Zwartka Nevilla (Cryptocoryne nevillii)

Zwartka Nevilla (Cryptocoryne nevillii) – kolejna, mniej popularna odmiana cryptocoryny spotykanej w akwariach. To niewielka roślina, która w zależności od warunków przyjmuje różne kształty.

NAZWA: Zwartka Nevilla (Cryptocoryne nevillii)
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Obrazkowate (Araceae)
WYSOKOŚĆ: 5 – 12 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie
WODA: Temperatura: 22 – 28°C
pH: 6 - 7,
twardość: miękka do twardej
UMIEJSCOWIENIE:1 / 2 plan
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Zwartka Nevilla to roślina która do naszych akwariów przywędrowała z Azji a dokładniej z wyspy Sri Lanka. Na wyspie jest rośliną szeroko rozpowszechnioną, występującą głównie na bagnach.
Cryptocoryne nevillii charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, bardzo dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym oraz licznymi, podziemnymi kłączami. Soczyście zielone liście dorastają do maksymalnie 12 cm. Blaszki liściowe o szerokości 1,5 cm znajdują się na długim (6 – 8 cm), ogonku liściowym. Liście mają kształt lancetowaty i przy czubku blaszki są zaostrzone. Jest to jedna z najmniejszych zwartek spotykanych w akwariach.
Zwartka nevillii jest rośliną kwitnącą. Jej kwiatostan dorasta, podobnie jak liście do 12 cm.
Zwartka nevillii jest rośliną która w zależności od warunków w których rośnie przyjmuje różne kształty. Spotykane są formy o liściach mniejszych, szerszych lub węższych.

UPRAWA: Zwartka Nevillii tak jak większość zwartek nie sprawia problemów w uprawie. Mimo że należy do roslin łatwych w uprawie to jednak nie w każdym akwarium zwartka ta będzie dobrze rosła. Roślina ta doskonale sobie radzi w zacienieniu i nie wymaga dużej ilości światła. Ważne w uprawie jest podłoże które powinno być bogate w składniki pokarmowe. Przy podłożach jałowych gatunek ten rośnie zdecydowanie wolniej.
Odpowiednia woda powinna mieć temperaturę z zakresu 22 – 28°C, powinna być miękka do średnio twardej. Odczyn pH wody powinien wahać się w przedziale od 6,0 do 7,0. Woda powinna byc regularnie odświeżana
Gatunek ten rozmnaża się dość łatwo w akwariach. Zwartka Nevillii rozmnaża się poprzez liczne, podziemne kłącza.

Polecamy:   Żabienica ocelotowata (Echinodorus Ozelot)

SADZENIE: Zwartka ta jest rośliną wytrzymałą i niemającą zbyt dużych wymagań. Doskonale nadaje się do sadzenia w przedniej części akwarium na pierwszym planie lub w głębszej części akwarium, wśród zagłębień między kamieniami lub innym roślinami.
Sadzonki przed umieszczeniem w akwarium rozdzielamy a zbyt długie korzenie skracamy. Pojedyncze sadzonki umieszczamy w podłożu. Podłoże powinno być żyzne a jeśli jest to jałowy żwir to warto w pobliżu korzeni umieścić kapsułkę nawozową lub kulkę gliniano-torfową.

NAWOŻENIE: Podawanie CO2 oraz nawozów do słupa wody nie jest wymagane. Wskazane jest regularne uzupełnianie składników pokarmowych w podłożu.