Wypławki w akwarium

Małe, białe robale pełzające po szybach naszego akwarium to wypławki. Zwykle powodują niepotrzebną panikę wśród akwarystów.

Wypławki tuż po nicieniach to najczęściej pojawiające się niechciani goście w naszych akwariach.
Czym są wypławki?? Wypławki, to tzw. wirki trójjelitowe (Tricladida). Są to płaskie, białe, nieco półprzezroczyste, drapieżne bezkręgowce. W naturze występują w wodach słodkich, słonych oraz w wilgotnych tropikalnych środowiskach lądowych. Słodkowodne gatunki można znaleźć zarówno w wodach stojących jak i płynących, w zimnych strumieniach górskich o wartkim prądzie jak i w drobnych śródleśnych oczkach.
W zależności od gatunku osiągają rozmiary do kilku centymetrów, jednak te w warunkach akwariach raczej nie przekraczają 1 cm. Kształtem przypominają miniaturki ślimaków, tych bezmuszlowych. Podobnie się też poruszają, powoli pełzając przed siebie.
Do akwarium najczęściej docierają wraz z nowymi roślinami lub żywym pokarmem. Ilość tych organizmów rośnie zwykle podczas dojrzewania zbiornika, jednak po jego biologicznym ustabilizowaniu powoli zanikają i ich obecność przestaje być zauważana. Jeśli jednak populacja wypławek ciągle rośnie przybierając rozmiar plagi świadczy to o pewnym zaniedbaniu akwarium – zwykle jest to zbyt obfite karmienie ryb. Zalegający na dnie akwarium pokarm to idealne siedlisko dla wypławek.
Wypławki dzielą się na wiele gatunków, z których wiele pasożyty i szkodniki. Należy pamiętać że są to drapieżniki jednak nie zagrażają populacji naszych ryb, często sam są pokarmem naszych podopiecznych. W akwariach uznawane są jednak za szkodniki dla ikry, narybku oraz młodych krewetek. Dlatego jeśli zależy nam na rozmnożeniu ryb/krewetek obecność wypławek w akwarium jest problemem. Istnieje kilka sprawdzonych metod na pozbycie się wypławek:
– Należy ograniczyć karmienie ryb/krewetek tak aby resztki pokarmu nie zalegały na dnie akwarium. Najlepiej przez pewien czas ograniczyć karmienie do minimum.
– Częste odmulanie dna oraz regularne podmiany wody pozwolą nam zapobiec nadmiernemu rozwojowi tych pasożytów.
– By ograniczyć liczbę wypławków można użyć specjalnej pułapki na wypławki.
– Do zwalczania wypławek możemy użyć skutecznej chemii. W 100% skutecznym środkiem w walce z wypławkami jest NO-PLANARIA jednak może mieć ona negatywne skutki na inne organizmy w akwarium zwłaszcza w połączeniu z aktywnym podłożem.
– W walce z wypławkami skutecznie mogą nam pomóc niektóre gatunki ryb które chętnie żywią się wypławkami. Do gatunków tych należą Bojownik, Welon, Gurami czy Prętnik.

Polecamy:   DIY – Pułapka na wypławki wersja 2