Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus)

Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny wielopłetwcowatych (Polypteridae) o charakterystycznym „wężowatym” kształcie ciała.

NAZWA: Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus)
INNE NAZWY: Trzcinnik
SYNONIM: Calanichthys calabaricus, Erpetoichthys robbianus, Herpetoichthys calabaricus, Polypterus erpetoideus
RODZINA: Wielopłetwcowate (Polypteridae)
BIOTOP: AFRYKA
ROZMIAR: Duży do 40 cm
AKWARIUM: Duże, minimalna długość 120 cm
WODA: Temperatura: 22 - 28 °C,
pH: 6 0 - 7,5 pH,
twardość: 5 - 25 ºdGH
POKARM: Mięsny. Mrożony lub żywy
ŻEROWANIE: Przy dnie
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 - 20 lat
CENA: 15 – 25 ZŁ

OPIS: Trzcinnik bo też tak nazywany jest ten gatunek ryby, występuje w Afryce Zachodniej i Środkowej. Zamieszkuje wolno płynące rzeki i wody stojące, najczęściej zamulone i niezbyt głębokie wody.
W warunkach naturalnych dorasta do 90 cm długości, w akwariach zwykle dorasta do 40 cm. Ciało długie o wężowatej budowie, koloru oliwkowozielonego, brzuch pomarańczowożółty. Nie posiada płetw brzusznych.
Dymorfizm płciowy jest zauważalny, samica ma na płetwie ogonowej 9 pręgów, a samiec od 12 do 14. W okresie tarła płetwa odbytowa samca jest wyraźnie pogrubiona a u samicy płynnie przechodzi i łączy się z płetwą ogonową.

ODŻYWIANIE: Drapieżnik. Zeruje głównie nocą. W naturze żywi się drobnymi bezkręgowcami, skorupiakami, larwami owadów oraz niewielkimi rybami i padliną. Pożywienie odnajduje za pomocą eksteroreceptorów.
W akwariach żywienie tych ryb może być problematyczne. Ich menu składa się tylko z pokarmów mięsnych, nie tolerują pokarmów płatkowych itp. choć czasami zaradzają się osobniki przyjmujące takie pokarmy.
Hodowcy karmią te ryby głównie pokarmem żywym lub mrożonym w postaci larw owadów, krylu, niewielkich ślimaków, siekanych dżdżownic, małych ryb i krewetek.

AKWARIUM: Zbiornik dla Trzciniaków powinien być duży, z licznymi kryjówkami i gęsto obsadzony roślinnością. Same rośliny najlepiej zabezpieczyć przed wykopaniem np. sadząc je w doniczkach. Podłoże najlepiej piaszczyste, ryby te lubią się zakopywać. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, Trzciniaki potrafią z niego uciec. Światło powinno być słabe a w akwarium powinny być zacienione miejsca.
Towarzystwem dla Trzciniaków powinny być ryby nieco większe, które nie staną się pożywieniem dla tych ciekawych ryb. Jest gatunkiem spokojnym i tolerancyjnym prowadzącym nocny tryb życia, w akwariach jest aktywna także za dnia. Może być hodowana zarówno pojedynczo jak i w stadzie.
Woda powinna mieć temperaturę 22 – 28 °C, lekko kwaśna i średnio twarda. Filtr nie powinien tworzyć zbyt silnego zamieszania w akwarium, Trzciniaki nie lubią silnego prądu wody, najlepiej czują się w wodzie stojącej.

ROZMNAŻANIE: Gatunku tego nie rozmnożono w warunkach akwariowych.

UWAGI: Ryby te posiadają układ oddechowy, dzięki któremu przy pomocy płuc oddychają powietrzem atmosferycznym. W przypadku braku dostępu do powietrza atmosferycznego Trzciniaki mogą utonąć. W warunkach naturalnych ryby te zamieszkują także zbiorniki ubogie w tlen a także potrafią przetrwać bez wody. Młode osobniki podobnie jak płazy, mają dodatkowe zewnętrzne skrzela, które z wiekiem zanikają.