Żywienie: Pokarmy żywe

Żywe pokarmy to doskonałe uzupełnienie diety ryb i innych zwierząt akwariowych. Często taki pokarm jest niezbędny do hodowli niektórych gatunków zwierząt akwariowych.

Żywy pokarm w postaci planktonu, owadów, larw owadów, narybku czy różnych bezkręgowców to doskonałe uzupełnienie diety większości zwierząt akwariowych. Niektóre gatunki jak np. Szczupieńczyk karłowaty czy Karlik szponiasty to zwierzęta dla których żywy pokarm jest niezbędny do udanej hodowli.
Żywy pokarm dla wielu akwarystów uznawany jest za najbardziej naturalny i niezbędny do prawidłowego rozwoju ryb. Żywy pokarm towarzyszy akwarystyce od jej początków. Był dostępny gdy nie było mrożonek, pokarmów płatkowych czy granulatów. Dzisiaj napotykamy jednak na pewne ograniczenia z dostępem do tego typu pokarmu. W sklepach mam dość ograniczony wybór takiego typu pokarmu, pozostają nam hodowle własne oraz pozyskiwanie pożywienia ze sprawdzonych, naturalnych źródeł.

Wśród licznych pokarmów żywych stosowanych w akwarystyce najczęściej spotykamy:

  – Larwy ochotek – larwalne stadium muchówek z rodzaju Chironomus. Często nieprawidłowo nazywane są czerwonymi larwami komarów. Larwy ochotki są chętnie zjadane przez większość zwierząt akwariowych. Jest pokarmem wysokobiałkowym i zbyt częste podawanie tego pokarmu może doprowadzić do otłuszczenia organów wewnętrznych i zaburzeń jelitowych dlatego najlepiej ograniczyć karmienie tym pokarmem. Najlepiej podawać 1 – 2 razy w tygodniu, są jednak takie gatunki jak np. bojowniki które mogą przyjmować ten pokarm znacznie częściej. Larwy ochotki możemy nabyć w sklepach zoologicznych, hodować lub odłowić z naturalnych siedlisk. Odławiając z naturalnych siedlisk musimy wziąć pod uwagę fakt że larwy te często żyją w zanieczyszczonych zbiornikach i mogą być źródłem toksyn i pasożytów a przez to zagrożeniem dla naszych podopiecznych.

  – Larwy wodzieni czyli postać larwalna muchówek z rodzaju Corethra, w handlu zwana także jako szklarka. Jest pokarmem uniwersalnym i odżywczym. Zawiera mnóstwo protein i nienasyconych kwasów tłuszczowych i jest lekkostrawny. Żywy wodzień kupimy w dobrych sklepach zoologicznych lub możemy go odłowić z niewielkich zbiorników najlepiej pozbawionych ryb.

  – Rozwielitki (Daphnia). Rozwielitki zwane także wioślarkami to malutkie skorupiaki poruszające się za pomocą pary czułków w specyficzny sposób (skokami w górę). Dorastają zwykle do 2 – 6 mm. Mimo że są niewielkie są niezwykle popularne a to ze względu na cenne składniki odżywcze. Rozwielitki są pokarmem „lekkim” nie powodującym otłuszczenia ryb. Ich pancerzyki są źródłem Chityny która pozytywnie wpływa na pracę przewodów pokarmowych, zwłaszcza ryb mięsożernych. Rozwielitki to także doskonałe źródło karotenoidów które korzystnie wpływają na wybarwienie. Podobnie jak larwy ochotki i wodzieni także rozwielitki kupimy w sklepach, możemy je także odłowić lub hodować.

  – Rurecznik (Tubiflex) – to cienkie, czerwone robaki dorastające do około 6 cm. Żyją zwykle w mulistym dnie, wśród obumierającej materii organicznej. Jest pokarmem wysokokalorycznym bogatym w białko, tłuszcze i sole mineralne. Pobierany z nieznanych źródeł może zawierać duże ilości toksycznych substancji. Może być też źródłem bakterii czy tasiemców. Tubiflex jako pokarm podawany powinien być dość rzadko gatunkom mięsożernym. Najlepiej jeśli pochodzić z pewnego źródła np. zamkniętych hodowli komercyjnych.

