Błyszczyk parański (Moenkhausia sanctaefilomenae)

NAZWA: Błyszczyk parański (Moenkhausia sanctaefilomenae)
SYNONIM: Redeye tetra
RODZINA: Kąsaczowate (Characidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Mały 7 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość 80 cm
WODA: Temperatura: 22 – 28 ºC,
pH: 6.0 - 8.0 pH,
twardość: 3 - 20 ºdGH
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 - 5 lat


OPIS: Błyszczyk parański (Moenkhausia sanctaefilomenae) – to gatunek ryb z rodziny kąsaczowatych (Characidae). Miejscem naturalnego wystepowania tego gatunku jest Ameryka Południowa a dokładniej na terytorium Brazylii, Paragwaju i Argentyny. Zamieszkuje głównie gęsto zarośnięte wody dorzecza rzek Paranaiba i São Francisco, górnej Parany, Paragwaju i Urugwaju.

Osobniki tego gatunku dorastają do około 7 cm długości. Charakteryzują się srebrzysto szarym kolorem ciała z różowo zielonkawym połyskiem. U nasady ogona widnieje duża, czarna plama. Płetwy przeźroczyste. Tęczówka oka u tego gatunku jest u góry czerwona a na dole szara.

Błyszczyk parański to gatunek u którego płeć jest trudna do rozróżnienia. Płeć można rozróżnić jedynie u dorosłych osobników. Samice w okresie tarła są masywniejsze i bardziej krągłe w okolicy brzucha.

Błyszczyk parański jest gatunkiem stadnym. W akwarium należy trzymać przynajmniej 8 – 10 sztuk. Ryby te są spokojne i łatwe w hodowli.

ODŻYWIANIE: Ryby tego gatunku nie sprawiają problemów przy podawaniu karmy. Chętnie przyjmują większość pokarmów dla ryb akwariowych. Dieta ryb powinna być urozmaicona.

Błyszczyk parański jest gatunkiem który najlepiej karmić niewielkimi pokarmami pochodzenia zwierzęcego w postaci dafni, ochotki czy artemii. Uzupełnieniem diety powinny być pokarmy roślinne. Ryby tego gatunku chętnie przyjmują pokarmy płatkowe, granulaty i pokarmy naturalne.

AKWARIUM: Akwarium o długości 80 centymetrów to niezbędne minimum dla 8 – 10 osobników tego gatunku. Błyszczyk parański najlepiej czuje się w zbiornikach z gęstą roślinnością i wytyczoną częścią do pływania. Należy unikać delikatnych roślin gdyż osobniki tego gatunku mogą je podgryzać. Akwarium powinno być niezbyt jasno oświetlone, najlepiej z ciemnym podłożem. Uzupełnieniem wystroju zbiornika powinny być korzenie lub gałęzie oraz odpowiednio spreparowane liście buku lub dębu.

Polecamy:   Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)

Idealnym akwarium dla Błyszczyka parańskiego będzie zbiornik urządzony na wzór biotopu Amazonki.

Błyszczyk parański jest gatunkiem niemającym większych wymagań co do parametrów wody – zarówno pod względem twardości, jak i odczynu pH. Zbiornik wyposażony powinien być w wydajną filtrację która nie powinna generować nadmiernego ruchu wody.

Ryby te możemy hodować w akwariach jednogatunkowych jak i wielogatunkowych. Najlepszym towarzystwem będą ryby o podobnych rozmiarach i charakterze. Doskonałym towarzyszem będą tęczanki, brzanki, tetry i większe razbory. Uzupełnieniem obsady powinny być ryby przydenne w postaci kirysków i zbrojników.

ROZMNAŻANIE: Błyszczyk parański jest gatunkiem jajorodnym. Rozmnażamy go w akwariach tarliskowych.