Żabienica Amazońska (Echinodorus Amazonicus)

Żabienica Amazońska (Echinodorus Amazonicus) duża, kwitnąca roślina akwariowa o długich lancetowatych liściach. W warunkach naturalnych jest rośliną wodno-lądową.

NAZWA: Żabienica Amazońska (Echinodorus Amazonicus)
SYNONIMY: Amazon Sword
POCHODZENIE: Ameryka Południowa
RODZINA: Żabieńcowate
WYSOKOŚĆ: Wysoka 30 - 40 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA:Temperatura 22 – 28°C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość: 2 - 15 ºdGH
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Naturalnym środowiskiem w którym żyje Żabienica Amazońska to brzegi rzek, strumieni i jezior oraz tereny bagniste i okresowo zalewane w dorzeczu Amazonki w Ameryce Południowej. W wodzie spotykana jest do głębokości 1 metra.
Żabienica Amazońska jest rośliną o krótkim i grubym kłączu z którego wyrastają rozetowo, intensywnie zielone, lancetowate podwodne liście. Blaszki liściowe osadzone są na ogonkach, osiągają szerokość około 4 cm, a długość nawet 30 – 40 cm, są szpiczasto zakończone i wyginają się ku tyłowi.
Roślina wytwarza pędy kwiatostanowe z których, w zależności od rodzaju środowiska, powstają kwiaty (wyrastają tylko nad powierzchnią wody) lub rośliny potomne (pod powierzchnią wody). W akwariach kwitnie dość często a długość pędu uzależniona jest od wielkości akwarium (od 30 do 100 cm).
System korzeniowy bardzo dobrze rozwinięty.

UPRAWA: Żabienica Amazońska jest niezbyt trudna w uprawie. Jest rośliną o średnich wymaganiach świetlnych i źle znosi zacienienie. Podłoże powinno być bogate w składniki pokarmowe, najlepiej żwirowe z dodatkiem gliny. Na jałowych podłożach osiąga mniejsze rozmiary. Optymalna temperatura wody to 22-28°C, ale dobrze znosi wyższą i niższą. Źle znosi wodę kwaśną, woli lekko alkaiczną, (pH około 7,2) lub obojętną. W dobrych warunkach wytwarza liczne zanurzone pędy kwiatostanowe na których rozwijają się młode rośliny.
Przy niskich temperaturach i słabym oświetleniu rośnie powoli.
Roślina wytwarza także liście nadwodne które są pofałdowane i należy je przycinać.

SADZENIE: Powinna być sadzona z tyłu lub w większych akwariach w środkowej części najlepiej prezentując się na tle roślin o drobnych liściach.
Jest rośliną nasienną lecz w akwariach najczęściej rozmnaża się poprzez rozmnożniki wyrastające na pędzie kwiatowym który zanurzony jest pod wodą. Młode sadzonki powinny osiągnąć kilkucentymetrową wysokość oraz posiadać dobrze rozwinięty system korzeniowy co zapewni nam że młode sadzonki bezproblemowo przyjmną się w podłożu. Sadzonki sadzimy pojedynczo – Żabienica Amazońska mocno się rozrasta – nawet do 40 cm szerokości.

Polecamy:   Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum Tuberculatum)

NAWOŻENIE: Przy mocnym oświetleniu wskazane jest nawożenie oraz podawanie CO2 dzięki czemu roślina rośnie szybko i wypuszcza dużo młodych liści. Żabienica Amazońska ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy za pomocą którego pobiera sporo substancji pokarmowych z podłoża. Podłoże należy co pewien czas nawozić stosując np. pałeczki nawozowe

UWAGI: Żabienica Amazońska (Echinodorus Amazonicus) jest rośliną mocną i wytrzymałą a także bardzo dobrze aklimatyzuje się do życia w akwarium dlatego polecana jest początkującym akwarystom posiadającym odpowiedniej wielkości akwarium dla tej sporej rośliny.