Zakładanie akwarium na ziemi ogrodowej
Przewodnik krok po kroku – jak założyć akwarium z podłożem wykorzystującym ziemię ogrodową
Zakładając akwarium z dużą liczbą roślin musimy zapewnić roślinom dostęp do składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Część roślin pobiera składniki pokarmowe z wody inne z podłoża. Aby zapewnić odpowiednio żyzne podłoże dla roślin musimy zastosować podłoże aktywne (substrat) lub podłoże zawierające ziemię ogrodową. Dzisiaj zaprezentujemy wam zakładanie akwarium z wykorzystaniem ziemi ogrodowej.
Na początek potrzebujemy akwarium. Akwarium na leży umieścić w miejscu docelowym – tam gdzie ma stać. Po napełnieniu będzie problem z jego przemieszczeniem. Pamiętajmy także by akwarium umieścić na stabilnym i czystym podłożu – odpowiednio wytrzymałej szafce itp. Pod akwarium koniecznie musimy zastosować jakiś podkład – w zależności od własnych upodobań i możliwości finansowych możemy zastosować: styropian, plastikową (firmową) podkładkę, matę pod akwarium czy też gąbkę stosowaną do wyciszania paneli podłogowych. Jak widać na zdjęciach ja zastosowałem dwie warstwy podkładu pod panele podłogowe.
Przeglądając strony opisujące akwaria na bazie ziemi akwariowej możemy spotkać w których akwaryści używają czystej ziemi akwariowej oraz takich którzy stosują dodatki do ziemi. Do najpopularniejszych dodatków należą: torf, keramzyt, węgiel aktywny, kawałki lignitu, glina lub kulki gliniano-torfowe. Ja w swoim akwarium zastosuje kawałki lignitu (zdjęcie powyżej) oraz:
Glina. Glina w akwarium doskonałe źródło żelaza dla roślin. Glina posiada także wysoką zdolność wymiany kationów. (podobnie jak węgiel aktywny).
Całość uzupełnia ziemia ogrodowa. U mnie zastosowałem najzwyklejszą ziemię kupioną w markecie. Wybierając ziemię do akwarium starajmy używać takiej która nie zawiera zanieczyszczeń takich jak liści, kamieni, korzeni czy rozkładającego się drewna.
Teraz czas wszystko dobrze wymieszać. Mieszając pamiętajmy o rozbiciu wszystkich większych brył ziemi.
Teraz czas na rozłożenie podłoża na dnie akwarium. Ziemie rozprowadzamy płasko na dnie uzyskując warstwę około 4-5 cm podłoża. Pamiętajmy by z przodu jak i z boku akwarium odgarnąć/zrobić 2-3 cm marginesu który zasypiemy żwirem lub piaskiem dzięki czemu ukryjemy naszą ziemię. Ja do tego celu używam m.in. pędzla malarskiego za pomocą którego jesteśmy w stanie odgarnąć całą ziemię znajdującą się przy krawędziach akwarium.
Kolejnym krokiem jest przykrycie naszego podłoża siatką ochronną. Zanim jednak zabierzemy się do siatki pamiętajmy o lekkim ubiciu podłoża w taki sposób by pozbyć się z podłoża pęcherzy powietrza. Na tak przygotowane podłoże kładziemy siatkę która oddzieli ziemię od żwiru w którym będziemy sadzić rośliny. Stosowane są rożne materiały. Moskitiery, firanki, siatki budowlane itp. w zależności kto do czego ma dostęp. Ja jak widać na powyższym zdjęciu używam gumowych siatek (niestety zostały mi tylko ścinki z większego akwarium) ale i one dadzą radę.
Zastosowanie siatki w sumie nie jest konieczne ale pomaga w utrzymaniu akwarium. Siatka oddzieli nam warstwy podłoża dzięki czemu unikniemy jego wymieszania dzięki czemu nasz zbiornik będzie stabilniejszy. Pamiętajmy by siatka nie była zbyt gęsta – musi ona umożliwić korzeniom roślin penetrację dolnego podłoża (ziemi).
Kolejnym etapem zakładania naszego akwarium to zasypanie naszego glebowego podłoża żwirem. To jaki żwir zastosujemy zależy już od naszych upodobań/portfela. Polecam żwiry o granulacji 1-2 mmm. Alternatywą dla żwiru może być piasek kwarcowy. Ja w swoim zastosowałem sprawdzony piasek z marketu budowlanego. Można także zastawać np. czarny żwir oraz piasek z którego możemy utworzyć wyspę.
Pamiętajmy by usypując wierzchnią warstwę żwirku stworzyć delikatny spad w kierunku przedniej szyby.
Po w sypaniu części górnego podłoża przyszedł czas umieszczenie w akwarium kamieni, skał, korzeni czy innych dekoracji akwarium. U mnie rolę dekoracji będą pełnić “skały” z Lignitu które osadzamy w podłożu. Jeśli sobie już z tym poradzimy dosypujemy resztę przepłukanego piasku pamiętając iż czym mniej żwiru, tym gorzej posadzić rośliny a także nasz zbiornik będzie mniej stabilny. Optymalna grubość wierzchniej warstwy podłoża powinna oscylować około 5 cm.
W tak przygotowanym akwarium możemy zacząć sadzić nasze rośliny a następnie zalać wodą lub jak ktoś woli w odwrotnej kolejności.
W tak założonym akwarium, przy odpowiednim świetle rozrosną nam się rośliny a my nie będziemy musieli martwic się o nawożenie.
Gdzie kupić taką siatkę?
Tą to akurat mam znalazłem w piwnicy, ale można kupić podobną w marketach typu OBI na dziale ogrodowym. Można też użyć drobnej firanki lub agrowłókniny.
Dzięki:) Planuję właśnie restart związany z przeprowadzką i chcę to uczynić wg powyższego przepisu
Ja kupiłem moskitierę, ale w każdym budowlanym taką siatkę dostaniesz.
Zalałam mój zbiornik, woda wybarwia się na żółto.. czy ta barwa kiedyś zniknie?
Powinno zniknąć z czasem. A jaka warstwa żwiru nad ziemią??
Dzieki za pomoc planuje tak zrobic przy nowym wiekrzym zbiorniku 400l
Witam. Zainspirował mnie ten artykuł. Interesuje mnie tylko oświetlenie. Na innych forach czytałem że akwaria tego typu nie potrzebują dużego oświetlenia. Więc jaka może być minimalna ilosc watów na litr wody?
Generalnie akwaria na ziemi ogrodowej to głownie akwaria typu Low-tech z niezbyt wymagającymi roślinami i oświetleniem na poziomie 0,3 do 0,5 W/L. W prezentowanym zbiorniku oświetlenie było 0,3 W/L tylko że zamiast świetlówek było to oświetlenie zbudowane na diodach Power Led co daje znacznie więcej światła w porównaniu do tradycyjnego oświetlenie.
podpowiedz mi ile jakiego materialu uzyles? ja netto 206litrow mam i chcialbym cos takiego samego sobie zrobic ale nie wiem czego ile mam soboe zakupic???
witam, czy mozna tak zrobic przy akwarium 64 litrow? obecnie mam kamyczki i rosliny mi brazowieja.
Oczywiście że można, moje pierwsze akwarium na ziemi miało 45 litrów.
Hej, jak długo należy czekać na wykrystalizowanie wody? U Ciebie na zdjęciu woda jest mleczna… Ja użyłem ziemii akwarystycznej z moskitierą, na to czarny bazalt frakcja 2-5, zalewałem na talerzu i niestety woda jest mętna. Filtr mam pat-mini, wewnętrzny, na gąbkę. Długo trzeba czekać?
Witaj. Woda powinna się wyklarować po około 1 – 2 dniach. Wszystko zależy od wielkości zbiornika oraz wydajności filtracji.
Dzięki 😉 Rzeczywiście, po dwóch dniach jest czysto.
witaj ,a co z mineralizacją tej ziemi ogrodowej?