Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum Tuberculatum)

Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum Tuberculatum) – piękna ale dość trudna w uprawie roślina akwariowa pochodząca z Azji.

NAZWA: Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum Tuberculatum)
SYNONIMY: Myriophyllum tatrandum Graham,
POCHODZENIE: Azja
WIELKOŚĆ: Wysokość 60 cm, szerokość liści: 2 – 2,5 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
WODA: Temperatura: 22 – 28°C,
twardość: miękka do średnio twardej,
pH 6,0-7,5.
TEMPO WZROSTU: Szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Kłopotliwa

OPIS: Naturalnym siedliskiem tej rośliny są dna zbiorników wodnych, jeziora i wolno płynące rzeki a także tereny bagienne.
Charakteryzuje się sprężystą łodygą o grubości 1- 2 mm. Z łodygi wyrastają piętrowo pierzaste, o szerokości 2 – 2,5 cm. Liście jak i łodyga są koloru od zielono czerwonawego do rdzawo brązowego. Wywłócznik rdzawy jest rośliną kwitnącą, wytwarza kwiaty nadwodne koloru jasno-purpurowego, wielkości 1,5 mm.

UPRAWA: Wywłócznik rdzawy jest gatunkiem delikatnym i trudnym w uprawie. Ważnym elementem uprawy jest mocne oświetlenie oraz dość kwaśna woda. Duże znaczenie ma także stan wody w akwarium. Woda powinna być krystalicznie czysta a akwarium wolne od glonów.
Roślina posiada mocno rozbudowany system korzeniowy a podłoże w którym rośnie bogate w składniki pokarmowe.

SADZENIE: Wywłócznik rdzawy doskonale prezentuje się w środkowej lub tylnej części akwarium, sadzona w grupach po kilka sztuk. Sadząc roślinę pamiętamy o odstępach pomiędzy kolejnymi sadzonkami które powinny wynosić kilka cm.
Podłoże powinno być żyzne i drobnoziarniste. Podczas sadzenia należy uważać by nie uszkodzić korzeni jak i łodygi, dzieje się to często przy gruboziarnistym podłożu.

NAWOŻENIE: By utrzymywać roślinę w dobrej kondycji konieczne jest wzbogacanie wody oraz podłoża w składniki mineralne. Zalecane jest także podawanie dwutlenku węgla.

Polecamy:   Onowodek Kędzierzawy (Aponogeton Crispus)