Zakładanie akwarium na ziemi ogrodowej

Przewodnik krok po kroku – jak założyć akwarium z podłożem wykorzystującym ziemię ogrodową

Zakładając akwarium z dużą liczbą roślin musimy zapewnić roślinom dostęp do składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Część roślin pobiera składniki pokarmowe z wody inne z podłoża. Aby zapewnić odpowiednio żyzne podłoże dla roślin musimy zastosować podłoże aktywne (substrat) lub podłoże zawierające ziemię ogrodową. Dzisiaj zaprezentujemy wam zakładanie akwarium z wykorzystaniem ziemi ogrodowej.

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-1

Na początek potrzebujemy akwarium. Akwarium na leży umieścić w miejscu docelowym – tam gdzie ma stać. Po napełnieniu będzie problem z jego przemieszczeniem. Pamiętajmy także by akwarium umieścić na stabilnym i czystym podłożu – odpowiednio wytrzymałej szafce itp. Pod akwarium koniecznie musimy zastosować jakiś podkład – w zależności od własnych upodobań i możliwości finansowych możemy zastosować: styropian, plastikową (firmową) podkładkę, matę pod akwarium czy też gąbkę stosowaną do wyciszania paneli podłogowych. Jak widać na zdjęciach ja zastosowałem dwie warstwy podkładu pod panele podłogowe.

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-2

Przeglądając strony opisujące akwaria na bazie ziemi akwariowej możemy spotkać w których akwaryści używają czystej ziemi akwariowej oraz takich którzy stosują dodatki do ziemi. Do najpopularniejszych dodatków należą: torf, keramzyt, węgiel aktywny, kawałki lignitu, glina lub kulki gliniano-torfowe. Ja w swoim akwarium zastosuje kawałki lignitu (zdjęcie powyżej) oraz:

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-3

Glina. Glina w akwarium doskonałe źródło żelaza dla roślin. Glina posiada także wysoką zdolność wymiany kationów. (podobnie jak węgiel aktywny).

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-4

Całość uzupełnia ziemia ogrodowa. U mnie zastosowałem najzwyklejszą ziemię kupioną w markecie. Wybierając ziemię do akwarium starajmy używać takiej która nie zawiera zanieczyszczeń takich jak liści, kamieni, korzeni czy rozkładającego się drewna.

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-5

Teraz czas wszystko dobrze wymieszać. Mieszając pamiętajmy o rozbiciu wszystkich większych brył ziemi.

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-6

Teraz czas na rozłożenie podłoża na dnie akwarium. Ziemie rozprowadzamy płasko na dnie uzyskując warstwę około 4-5 cm podłoża. Pamiętajmy by z przodu jak i z boku akwarium odgarnąć/zrobić 2-3 cm marginesu który zasypiemy żwirem lub piaskiem dzięki czemu ukryjemy naszą ziemię. Ja do tego celu używam m.in. pędzla malarskiego za pomocą którego jesteśmy w stanie odgarnąć całą ziemię znajdującą się przy krawędziach akwarium.

Polecamy:   DIY – Pokarm mix dla ryb akwariowych

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-8

Kolejnym krokiem jest przykrycie naszego podłoża siatką ochronną. Zanim jednak zabierzemy się do siatki pamiętajmy o lekkim ubiciu podłoża w taki sposób by pozbyć się z podłoża pęcherzy powietrza. Na tak przygotowane podłoże kładziemy siatkę która oddzieli ziemię od żwiru w którym będziemy sadzić rośliny. Stosowane są rożne materiały. Moskitiery, firanki, siatki budowlane itp. w zależności kto do czego ma dostęp. Ja jak widać na powyższym zdjęciu używam gumowych siatek (niestety zostały mi tylko ścinki z większego akwarium) ale i one dadzą radę.
Zastosowanie siatki w sumie nie jest konieczne ale pomaga w utrzymaniu akwarium. Siatka oddzieli nam warstwy podłoża dzięki czemu unikniemy jego wymieszania dzięki czemu nasz zbiornik będzie stabilniejszy. Pamiętajmy by siatka nie była zbyt gęsta – musi ona umożliwić korzeniom roślin penetrację dolnego podłoża (ziemi).

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-9

Kolejnym etapem zakładania naszego akwarium to zasypanie naszego glebowego podłoża żwirem. To jaki żwir zastosujemy zależy już od naszych upodobań/portfela. Polecam żwiry o granulacji 1-2 mmm. Alternatywą dla żwiru może być piasek kwarcowy. Ja w swoim zastosowałem sprawdzony piasek z marketu budowlanego. Można także zastawać np. czarny żwir oraz piasek z którego możemy utworzyć wyspę.
Pamiętajmy by usypując wierzchnią warstwę żwirku stworzyć delikatny spad w kierunku przedniej szyby.

Zakladanie-akwarium-na-bazie-ziemi-ogrodowej-11

Po w sypaniu części górnego podłoża przyszedł czas umieszczenie w akwarium kamieni, skał, korzeni czy innych dekoracji akwarium. U mnie rolę dekoracji będą pełnić “skały” z Lignitu które osadzamy w podłożu. Jeśli sobie już z tym poradzimy dosypujemy resztę przepłukanego piasku pamiętając iż czym mniej żwiru, tym gorzej posadzić rośliny a także nasz zbiornik będzie mniej stabilny. Optymalna grubość wierzchniej warstwy podłoża powinna oscylować około 5 cm.
W tak przygotowanym akwarium możemy zacząć sadzić nasze rośliny a następnie zalać wodą lub jak ktoś woli w odwrotnej kolejności.

Polecamy:   DIY – Węgiel w płynie

W tak założonym akwarium, przy odpowiednim świetle rozrosną nam się rośliny a my nie będziemy musieli martwic się o nawożenie.