Akara z Maroni (Cleithracara Maronii)

Akara z Maroni (łac. Cleithracara Maronii) – jeden z najbardziej spokojnych gatunków z rodziny pielęgnicowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Cleithracara.

NAZWA: Akara z Maroni (Cleithracara Maronii)
INNE NAZWY: Akara Marońska
RODZINA: Pielęgnicowate (Cichlidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni 7-10 cm
AKWARIUM: Średnie - duże, min. długość dla pary 80 cm
WODA: Temp.: 22-26ºC,
pH: 6.0 - 7.5 pH,
twardość: 2 - 15 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny.
ŻEROWANIE: Dno, środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 lat
CENA: 8 -12 ZŁ

OPIS: Pochodzi z Ameryki Południowej a dokładniej na obszarach takich krajów jak: Surinam, Gujana, Trynidad i Tobago, Wenezuela. Zamieszkuje wolno płynące lub stojące „czarne wody”, bogate w związki humusowe o podłożu pokrytym obumarłymi szczątkami roślin i ubogą roślinnością wodną.
Akara z Maroni w naturze dorasta do 15 cm jednak w warunkach akwariowych nie przekracza 10 cm. Samiec przeciętnie osiąga 8 cm a samica jest nieco mniejsza i dorasta do 7 cm. Samce posiadają w stosunku do samic wydłużoną płetwę grzbietową i odbytową. Młode osobniki są nie do odróżnienia.
Ubarwienie bywa zmienne, od koloru beżowego do jasnobrunatnego. Na boku ciała pionowy, ciemnobrunatny lub czarny pas przechodzący przez oko. W tylnej części ciała na wysokości początku płetwy odbytowej okrągła ciemna plama.
W przeciwieństwie do innych pielęgnic Akara z Maroni jest gatunkiem spokojnym a także płochliwym. Żyje w parach, które dobierają się z grupy osobników hodowanych razem od młodości.

ODŻYWIANIE: To gatunek wszystkożerny. W naturze odżywia się drobnymi bezkręgowcami oraz szczątkami organicznymi. W akwariach przyjmuje każdy rodzaj pokarmów (pokarmy suche, granulaty, żywy, mrożony). Aby utrzymać ryby w dobrej kondycji rybą należy zapewnić zróżnicowaną dietę najlepiej bogatą w pokarmy żywe i mrożone.

AKWARIUM: Gatunek ten wymaga akwarium o minimum 80 cm długości – zalecany jednak jest większy zbiornik. Akara Marońska to gatunek spokojny i towarzyski nadający się do zbiorników towarzyskich w którym mieszkać będą ryby o podobnym usposobieniu.
Zbiornik powinien być wyposażony w liczne kryjówki, Akary z Maroni to płochliwe ryby. Podłoże powinno być ciemne a oświetlenie niezbyt mocne. W akwarium powinny się też znaleźć rośliny w których ryby te także znajdą kryjówki. Akara z Maroni to gatunek pielęgnic który nie niszczy roślin i nie kopie w podłożu dlatego bez obaw można sadzić roślinność w akwarium. Wskazane zastosowanie także roślin pływających.
Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana oraz regularnie odświeżana. Woda miękka do średnio twardej, powinna mieć temperaturę 22-26°C i pH w granicach 6,0-7,5.
ROZMNAŻANIE: Rozmnożenie Akar z Maroni w warunkach akwariowych może być trudne, gdyż nie wszystkie pary przystępują do tarła. Tarlaki wycierają się po okresie około pół roku. W okresie tarła te spokojne ryby przejawiają zachowania terytorialne. Dobrane pary wycierają się na gładkich, płaskich kamieniach lub na szerokich liściach, np.: żabienicach. Ryby opiekują się ikrą. Muszą mieć zapewniony spokój, ponieważ zdenerwowane zjadają jaja. Najczęściej jaj pilnuje samiec. Młode są długo prowadzone przez rodziców, czasem aż 6 miesięcy.

Polecamy:   Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher)