Bakopa południowa – (Bacopa australis)

Bacopa australis – bujnie rosnąca, jasnozielona roślina łodygowa z Rodzaju Bacopa. Podobnie jak inne rośliny z Rodzaju Bacopa także Bacopa australis jest łatwa do uprawy w akwariach.

NAZWA: Bakopa południowa - (Bacopa australis)
INNE NAZWY: Bakopa australijska
SYNONIMY: Hidrilla japonica Miquel
POCHODZENIE: Ameryka Południowa
WYSOKOŚĆ: 10 - 30 cm
WODA: Temperatura 18 – 28°C
twardość wody: miękka do twardej
pH : 6.0 - 8.0
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
TEMPO WZROSTU: Szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Występuje w południowej Brazylii i Argentynie. Zajmuje przybrzeżne strefy zbiorników wodnych takich jak strumienie i niewielkie rzeki czy jeziora. W środowisku naturalnym spotykana jest na nasłonecznionych stanowiskach także w akwariach lubi mocniejsze oświetlenie. Osiąga wysokość od 10 do 30 cm.
Jest rośliną łodygową posiadającą dość mocno rozbudowany system korzeniowy. Liście niewielkie, koloru jasnozielonego, o kształcie jajowatym o długości do 1,8 cm i szerokości do 1,3 cm. Jest rośliną kwitnącą. Kwitnie nad powierzchnią wody, kwiaty koloru jasnoniebieskiego. W warunkach akwariowych kwitnie bardzo rzadko.

UPRAWA: Bacopa australis jest rośliną łatwą w uprawie, szybko rosnącą i łatwo adaptującą się w nowym środowisku. Nie ma większych wymagań co do składu wody i toleruje szeroki zakres temperatur (18 – 30°C.). Do dobrego wzrostu potrzebuje silnego oświetlenia. Mocne oświetlenie oraz przycinanie sprawi że roślina będzie mieć bardziej zwartą strukturę i będzie się płożyć po podłożu.

SADZENIE: Bakopę południową sadzimy w grupie z przodu lub środku akwarium. Roślinę rozmnażamy poprzez sadzenie odciętych pędów.

NAWOŻENIE: Niewymagane. Podawanie CO2 może spowodować wybarwianie się liści na czerwony kolor.

UWAGI: Sugerując się nazwą tej rośliny „Bacopa australis” wnioskować można że pochodzi ona z Australii. Tak nie jest roślina pochodzi z Ameryki Południowej a słowo „australis” znaczy „południowy” z ta polska nazwa tej rośliny „Bakopa południowa”.

Polecamy:   Rotala okółkowa (Rotala wallichii)