Akwaria i ich podział

W naszych domach spotykamy się z wieloma rożnymi akwariami które różnią się od siebie wielkością, wystrojem a przede wszystkim przeznaczeniem. Poniżej prezentujemy podział zbiorników akwariowych.

1. Akwarium ogólne. To najbardziej popularny i uniwersalny typ akwarium. Akwaria tego typu zwane są także towarzyskimi lub wielogatunkowymi.
Zbiorniki tego typu to akwaria w których żyją rośliny i zwierzęta z różnych rodzin, gatunków i pochodzące często z różnych stron świata. Zarówno zwierzęta jak i rośliny dobierane są zwykle przypadkowo, wybieramy je zwykle biorąc pod uwagę ich wygląd czy zachowanie. Dobierając obsadę do takiego akwarium należy uwzględnić wymagania roślin i zwierząt. Należy zwrócić uwagę na takie parametry wody, światła czy wielkości akwarium. Przy kompletowaniu obsady należy także zwrócić uwagę na wielkość oraz zachowanie poszczególnych gatunków ryb tak by np. nie pozjadały się wzajemnie. Należy także unikać dużej liczby, różnych gatunków zwierząt, najlepiej trzymać w niewielkich stadach w których ryby i inne zwierzęta czują się lepiej (za wyjątkiem niektórych gatunków które należy trzymać pojedynczo).

Akwaria-i-ich-podzial-1

2. Akwaria biotopowe. Są to akwaria w których staramy się odwzorować środowisko naturalne. Zwykle tworzymy zbiorniki które naśladują środowisko naturalne występujące na danym kontynencie ale są także akwaria w których staramy się odwzorować biotopy panujące w konkretnych rzekach lub jeziorach. Akwaria biotopowe (środowiskowe) najczęściej zakładane są na wzór środowisk występujących na kontynentach Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Często zakładane są także zbiorniki które wzorowane są Afrykańskimi jeziorami, Amazońskimi czarnymi wodami czy naszymi rzekami i jeziorami.
Zakładając taki zbiornik staramy się jak najlepiej odwzorować warunki panujące w danym środowisku. By to się nam udało używamy do tego celu odpowiedniego podłoża i dekoracji a przede wszystkim rośliny i zwierzęta które powinny reprezentować konkretny biotop.

Akwaria-i-ich-podzial-2

3. Akwarium roślinne. Zwane także akwariami holenderskimi, to jedne z najpiękniejszych typów akwariów jakie spotykane są w naszych domach. Dla akwariów holenderskich charakterystyczna jest olbrzymia ilość roślin które tworzą starannie dobraną kompozycję. Ryby i inne zwierzęta akwariowe odgrywają drugoplanową rolę lub ich w ogóle nie ma.
Zbiorniki takiego typu często wyposażone są w mocne oświetlenie które musi spełnić wysokie wymagania niektórych roślin. Ze względu na brak zwierząt lub ich małą ilość które wytwarzają spore ilości dwutlenku węgla oraz produktów przemiany materii które w naturalny sposób zasilają rośliny w akwariach roślinnych potrzebna jest nawożenie związkami mineralnymi oraz wzbogacanie wody w dwutlenek węgla.
Akwaria holenderskie wzięły swoją nazwę od holenderskich akwarystów którzy jako pierwsi zaprezentowali takiego typu akwaria na wystawach akwarystycznych.

Akwaria-i-ich-podzial-3

4. Akwaria hodowlane. Są to akwaria o specjalnym przeznaczeniu, nazywane są także tarliskowymi i lęgowymi. Akwarium hodowlane to zbiorniki które zakładamy z myślą o rozmnożeniu poszczególnych gatunków zwierząt akwariowych.
Zwykle takie zbiorniki są niewielkie a wielkość ich musimy dostosować do konkretnego gatunku. Przejęło się że najbardziej uniwersalny zbiornik tarliskowy powinien mieć następujące rozmiary: akwarium nie powinno być zbyt wysokie 25 cm, powinno mieć 40 cm szerokości i od 40 do 80 cm długości.
Akwaria tarliskowe zwykle nie posiadają podłoża, często także oświetlenia (ikra wielu gatunków ryb jest wrażliwa na światło). Obowiązkowym wyposażeniem jest odpowiednio mocna grzałka, filtr najlepiej gąbkowy by nie wciągał młodych oraz w miarę potrzeb ruszt ikrowy lub rośliny w postaci niewielkich kępek mchu lub innych drobnolistnych roślin.

