Żaglowiec skalar (Pterophyllum scalare)

Żaglowiec skalar to słodkowodna ryba należąca do rodziny pielęgnicowatych. Jest jedną z najpopularniejszych i najpiękniejszych ryb akwariowych.

NAZWA: Żaglowiec skalar (Pterophyllum scalare)
RODZINA: Pielęgnicowate (Cichlidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Duży 15-20 cm
AKWARIUM: Duże, min. długość 120 cm
WODA:Temp.: 24-26ºC, lekko kwaśna, średnio twarda
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny.
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne,
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5-10 lat
CENA: 6-30 ZŁ

OPIS: Żaglowiec skalar czyli popularny Skalar. To niezwykle popularna ryba – zna ją i hodował niemal każdy akwarysta. Nazwę „żaglowiec” pochodzi od kształtu płetw odbytowej i grzbietowej które przypominają żagiel. W literaturze polskiej pojawiał się również pod nazwą ryba księżycowa.
Żaglowiec skalar to ryba stadna która zamieszkuje wody słodkie Ameryki Południowej. Występuje w górnym i środkowym biegu rzeki Amazonka wraz z jej dopływami. Można ją także spotkać w dorzeczu rzek Orinoko (Wenezuela), Essequibo w Gujanie. W swoim naturalnym środowisku żyje w gęsto porośniętych wodach z licznymi korzeniami i kamieniami. Naturalnie, silnie spłaszczony kształt ułatwia sprawne przepływanie między roślinnością i pozwala na ukrycie się. Do Europy zostały sprowadzone w 19 roku a w Polsce po raz pierwszy pojawiły się w 1922 roku.
Skalar jest rybą stadną, pokojowo usposobioną nadającą się do akwarium towarzyskiego. Przy doborze współtowarzyszy w akwarium należy unikać ryb agresywnych i podgryzających płetwy (np. brzanka sumatrzańska). Podczas tarła może być agresywna.
Ryba bardzo silnie bocznie spłaszczona. Dzika forma skalara posiada ubarwienie srebrzystozielone lub oliwkowe z ciemnymi, pionowymi pręgami, które dodatkowo ułatwiają kamuflaż. Liczne odmiany barwne wyhodowano sztucznie.
Rozróżnienie płci u skalara, poza okresem tarła, jest trudne, samiec ma łagodnie uwypuklone czoło.
Ryba ta dorasta do 15-20 cm osiągając wysokość ciała nawet do 30 cm rozpiętości płetw grzbietowej i odbytowej. W warunkach hodowlanych skalar żyje ok. 15 lat.

Polecamy:   Księżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi)

ODŻYWIANIE: Żaglowiec skalar jest rybą wszystkożerną jednak preferuje pokarm żywy w postaci larw komarów, ochotki czy rurecznika. Chętnie żywi się także planktonem, siekanymi dżdżownicami, oczlikami a także mniejszymi rybami znajdującymi się w akwarium (w moim akwarium zjadły wszystkie neony). Bez problemu przyjmuje także pokarm mrożony oraz suchy w postaci płatków czy granulatu.

AKWARIUM: Skalar to duża pielęgnica dlatego wielkość akwarium powinno się dobrać w zależności od liczby hodowanych osobników. Zbiornik dla powinien mieć min. 50 cm wysokości i 120 cm długości z dużą przestrzenią do pływania. Ryby te lubią częściowo zarośnięte zbiorniki z powierzchnią wody przykrytą pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Optymalna temperatura wody to 24 – 26°C.

ROZMNAŻANIE: Skalary dojrzałość płciową uzyskują w wieku 9-12 miesięcy po czym dobierają się w pary (nie są to pary na całe życie), następnie podchodzą do tarła. Samo tarło często odbywa się w zbiorniku ogólnym gdzie najczęściej ryby składają ikrę na dużym płaskim liściu lub innych elementach wystroju akwarium. Wybrane miejsce do składania ikry starannie czyszczą. Ilość ikry jest różna i zależy od warunków w akwarium i karmienia ryb. Przy pierwszych tarłach nie należy nastawiać się na sukces, ryby uczą się z czasem jak opiekować się ikrą i potrzebują do tego kila prób aby z powodzeniem wyprowadzić młode. Bywa i tak że nigdy nie uda im się odchować młodych. Ryby do tarła przy dobry warunkach podchodzą średnio co 2 tyg a ikra rozwija się w zależności od temperatury 2-3 dni. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

UWAGI: Na rynku akwarystycznym znane są liczne odmiany barwne takie jak srebrzyste (bez pręg), marmurkowe (z nieregularnymi, ciemnymi plamami), koi, dymne (o ciemnym ubarwieniu), oraz całkiem czarne. Hodowcom udało się wyselekcjonować odmianę weloniastą.

Polecamy:   Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma Cacatuoides)

Te duże ryby wśród ludności lokalnej uznawane są za przysmak i dodawane do jadłospisu.