  – Larwy komara. Są o występujące w zbiornikach wodnych larwy owadów z rodzaju Culex i Anopheles. Larwy są bardzo pożywne i chętnie spożywane przez większość, mięsożernych ryb akwariowych. Są pokarmem wysokobiałkowym i lekkostrawnym. Raczej rzadko dostępny w handlu. Dość łatwo założyć własną hodowlę tego pokarmu. Przy karmieniu żywymi larwami komara należy być ostrożnym. Podanie zbyt dużej porcji tego pokarmu może sprawić że staniemy się sami ofiarami dorosłych owadów.

  – Solowiec (Artemia salina i inne) – to jeden z najpopularniejszych pokarmów żywych dla narybku. Jest ponadto pokarmem bezpiecznym i można go podawać najbardziej delikatnym gatunkom ryb. Solowiec to niewielkie skorupiaki występujące w słonych jeziorach. Pokarm ten sprzedawany jest w niewielkich woreczkach, zanurzony w roztworze soli. Są jednak rzadko dostępne a najczęściej kupujemy odpowiednio przygotowane jaja z których sami musimy wyhodować pokarm. Hodując samodzielnie artemiię mamy możliwość mamy możliwość wyhodowania różnej wielkości pokarmu. Najmniejsze larwy – Naupliusy mogą nam posłużyć jako pokarm dla narybku, kolejne stadia rozwojowe solowców jak i osobniki dorosłe stanowią również doskonały pokarm dla większych ryb.

  – Doniczkowce (Wazonkowce) to po Artemii jedne z najczęściej hodowanych pokarmów. Doniczkowce to drobne organizmy zaliczane do skąposzczetów. Są białe i dorastają do około 4 cm. Są pokarmem w pełni bezpiecznym dla ryb ale biorąc pod uwagę że jest to pokarm tłusty, wysokokaloryczny należy ograniczyć karmienie do 2 – 3 razy w tygodniu. W sklepach ten pokarm spotykany jest rzadko, najszybciej nabędziemy go przeglądając internetowe ogłoszenia. Najlepiej założyć własną hodowlę dzięki której będziemy mieć stały dostęp do świeżego pokarmu. Coraz częściej akwaryści oprócz hodowli Doniczkowca hodują spokrewniony gatunek który jest mniejszy ale odporniejszy. Jest to dorastający do 8 – 10 mm Doniczkowiec Grindala

  – Dżdżownice (Lumbricus) – te skąposzczety znane są przede wszystkim wędkarzom ale znają je także akwaryści. Są pokarmem wartościowym i możemy nimi karmić ryby różnej wielkości – do skarmiania najlepiej użyć młodych osobników a te większe przed karmieniem możemy pokroić na mniejsze części. Dżdżownice możemy kupić, najczęściej w sklepach dla wędkarzy, zebrać w ogródku lub hodować samemu. Dżdżownice przed podaniem należy umieścić na dobę w pustym pojemniku lub w pojemniku z namoczonymi w mleku płatkami owsianymi. Ma to na celu oczyszczenie przewodów pokarmowych dżdżownic z gleby. Podawanie zbyt dużych ilości tego pokarmu może doprowadzić do otłuszczenia a także niepłodności ryb.

  – Pierwotniaki (Protozoa). To jednokomórkowe organizmy takie jak pantofelki które sprawdzą się jako pierwszy pokarm dla narybku. Pierwotniaki pozyskujemy na karmę zakładając prostą ale skuteczną hodowlę.

  – Węgorki, nicienie mikro – to jeden z najpopularniejszych pokarmów dla narybku. To pokarm pełnowartościowy który musimy wyhodować we własnym zakresie. Porcje zarodowe zdobędziemy u innych akwarystów lub aukcjach internetowych.

Pokarmy żywe są doskonałym uzupełnieniem diety naszych podopiecznych. Jeśli pochodzą ze sprawdzonego źródła są pokarmami bezpiecznymi i korzystnie wpływającymi na kondycję i zachowanie ryb.

Polecamy:   Żywienie: Ochotka (Chironomidae)