Zwartka pontederolistna (Cryptocoryne pontederiifolia)

Zwartka pontederolistna (Cryptocoryne pontederiifolia) – łatwa w uprawie roślina akwariowa z rodziny Araceae.

NAZWA: Zwartka pontederolistna (Cryptocoryne pontederiifolia)
SYNONIMY: Cryptocoryne sulphurea De Wit
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Araceae
WYSOKOŚĆ: 15 - 30+ cm
SZEROKOŚĆ: 10 - 20 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie
WODA: Temperatura: 20 – 28°C,
pH: 5 - 8,
twardość 6 - 20°
UMIEJSCOWIENIE: Tył, środek akwarium
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Zwartka pontederolistna jest rośliną której naturalnym środowiskiem są rzeki, w których tworzy gęste zarośla. Występuje na Sumatrze.
Cryptocoryne pontederiifolia jest rośliną łatwą w uprawie i polecana jest początkującym akwarystom.
Liście o długości 20 -30 cm, ogonki liściowe zwykle mają długość 2/3 długości liścia. Są sercokształtne o zaostrzonym wierzchołku i owalną lub sercowatą podstawą. Kolor liści uzależniony jest od mocy oświetlenia. Przy słabszym oświetleniu są koloru zielonego a przy mocniejszym ich kolor może być różowo czerwony a nawet fioletowo brązowy. Spód blaszki liściowej jest jasno zielony z zaczerwienieniami w okolicach nerwów.
System korzeniowy jest mocny i dobrze rozwinięty.

UPRAWA: Gatunek ten uchodzi za łatwy w uprawie oraz odporny, także na błędy akwarysty. Ze względu na swoje rozmiary jest rośliną którą umieszczamy z tyłu akwarium.
Podobnie jak inne zwartki lubi żyzne podłoże. Najlepiej sprawdzi się drobny żwirek zmieszany z ziemią i gliną w dolnej części podłoża. Rośnie dobrze nawet przy umiarkowanym oświetleniu. Przy większej ilości światła roślina ładniej się wybarwia, blaszka liściowa bardziej soczysta, dolna część wybarwia się na kolor różowo-fioletowy. Przy mocniejszym oświetleniu roślina jest także bujniejsza wytwarzając więcej liści.
Rozmnaża się szybko przy pomocy podziemnych kłączy, które mogą wyrastać w znacznej odległości od rośliny macierzystej.

SADZENIE: Zwartkę tą sadzimy z tylnej lub środkowej części zbiornika. Ze względu na spore rozmiary rośliny sadzimy pojedynczo, zapewniając odpowiednią ilość miejsca dla nowych liści.
NAWOŻENIE: Zwartka pontederolistna jest rośliną która wymaga podłoża bogatego w składniki odżywcze które powinny być regularnie uzupełniane poprzez zastosowanie nawozów w postaci kapsułek lub pałeczek nawozowych.

Polecamy:   Rdestnica Gaya (Potamogeton gayi)