W akwariach tych woda powinna mieć odpowiednie parametry i zawierać odpowiednie substancje np. związki humusowe które pomagają w stymulacji tarła.

Akwaria-i-ich-podzial-5

5. Akwarium morskie. Akwaria morskie to jedne z najbardziej efektownych ale także wymagających typów akwarium. Są to zbiorniki które bez względu na wielkość są niesamowite, spotykamy w nich rośliny i zwierzęta których nie spotkamy w żadnym innym akwarium. Zbiorniki morskie są znacznie droższe w zakładaniu i utrzymaniu a ponadto organizmy w nim żyjące są dużo bardziej delikatne i wrażliwe na zmiany parametrów niż słodkowodne.
Akwarium morskie powinno być wyposażone w filtr biologiczny, odpieniacz, hydrometr, grzałkę, oświetlenie, termometr i pompę. W akwariach tych najczęściej spotykane są w żywe skały – wapienne skałki na których żyją różnego rodzaju bezkręgowce. Niezbędne są również odpowiednie preparaty chemiczne, mieszanki soli i testy do pomiaru parametrów wody, które pozwalają na stworzenie naturalnego biotopu w zbiorniku.

Akwaria-i-ich-podzial-4

6. Akwarium krewetkarium. Krewetkaria to stosunkowo nowa forma akwarium. Zwykle są to niewielkie akwaria 20 – 40 litrów w których tworzy się idealne warunki do hodowli i obserwacji krewetek akwariowych. Zbiorniki takie wyposażone powinny być w oświetlenie, wydajną filtrację, grzałkę oraz podłoże dostosowane do wymagań hodowanych krewetek.
W krewetkariach zwykle nie ma bujnej roślinności, często goszczą w nich mchy akwariowe a także różnego rodzaju dekoracje/kryjówki – w postaci bambusowych rurek, korzeni lub ceramicznych kostek.
Wśród hodowanych krewetek najłatwiejsze i najpopularniejsze są krewetki z rodzaju Neocaridina davidi. Krewetki te występują w licznych odmianach barwnych od najpopularniejszych Red cherry koloru czerwonego po niebieskie, czekoladowe czy zielone. Więcej o krewetkach z rodziny Neocaridina piszemy tutaj. Nieco trudniejsze w hodowli są krewetki z rodziny Caridina które wymagają zastosowanie w akwarium aktywnego podłoża, wody RO z odpowiednimi mineralizatorami. Krewetkaria mogą być także słonowodne.

Akwaria-i-ich-podzial-6

7. Akwaria naturalne. Akwaria w stylu naturalnym to akwaria których aranżacja inspirowana jest naturą. Wiele kompozycji przypomina górskie stoki, dzikie lasy czy łąki wokół kamiennego głazu. Akwaria w stylu naturalnym to zbiorniki małe bo już 20 – 30 litrach powstają takie kompozycje ale i nieco większe 80 – 100 litrowe po duże akwaria o pojemności 400 – 700 litrów.
Akwaria tego typu przywędrowały do nas z Japonii i dlatego czasem mówi się o takich akwariach że są w stylu japońskim. Prekursorem akwariów w stylu naturalnym jest japoński fotograf, a jednocześnie akwarysta Takashi Amano. To właśnie dzięki niemu japońska sztuka ogrodnicza znalazła swoje zastosowanie w kompozycjach akwarystycznych.
Same akwaria naturalne powstają w oparciu o cztery podstawowe style:
1. Iwagumi
2. Ryuboku
3. Mizube
4. Ragwork

Akwaria-i-ich-podzial-7