Ampularia
Ampularia, jeden z najbardziej popularnych, słodkowodnych ślimaków akwariowych. Popularny ze względu na swoją użyteczność w akwarium (służba sanitarna), jest łatwy w rozmnożeniu oraz posiada atrakcyjny wygląd i zachowanie. W akwarystyce spotykanych jest kilka odmian barwnych.
OPIS: Wyglądem przypomina naszego rodzimego winniczka (Helix Pomatia). Ślimak posiada dużą, stożkowatą muszlę która o rozmiarze do 5cm, z 5-6 skrętami, które osadzone są płasko. Kąt na szwie wynosi 90°. Barwy muszli jak i stopy są różne jednak najczęściej spotykane są muszle w kolorach: żółtym, brązowym, niebieskim oraz biała (albinosy). Stopa ma kolor biały do beżowego spotykane są także ślimaki z czarną stopą.
Ślimak ten posiada wieczko którym może zakryć otwór „wejściowy” do muszli, dzięki czemu potrafi się schować przed drapieżnikami.
Ampularia ma wyjątkową cechę, wyróżniającą go spośród innych ślimaków. Ślimak ten jest przygotowany do oddychania w każdych warunkach. Posiada skrzela (po prawej stronie muszli) oraz płuca (po lewej stronie muszli) i dodatkowo wyposażony jest w syfon oddechowy. W ten sposób są w stanie przetrwać w wodach ubogich w tlen. Warto jednak wiedzieć, że nawet w wodach dobrze natlenionych, ampularie wychodzą na powierzchnię zaczerpnąć powietrza. Najczęściej używają do tego celu syfonu. Jest to długi, giętki fałd jamy płaszczowej w kształcie cylindra, umiejscowiony po lewej stronie ciała, który umożliwia mięczakowi oddychanie, podczas gdy jest on całkowicie zanurzony (wystaje tylko syfon).
Różne odmiany Ampularii występują Ameryce Południowej, Ameryce Północnej oraz na wyspach Morza Karaibskiego. Nie które gatunki występują również w Azjii i Afryce.
Ampularia nie ma uszu i jest zupełnie głucha, słabo widzi, rozpoznaje jedynie jasne i ciemne miejsca. Żyje od roku do 4 lat.
ODŻYWIANIE: Ze względu na swoje zwyczaje żywieniowe to bardzo pożyteczny ślimak. Głównym pokarmem są glony oraz obumarłe szczątki roślin. Chętnie także spożywają resztki pokarmu dla ryb, także ich odchody. Jego menu możemy uzupełnić o pokarmy roślinne w tabletkach, gotowane bądź świeże warzyw. Ślimak ten ze względu na dużą przemianę materii są bardzo żarłoczne – przy braku pożywienia potrafią zjeść żywe rośliny.
W razie erozji skorupy spowodowanej zbyt małą twardością wody należy odpowiednio dokarmić ślimaka. Aby uzupełnić niedobór wapna możemy w akwarium umieścić pustą muszlę innego ślimaka lub podać kostkę wapna (dla żółwi lub papug), należy ją umieścić nad powierzchnią wody (przymocować do pokrywy).
AKWARIUM: Akwarium dla Ampularii powinno być przykryte ponieważ ślimaki lubią wychodzić poza zbiornik, gdzie potrafią przeżyć nawet tydzień. Między lustrem wody, a przykryciem (pokrywą) powinien być odstęp 5-10 cm, ponieważ ślimaki te rozmnażają się i oddychają ponad powierzchnią wody. Na każdego osobnika powinno przypadać około 10l wody.
Woda w akwarium powinna być filtrowana,niekoniecznie filtrowana, trzeba pamiętać o jej podmianach, musi być dosyć twarda (pH 7 i więcej), ponieważ w miękkiej nie mają możliwości rozrostu swojej skorupy. Woda powinna mieć temp. od 18°C do 24-26°C, a nawet do 28°C. Należy pamiętać,że od temperatury zależy “ruchliwość” ampularii: w wodzie o temp. 18°C ampularie są prawie nieaktywne, dopiero od 24°C zaczynają normalnie się poruszać. Od temperatury zależy także długość życia ampularii: w 18°C dożywają do ponad 4 lat, ale rozmnażają się rzadko, w temperaturze od 24°C dożywają do 1,5 roku, ale rozmnażają się obficie.
