Blyksa japońska (Blyxa japonica)

Blyksa japońska (Blyxa japonica) – to niezwykle atrakcyjna roślina akwariowa pierwszego lub drugiego planu wykorzystywana często przy aranżacjach akwariów roślinnych w których sadzona w grupie wygląda bardzo atrakcyjnie.

SYNONIMY: Hidrilla japonica Miquel (1866)
POCHODZENIE: Azja
WYSOKOŚĆ: 5-15 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 22 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: środowiskiem naturalnym są płytkie zbiorniki wodne lub bagienne oraz mokradła. Blyxa japonica pochodzi z Chin, Korei, Japonii, Tajlandii i Kamczatki.
Jest rośliną która stosunkowo niedawno gości w naszych akwariach ale ze względu na swój atrakcyjny wygląd szybko zyskuje uznanie wśród akwarystów. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się posadzona w grupie gdzie tworzy zwarte, zielone kępy. W zależności od warunków panujących w akwariach przyjmuje barwę od soczyście zielonego do bordowego. Liście siedzące, twarde, wąskie, liniowe z zaostrzonymi czubkami o długości 10 do 15 cm. W zależności od dostępności pierwiastków w wodzie roślina może przybrać kolor bordowy, różowy, jasno lub ciemnozielony a także w przypadku skrajnych warunków jej wszystkie liście mogą się spiralnie skręcać w jedną stronę. Z międzywęźli wyrastają korzenie zwykle wrastają w podłoże.
Blyksa japońska posiada bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy przez który pobiera składniki pokarmowe dlatego powinna być sadzona w zbiornikach z żyznym podłożem

UPRAWA: Roślina ta bardzo lubi żyzne podłoże dlatego dla prawidłowego wzrostu należy uzupełniać składniki pokarmowe w podłożu stosując tabletki bądź kulki nawozowe.
Rozmnażać ja można przez podział rozgałęziającego się kłącza. Choć przypomina trawę, Blyxa japonica jest w rzeczywistości rośliną łodygową. Jak większość roślin łodygowych, na początku może mieć problem w utrzymaniu się w podłożu.

SADZENIE: Pojedyncze sadzonki należy sadzić w grupie pamiętając by zostawić odpowiednią ilość miejsca dla pojedynczych sadzonek które będą się rozrastać. W dużych akwariach jest to roślina pierwszoplanowa. W mniejszych zbiornikach można jej używać do obsadzenia drugiego planu

Polecamy:   Ludwigia żołędna (Ludwigia glandulosa)

NAWOŻENIE: Do dobrego wzrostu wymaga nawożenia CO2 oraz żyznego podłoża dlatego zaleca się stosowanie nawozów do podłoża.