Żabienica ocelotowata (Echinodorus Ozelot)

Żabienica ocelotowata (Echinodorus Ozelot) – to sztucznie wyhodowana hybryda. Atrakcyjnie wyglądająca roślina występuje w dwóch odmianach.

NAZWA: Żabienica ocelotowata (Echinodorus Ozelot)
INNE NAZWY: Żabienica Ozelota
SYNONIMY:
POCHODZENIE: Kultywar
RODZINA: Żabieńcowate (Alismataceae)
WYSOKOŚĆ: 30 – 50 cm
SZEROKOŚĆ: 20 – 30 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 15 – 30°C,
pH: 5 - 9
UMIEJSCOWIENIE: 2 - 3 plan
TEMPO WZROSTU: Słabe - średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Żabienica ocelotowata to gatunek nie występujący w środowisku naturalnym, jest krzyżówką Żabienicy Schluetera ‘Leopard’ i Żabienicy Bartha. Krzyżówka ta została wprowadzona na rynek akwarystyczny w 1995 roku.
Jest rośliną która w zależności od warunków dorasta do 30 – 50 cm wysokości i 20 – 30 cm szerokości. Liście tworzą rozetkę, o kształcie odwrotnie lancetowatym, wierzchołek liścia jest ostro zakończony. Na liściach występują nieregularne ciemne, pstrokate plamy. W zależności od odmiany liście charakteryzują się zielonym (Green), złotym (Gold) lub żółto-czerwonym odcieniem (Red). Brzegi blaszki liściowej są lekko karbowane. Jest rośliną kwitnącą, wytwarzającą pęd kwiatowy, wyrastający ponad powierzchnię wody, kwiaty koloru białego. Po przekwitnięciu roślina wytwarza młode rośliny przybyszowe, które można oddzielić po utworzeniu kilku liści i systemu korzeniowego.

UPRAWA: Echinodorus Ozelot jest rośliną mało wymagającą, rosnącą nawet przy słabszym oświetleniu. Toleruje szeroki zakres temperatury wody (15 – 30oC), woda może być miękka do twardej, o odczynie od pH 8 do 9. Odmiany Gold i Red do prawidłowego wybarwienia się, potrzepują nieco mocniejszego oświetlenia.
Żabienica ocelota jest wytrzymałą rośliną i akceptuje większość warunków środowiska. Jeśli są one poniżej optymalnych, roślina rośnie wolniej i osiąga mniejsze rozmiary.
Pielęgnacja rośliny ogranicza się do przycinania najstarszych liści – przy samej rozecie. Pobudza to roślinę do wytwarzania nowych liści oraz rozmnażania poprzez kłącza nadziemne.
SADZENIE: Sadzonki ze względu na szerokość jaką osiągają dorosłe rośliny sadzimy w odległości 20 – 30 cm. Tak jak każda Żabienica lubi żyzne podłoże, dlatego zaleca się umieszczenie pod korzeniami kapsułki lub pałeczki nawozowej, ułatwi to rozwój i zapewni bujny rozrost rośliny.

Polecamy:   Ludwigia żołędna (Ludwigia glandulosa)

NAWOŻENIE: Na roślinę korzystnie wpływa nawożenie do korzenne, które znacząco wpływa na wygląd i rozwój rośliny. CO2 niewymagane.