Żabienica czterożebrowa kolumbijska (Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis)

Żabienica czterożebrowa kolumbijska – niewielka roślina błotna która z powodzeniem uprawiana jest także w akwariach. Jako roślina akwariowa to łatwa w uprawie i atrakcyjnie prezentująca się niewielka roślina z rodziny żabieńcowatych (Alismataceae).

NAZWA: Żabienica czterożebrowa kolumbijska (Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis)
INNE NAZWY: Echinodorus magdalensis
SYNONIMY:
POCHODZENIE: Ameryka Południowa
RODZINA: Alismataceae
WYSOKOŚĆ: 10 - 15 cm
SZEROKOŚĆ: 5 - 15 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie – wysokie – bardzo wysokie
WODA: Temperatura: 20 – 28 °C
pH: 5 - 9,
twardość: miękka-średnia
UMIEJSCOWIENIE: Pierwszy/drugi plan
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Ta niewielka Żabienica w warunkach naturalnych jest rośliną błotną która pochodzi z Ameryki Południowej. W zależności od warunków dorasta do 10 – 15 cm wysokości. Liście podwodne wąskie, trawiaste, charakterystycznie wygięte, przypominające popularną żabienicę delikatną (E. tenellus). Kwitnie wytwarzając duże białe kwiaty osadzone na pędach kwiatostanowych sięgających lustra wody.

UPRAWA: Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis to roślina dorastająca maksymalnie do 15 cm wysokości, wysokość rośliny uzależniona jest od ilości dostarczanego światła, techniki przycinania oraz zasobności wody w składniki pokarmowe.
Podobnie jak inne żabienice rozmnaża się poprzez boczne pędy, które roślina stale wypuszcza rozprzestrzeniając się na boki. Boczne pędy można odcinać, dzięki czemu uzyskamy nowe rośliny. Przycinanie bocznych pędów sprawi że roślina macierzysta stanie się gęstsza i większa.

SADZENIE: Roślina ta najlepiej prezentuje się posadzona w grupie, w zależności od aranżacji i wielkości akwarium sadzimy jako roślinę pierwszego lub drugiego planu. Gatunek ten prezentuje się atrakcyjnie posadzona pojedynczo lub gdy tworzy gęste trawniki. Ta jasnozielona roślina tworzy bardzo fajny kontrast na tle ciemniejszych roślin, ciemnego podłoża i innych ozdób.

NAWOŻENIE: Zalecane podawanie Co2 oraz pełne nawożenie mikro i makroelementów. Roślina ta bardzo dobrze reaguje na nawożenie podłoża w którym rośnie.

Polecamy:   Strzałka skrzydlasta (Sagittaria subulata)