Akwariowe rośliny in-vitro

Zakładając nowe akwaria często zastanawiamy się jakie rośliny wybrać do naszego akwarium. Aktualnie możemy wybrać rośliny pochodzące z hodowli które oferowane są w koszyczkach lub plastikowych kubeczkach – rośliny in-vitro. Dzisiaj przedstawimy wam rośliny w tzw. żelu czyli rośliny in-vitro.

Rośliny w żelu to rośliny uprawiane w sterylnych warunkach z wykorzystaniem metody in-vitro. Uprawiane są w niewielkich szklanych lub plastikowych transparentnych pojemnikach. Podłożem dla roślin jest żel który składa się m.in. z cukru który jest źródłem węgla, hormonów – a dokładniej stymulatorów wzrostu i rozmnażania oraz makro i mikroelementów niezbędnych do życia roślin. Dla każdego gatunku rośliny ustalany jest indywidualny skład żelu uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe konkretnego gatunku roślin. W żelu czyli tzw. pożywce umieszczany jest niewielki wycinek rośliny, następnie całość poddawana jest sterylizacji. Później dzięki ogromnym potencjale regeneracyjnym roślin z tego skrawka wyrastają młode i zdrowe rośliny akwariowe. Szczelnie zamknięte pojemniki chronią przed utratą wilgoci, a pożywka odżywia rośliny jednocześnie utrzymując wysoką wilgotność wewnątrz pojemnika.

Rośliny z hodowli in-vitro posiadają wiele zalet. Hodowane w sterylnych warunkach są wolne od glonów, chorób czy ślimaków. Także podczas sadzenia roślin łatwiej usunąć przeźroczysty żel niż watę stosowaną przy hodowli roślin w koszyczkach. Mimo że kupując rośliny in-vitro dostajemy znacznie mniejsze egzemplarze niż te hodowane w koszyczkach to jest ich znacznie więcej. Utrzymane w odpowiedniej kondycji rośliny in-vitro znacznie łatwiej aklimatyzują w akwarium.

Rośliny uprawiane w żelu mają także swoje wady. Do największych z nich zaliczyć należy niewielki rozmiar oferowanych roślin – co przekłada się na większe wymagania roślin podczas pierwszych etapów wzrostu. Głównie chodzi tu o ilość światła oraz nawożenie CO2. Niewielki rozmiar roślin to także niezbyt dobrze wykształcony system korzeniowy a rośliny takie trudniej jest posadzić i utrzymać w podłożu. Najlepsze efekty uzyskamy stosując rośliny w żelu do lekkich podłoży aktywnych.

Sadzenie w akwarium. Rośliny in-vitro nie wymagają jakiś specjalnych zabiegów podczas sadzenia. Zakupioną roślinę należy wyciągnąć z pojemnika, korzenie oczyszczamy z żelu a następnie płuczemy pod bieżącą wodą. Tak przygotowaną roślinę dzielimy na mniejsze porcje w zależności od gatunku rośliny i naszych preferencji. Następnie umieszczamy w podłożu najlepiej przy pomocy pincety.

Rośliny in vitro przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów jak i akwarystów amatorów. Pamiętajmy jednak decydując się na zakup roślin in-vitro przysporzyć kłopotów nam może sadzenie roślin a aklimatyzacja takich roślin jest łatwa lecz wymagają one nieco mocniejszego oświetlenia i odpowiedniego nawożenia.