Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus)

Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus) – niewielka, słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych. Gatunek towarzyski, łatwy w hodowli i występujący w ogromnej liczbie odmian hodowlanych.

NAZWA: Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus)
INNE NAZWY: Platka, Platynka
SYNONIMY: Platypoecilus sanguinea, Poecilia maculatus
RODZINA: Piękniczkowate
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Mały – średni, 4 - 6 cm
AKWARIUM: Średnie, min 60 cm długości
WODA: Temperatura 20 - 26ºC,
pH: 7.0 – 8.0,
twardość: 10 - 30 ºdGH
POKARM: Glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Żyworodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 - 5 lat
CENA: 3 - 6 ZŁ

OPIS: Zmienniak plamisty to gatunek pochodzący z Ameryki Środkowej, gdzie zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie. Jego siedliska spotykane są na obszarach Meksyku, Gwatemali oraz Hondurasu.
Zmienniak plamisty nazywany jest także Platką oraz Platynką.
To niewielkie ryby dorastające 4 (samiec) – 6 (samice) cm. Samice są pełniejsze, mają bardziej uwypuklone brzuszki, natomiast samce są smuklejsze z widocznym gonopodium (przekształcona płetwa odbytowa w narząd rozrodczy). W naturze najczęściej spotyka się ryby o ubarwieniu oliwkowym bądź szarym. Jako ryba akwariowa występuje w olbrzymiej liczbie odmian hodowlanych m.in.: czerwone, czarne, pomarańczowe, niebieskie czy czerwono-czarne.
Są to ryby o bardzo spokojnym usposobieniu, niesprawiające problemów w hodowli a do tego łatwo je rozmnożyć.

ODŻYWIANIE: Ryby te są łatwe w hodowli, nie sprawiają problemów także przy karmieniu. Chętnie zjadają większość dostępnych na rynku pokarmów. Dieta ryb powinna być zróżnicowana, można podawać pokarmy żywe, mrożone oraz płatkowe. Wśród pokarmów koniecznie powinny się znaleźć pokarmy roślinne. Platki często podskubują rośliny, ale nie czynią im szkód a jedynie zjadają z nich glony. Przy niedoborze glonów w akwarium można podać pokarmy zielone takie jak np. sałata.

AKWARIUM: Platki lubią zbiorniki gęsto obsadzone roślinnością oraz z wydzielona przestrzenią do pływania. Akwarium powinno mieć 60 cm długości dla samca i kilku samic. Zbiornik może być jednogatunkowy lub ogólny w którym wspólnie mieszkać będą inne spokojne ryby. Są to ryby spokojne i towarzyskie, czasem bywa, że samce są agresywne względem siebie.
Woda w akwarium powinna mieć temperaturę w zakresie 20 – 26 °C, pH powinno mieć wartość między 7.0 – 8.0, a twardość wody do 20 °n.

Polecamy:   Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri)

ROZMNAŻANIE: Zmienniak plamisty to ryba jajożyworodna. Gatunek ten jest łatwy w rozmnażaniu. W akwarium powinna być przewaga samic, na jednego samca powinno przypadać 2 – 3 samice. Samce posiadają gonopodium (przekształcona płetwa odbytowa pałeczkowatego kształtu) i dokonują zapłodnienia wewnętrznego. Dorosła, zdrowa samica może urodzić do 80 młodych. Młode muszą mieć schronienie przed matką ze względu na możliwy kanibalizm, dlatego w akwarium należy posadzić dużo pierzastych roślin, aby narybek miał gdzie się ukryć. Jeśli jednak posiadamy zbiornik hodowlany, warto byłoby właśnie w nim umieścić narybek, bo w oddzielnym akwarium byłby bezpieczniejszy. Młode rosną stosunkowo szybko, powinny być karmione drobnym pokarmem.

UWAGI: Zmienniaków plamistych ( Xiphophorus maculatus) nie powinno się hodować w jednym zbiorniku z innymi rybami z rodziny ryb piękniczkowatych takimi jak Mieczyk czy Gupiki. Ryby te mogą się krzyżować.