Anentome Helena (Clea Helena)

Anentome Helena to niewielki ale bardzo ładny słodkowodny ślimak pochodzący z Azji. Wśród wielu odmian ślimaków spotykanych w naszych akwariach ten wyróżnia się wyjątkową cechą – to drapieżnik.

OPIS: Ten niezwykły ślimak dorasta do ok. 1,5 – 2cm. Skorupka tego mięczaka posiada kształt spiralnego stożka o brawie beżowo/żółtej z brązowymi, poprzecznymi paskami o różnej szerokości. Odcień bywa zmienny, wpadający w brązowy, czerwony, żółtawy lub czarny; istnieją także odmiany jednokolorowe – jasnożółte, brązowe a nawet czarne.
Charakterystyczną cechą tego ślimaka są także dwie rozkładane trąbki. Pierwsza, większa zwana Syfonem służy to lokalizowania ofiar ślimaka. Rozkładany syfon wystawiany jest do przodu i na boki dzięki czemu lokalizuje swoje ofiary a także służy do zapachowego penetrowania terenu. Druga, mniejsza trąbka służy jako narząd gębowy do jedzenia; jest różowawa i bardzo długa (“rozciągliwa”).
Stopa Heleny jest jasnoszara, nakrapiana.
W środowisku naturalnym ślimak ten zamieszkuje bardzo różnorodne miejsca: rzeki, jeziora, stawy. Spotykany w Indonezji (Java), południowo wschodniej Azji, Tajlandii (prowincja Phitsanulok, Kaek River, wodospad Sakunothayan). Występuje w szybko płynących rzekach powyżej wodospadów, w czystych rzekach z piaskowo-mułowym (błotnistym) podłożem, w rzekach wolno płynących a nawet w wyschniętych korytach rzek i na skałach pokrytych mułem.

ODŻYWIANIE: Anentome Helena poluje i żywi się głównie innymi ślimakami (np. zatoczki, rozdętki). Może też zjadać padnięte ryby i inne organizmy przez co pomaga utrzymać czystość w akwarium. Dieta Helenek może być urozmaicona o pokarmy dla ryb w tabletkach z zawartością białka zwierzęcego oraz wszystkie pokarmy dla krewetek i raków. Ślimak ten nie pogardzi także innymi resztkami pożywienia opadłymi na dno zbiornika. Ślimak ten bywa opisywany jako kanibal -co nie jest prawdą ślimaki te nie-pożerają osobników własnego gatunku.

AKWARIUM: Minimalny zbiornik dla tych ślimaczków to akwarium min. 25l. Zaleca się zagęszczenie ślimaka: 1 ślimak na 10 litrów.
Co do parametrów wody w akwarium opisywane ślimaki dadzą sobie radę w każdym zbiorniku słodkowodnym jednak przy odpowiednich parametrach ślimak ten jest bardziej aktywny i chętniej się rozmnaża. Idealne warunki to woda o temperaturze 22 – 30 stopni, twarda lub średnio twarda.
Aranżacja w akwarium bez większego znaczenia jednak ślimak ten lubi piasek lub drobny żwir w którym się zakopuje i czeka na swoje ofiary.

Polecamy:   Świderek (Melanoides Tuberculata)

ROZMNAŻANIE: Helenki to zwierzęta rozdzielnopłciowe. Ślimak ten rozmnaża się dość chętnie jednak najchętniej gdy temperatura wody wynosi ponad 25 stopni. Po odbytej kopulacji (wygląda mniej więcej tak jakby dwa ślimaki się skleiły ze sobą ) samica składa pojedyncze jaja – najczęściej na łodygach roślin, ścianach akwarium, filtrze wewnętrznym lub dekoracjach akwarium. Jaja Helen mierzą około 1 mm i przypominają kwadratowe jajko sadzone. Wyklucie następuje w czasie od 3 do 5 tygodni. Młode Helenki początkowo nie przypominają osobnika dorosłego, dopiero po jakimś czasie nabierają kolorów, a skorupka wyciąga się w charakterystyczny rożek.

Rodzina:Mięczaki, Buccinidae (Buccinidae)
Rozmiar:1,5 - 2,0 cm
Akwarium:Małe, średnie, duże. 1 szt na 10l.
Woda:temp. 22-30*C, twarda lub średnio twarda może żyć także w miękkiej.
Pokarm:Inne ślimaki, pokarmy białkowe dla ryb, krewetek i raków. Padnięte ryby i inne organizmy.
Żerowanie: Dno oraz elementy wystroju akwarium.
Rozmnażanie: Rozdzielnopłciowe, jajorodne. Jaja składane na elementach i roślinach w akwarium
Długość życia:??
Cena:2 - 7 zł