Wgłębka wodna (Riccia fluitans)

Wgłębka wodna, Wgłębka pływająca – powszechnie występująca na półkuli północnej roślina wodna która z powodzeniem hodowana jest także w akwariach. Ciekawa roślina z rodziny wgłębkowatej.

NAZWA: Wgłębka wodna (Riccia fluitans)
INNE NAZWY: Wgłębka pływająca, Mech wodny
SYNONIMY: Riccia canaliculata Hoffmann,
Riccia fluitans var. canaliculata Roth,
Riccia eudichotoma Bischoff,
Riccia modosa Boucher,
POCHODZENIE: Wody półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego
WYSOKOŚĆ: 1-2 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 10 – 30°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie, wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Jest to gatunek wątrobowca z rodzaju wgłębka. Naturalnym środowiskiem są wody stojące i wolno płynące półkuli północnej klimatu umiarkowanego, podzwrotnikowego lub nawet zwrotnikowego. Spotykana jest także w Polsce. Występuje na powierzchni wody, tuż pod nią oraz w głębi toni wodnej, zaczepiona o różne przedmioty lub rośliny.
W akwariach spotykane są trzy odmiany. Wgłębka wodna jest koloru jasnozielonego. Nie posiada łodygi oraz liści – tworzy tzw. plechę która rozrasta się we wszystkich kierunkach zwłaszcza tych dobrze oświetlonych. Plecha rozgałęziona jest na końcach, o długości 10-40 mm i szerokości do 2 mm (zwykle 0,5-1 mm). Roślina ta łączy się ze sobą łańcuchowo.

UPRAWA: W warunkach akwariowych niezbędne jest silne oświetlenie zwłaszcza dla roślin przyczepionych np. do korzeni które znajdują się na dnie akwarium. Rośliny pływające po powierzchni wody nie potrzebują tak silnego oświetlenia. Roślina ta bardzo szybko przystosowuje się do nowych warunków i powinna poradzić sobie w większości zbiorników akwariowych. Najkorzystniejsze warunki do jej uprawy to temperatura powyżej 20°C, obojętny lub zasadowy odczyn, woda miękka, dobrze oświetlona (przy mocnym oświetleniu zbyt szybko się rozrasta)
Jest rośliną bardzo plenną i rozmnaża się w wyniku wegetatywnego podziału plechy. Może zarosnąć całe akwarium, o ile nie ma w nim większych ryb roślinożernych.

Polecamy:   Limnobium rozłogowe

SADZENIE: Wgłębka wodna jest rośliną którą można obsadzić wszystkie obszary akwarium. Może być rośliną pływającą, utworzyć z niej pierwszoplanowy trawnik lub 2 lub 3 planową roślinę porastającą elementy dekoracyjne akwarium. Bardzo fajnie sprawuje się jako element dekoracyjny korzeni zanurzonych w akwarium. Wgłębka jest rośliną bez systemu korzeniowe dlatego należy przymocować ją do podłoża za pomocą żyłki, nici lub drobnej siateczki.
Jest rośliną która bardzo szybko przystosowuje się do nowych warunków, dlatego może być hodowana przez większość akwarystów.

NAWOŻENIE: Nie wymagane ale bardzo rekomendowane (przyspiesza rozwój). Przy braku nawożenia najlepiej rośnie w starych akwariach z małą pielęgnacją. Stanowi wtedy dobry element naturalnego oczyszczania wody z nadmiaru azotanów i fosforanów. Dodatkowo pływająca wgłębka zaciemnia akwarium. Może stanowić przez to element profilaktyki antyglonowej.

UWAGI: Wgłębka wodna jako roślina pływająca przy odpowiednich warunkach bardzo szybko się rozrasta, przez co stwarza zagrożenie braku przenikania do wody tlenu atmosferycznego a to może doprowadzić do śmierci zwierząt w akwarium. Wgłębka wodna to także pewne korzyści dla akwarysty np. ryby labiryntowe chętnie budują swoje gniazda z piany wśród kawałków plechy. Sama wgłębka to bardzo dobre miejsce do schronienia dla narybku.