta żyjące w dużych stadach, zwykle na niewielkich głębokościach od 2 do 7 metrów. Zamieszkują strefy przybrzeżne jeziora o podłożu skalnym lub z żwiru w którym występują liczne kamienie i skały. Wody w których występują są zazwyczaj dobrze natlenione i nasłonecznione. Duże nasłonecznienie sprzyja rozwojowi glonów które stanowią podstawę diety Tropheusów. Liczne kamienie, skały tworzą groty i wąskie szczeliny które są idealnym miejscem w którym ryby te znajdują schronienie dla siebie oraz młodych.

Ryby z rodzaju Tropheus to kilkanaście gatunków żyjących w jednym jeziorze, jeziorze Tanganika. Same gatunki natomiast występują w różnych odmianach barwnych.
Mimo że poszczególne taksony żyją w jednym jeziorze są od siebie odizolowane, dzięki czemu ryby te nie krzyżują się. Ryby w naturze odizolowane są poprzez takie naturalne bariery jak kilkunastu kilometrowe, piaszczyste plaże, olbrzymie bloki skalne czy ujścia rzek.
Nazwy poszczególnych gatunków/odmian pochodzą od miejsca ich występowania/odłowu np. Tropheus sp. „Kongo”, „Banga” czy „Bemba”.

Tropheus ryby z Tanganiki

Tropheus sp. w akwarium. Ryby z rodzaju Tropheus to nadal niezbyt częsty mieszkaniec naszych zbiorników. Wpływa na to kilka czynników a najważniejsze z nich to że ryby te są dość drogie w zakupie oraz wymagają dość sporego akwarium. Same ryby są dość specyficzne. Żywią się głównie pokarmami roślinnymi, żyją w stadach i jak na warunki akwariowe są dość spore. Najmniejsze gatunki są wielkości 12 cm zaś największe dorastają do 20 cm.

Polecamy:   Księżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi)

Akwarium dla Tropheusów. Akwaria w których żyją ryby z rodzaju Tropheus zwykle urządzamy w podobny sposób. Jako podłoża używa się zazwyczaj drobnoziarnistego, dobrze wypłukanego piasku. Warstwa piasku powinna wynosić około 3 – 5 cm. Piasek stosujemy w akwariach z kilku względów: przy dużej przemianie materii tych ryb łatwo z jego powierzchni usunąć nieczystości które dodatkowo nie wnikają w głąb tego podłoża, piasek wygląda naturalnie a poza tym Tropheusy lubią go przesiewać.
Zwykle w takich akwariach stosujemy dekoracje w postaci różnego rodzaju kamieni i skał. Do tego celu najlepiej użyć wapieni, dolomitu i niektórych odmian piaskowca które wpływają korzystnie na parametry wody a dokładniej zwiększając Ph wody. Nie zaleca się stosować skał i kamieni niewiadomego pochodzenia które mogą zawierać np. związki metali które mogą powodować zatrucia ryb. Same kamienie i skały mogą tworzyć bardzo fajne kompozycje wraz z wewnętrznym tłem strukturalnym.
Akwaria w których hodowane są Tropheusy są zwykle zbiornikami pozbawionymi roślinności lub z niewielką ilością roślin. Rośliny które spotykamy w takich akwariach to gatunki odporne na oddziaływanie samych ryb a także niekorzystnych parametrów wody w zbiorniku. Gatunki te to zazwyczaj Anubiasy oraz Cryptocoryny.

Obsada akwarium. Zbiornik w którym zamierzamy hodować ryby z rodzaju Tropheus powinien być zbiornikiem jedno odmianowej. A to ze względu na to że poszczególne odmiany będą się krzyżować. Jeśli jednak zechcemy zbiornik z bardziej urozmaiconą obsadą możemy w jednym zbiorniku trzymać dwie odmiany które dobieramy według pewnej zasady. Jedna z odmian powinna pochodzić z północnej a druga z południowej części jeziora Tanganika.

Wraz z Tropheusami możemy hodować inne gatunki ryb które będą mieć zbliżone wymagania cod o parametrów wody, pokarmu i zachowania.

Najpopularniejsze odmiany to: