Bocja pręgowana (Botia striata)

Bocja pręgowana (Botia striata) – to niewielka dorastająca do 8 – 10 cm z rodziny Botiidae. Chętnie zjada ślimaki co sprawia że jest chętnie hodowanym gatunkiem akwariowym.

NAZWA: Bocja pręgowana (Botia striata)
SYNONIM: Zebra Loach
RODZINA: Piskorzowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Średni 8 -10 cm
AKWARIUM: Średnie - duże, min. długość 120 cm
WODA: Temp.: 21 – 26 ºC,
pH: 6.0 - 7.5 pH,
twardość: 1 - 10 ºdGH
POKARM: Mrożony, roślinny, ślimaki, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Dno i środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 – 8 lat
CENA: 8 - 10 ZŁ

OPIS: Bocja pręgowana jest gatunkiem endemicznym występującym we wschodnich i południowo-wschodnich Indii. Zamieszkuje głównie górskie rzeki i strumienie, o głębokości do 1,5 metra, wolno i umiarkowanie płynące. Bocja pręgowana jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
Są to ryby stadne, które dorastają do 8 – 10 cm. Samice są nieco większe i pełniejsze. Posiadają one ciało o charakterystycznym dla Bocji, torpedowatym kształcie. Charakterystyczne są także cztery pary wąsików przy otworze gębowym. Ciało koloru żółtozielonkawym pokryte jest poprzecznymi, drobnymi prążkami tworzącymi bardzo ciekawy wzór. Prążki są w kolorach czarnym, brązowym i zielonym. Płetwy przeźroczyste z ciemnymi pręgami.
W okolicach oczu znajdują się ostre kolce które umieszczone są pod skórą a unoszone są w stresujących sytuacjach np. podczas wyławiania z akwarium – dlatego należy uważać podczas wyławiania by nie zaplątały się w siatkę.

ODŻYWIANIE: W swym naturalnym środowisku Bocja pręgowana żywi się głównie mięczakami, owadami i ich larwami oraz innymi bezkręgowcami. Zjadają także pokarmy roślinne takie jak delikatne liście roślin.
W akwariach uchodzą za gatunek mało wybredny. Dieta ich powinna być zróżnicowana i składać się z pokarmów suchych, żywych i mrożonych (np. ochotka, tubifex, wodzień, siekane dżdżownice) oraz pokarmów roślinnych (np. ogórek, szpinak, cukinia). Ryby te chętnie także zjadają także ślimaki w akwarium ale by skutecznie ograniczyły ich populację należy ograniczyć dostępność innych pokarmów.

Polecamy:   Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus)

AKWARIUM: Bocja pręgowana to ryba żyjąca w stadzie także w akwarium powinna być trzymana w niewielkim stadzie. W akwarium powinno się trzymać co najmniej 6 -7 osobników a akwarium powinno mieć ponad 100 litrów pojemności.
Zbiornik w którym zamierzamy hodować Bocje pręgowane powinien być wyposażony w liczne kryjówki w postaci korzeni, gałęzi, kamieni i łupin kokosowych. Podłoże powinno być z drobnoziarnistego żwiru lub piasku. Rośliny powinny należeć do tych bardziej wytrzymałych, najlepsze będą Anubiasy, Microzoria itp.
Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana, z umiarkowanym prądem, dobrze natleniona i regularnie podmieniana.
Akwarium powinno być przykryte – ryby te potrafią wyskakiwać.
Ryby te nie powinny być trzymane z dużo mniejszymi oraz z ozdobnymi płetwami np. Bojownikami oraz rybami wolno pływającymi. Najlepszym towarzystwem będą ryby karpiowate, grubowargi, kosiarki oraz inne bocje.

ROZMNAŻANIE: W akwariach gatunek ten się nie rozmnaża. Dostępne w handlu ryby pochodzą z ferm hodowlanych w których do rozmnażania używa się specjalnych hormonów. W farmach tych często dochodzi do krzyżowania się gatunków Bocji np. pręgowanej z Bocją wspaniałą.