ROZMNAŻANIE: Do rozmnożenia Ampularii potrzebować będziemy samca i samicy ponieważ ślimaki te rozdzielnopłciowe. Brak jest wyraźnego dymorfizmu płciowego. Najlepiej więc kupić kilka ampularii które dobiorą się w pary. Jeśli mamy już samca i samicę wystarczy zapewnić ślimakom odpowiednie warunki i dobrze je karmić. Musimy także pamiętać aby ponad lustrem wody było 5-10 cm wolnej przestrzeni aby samica mogła bez problemu złożyć kładkę jajową. Gdy już pod nasza pokrywą pojawi się kładka musimy zapewnić jej odpowiednia wilgotność dlatego jeśli mamy stosunkowo „sucho” pod pokrywą należy przenieść kokon z jajami do inkubatora.
Inkubator możemy zrobić sobie ze słoika. Słoik należy do polowy napełnić wodą – najlepiej z akwarium. Na powierzchnie wody okładamy sobie kawałek styropianu na którym umieszczamy kładkę jajową pamiętając aby nie zamoczyć jaj. Tak przygotowany słoik zakręcamy i umieszczamy w ciepłym miejscu (ok.22-24°C). Po okolo 2-3 tygodniach w naszym inkubatorze powinny pojawić się młode. Przez pierwsze dni powinny zostać w inkubatorze gdzie karmimy je podobnie jak dorosłe osobniki.
Gatunek | Ampularia |
Nazwa łacińska | Pomacea diffusa |
Rodzina | ampullariidae |
Występowanie | Ameryka Południowa |
Długość | 5 cm |
Temperatura | 22-28 [°C] |
pH | 7,0-8,5 |
Twardość wody | średnio twarda |
Zbiornik | 20 [L] |
Cena | 1-5 zł |
Mój ulubiony ślimak
Czy żeby uzupełnić niedobór wapna można włożyć do akwarium pustą skorupę ślimaka tego samego gatunku czy innego?
Myślę, że nie ma to znaczenia jaka skorupka. Może być nawet wypłukana dobrze skorupka po kórzym jajku.
AMPULARIA : Mój ślimak też złożył ikrę. nie wiem jak to się stało bo mam go od 2 miesięcy, i jest sam.
Ampularie mają zdolność przechowywania nasienia w worku nasiennym. Samica może dokonać zapłodnienia jaj w wybranym momencie (już bez obecności samca). Dopiero zapłodnione jaja są składane do wylęgu.
jakiego kolwiek gatunku możesz nawet włożyć muszle małża tu nie chodzi o gatunek
Witam.
Mam 2 dorosłe ślimaki od około tygodnia, często się sklejają a wczoraj wieczorem jeden wyszedł poza wodę, dzisiaj rano znalazłem jaja pod pokrywą.
Może ktoś może mi podpowiedzieć co mam zrobić by małe się wylęgły?
Wodę mam na 28C, pokrywa jest cała wilgotno mokra, od parowania wody i odprysków babelków powietrza, czy tego wystarczy, czy lepiej je przenieść gdzieś indziej?
Powinno być wszystko OK
I nie euszaj male same wylegna sie z kokonu tylko w jednum kokonie potrafi byc nawet200szt slimaka
Czy jesli jajka sie odkleily od pokrywy i wpadly do wody to mlode sie wylegną czy nie? Zaznaczam ze wyciagnalem natychmiast jak zobaczylem i umiescilem na zrobionej z plastiku półeczce.
Piotr to zależy ile byl kokon już pod tą pokrywą. Jeśli byl tam już od 2/3 tygodni to kokon specjalnie się odczepił. Natomiast jeśli miał tylko kilka dni to dobrze zrobiłeś wyjmując go.
Mam zamiar kupić te ślimaki, ale boję się chorób które przenoszą na ludzi. Wiem że na pewno Helenki przenoszą i niestety musiałem odpuścić. Czy ktoś może mi potwierdzić jakie gatunki ślimaków są “bezpieczne” dla ludzi?
dziękuję
Jeszcze się nie spotkałem żeby ślimak akwariowy przeniósł jakieś choroby na ludzi.
Muszę przyznać, że są to naprawdę ładne ślimaki, bardzo okazałe. Musiałam się jednak ich pozbyć, bo jeden z tych gałganów pożarł krewetkę która była w trakcie zrzucania wylinki.
Mam u siebie 2 ampularie. Też składają j
ajeczka na pokrywie i po kilku dnia, u mnie zawsze było to rano, młode schodziły po szybie na dno i się rozłaziły po zbiorniku.
Mam też 4 Helmety, te z kolei składają jaja gdzie popadnie woda jest słodka więc nivc z tego nie wychodzi…
Jak ktoś ma ochotę zobaczyć ślimaki w akcji to zapraszam na krótki film
https://youtu.be/Pv8cusmab8E
https://youtu.be/Vl5ePlfYjqA