Bocja siatkowana (Botia lohachata)

Bocja siatkowana (Botia lohachata) – to jeden z popularniejszych w akwarystyce, po Bocji wspaniałej gatunek ryb z rodziny bocjowatych (Botiidae). W akwariach często hodowana ze względu na pożeranie ślimaków.

NAZWA: Bocja siatkowana (Botia lohachata)
SYNONIM: Yo-yo loach, Pakistani Loach
RODZINA: Bocjowate (Botiidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Średni 10 – 15 cm
AKWARIUM: Średnie min. długość 120 cm
WODA: Temperatura 22 - 28 °C (okresowo do 30°C),
pH: 6.0 - 7.5 pH,
twardość: 2 - 12 ºdGH
OŚWIETLENIE: Słabe, przytłumione
POKARM: Mrożony, ślimaki, suchy, żywy, pokarmy płatkowe
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 – 8 lat
CENA:8 - 10 zl

OPIS: Gatunek ten występuje w wodach Azji Południowej. To szeroko rozpowszechniony gatunek występujący na terenie Pakistanu, Indii oraz Bangladeszu. Zasiedla wody stojące i wolno płynące w których zamieszkuje strefy przydenne.
Bocja siatkowana jest gatunkiem który w naturalnych warunkach dorasta do 16 cm długości, warunkach akwariowych dorasta do około 10 cm. Ciało Bocji siatkowanej jest koloru jasnożółtego z ciemnymi, pionowymi pasami, układającymi się w kształt litery Y tworząc wzór „siatki” które zanikają w części brzusznej. Płetwa ogonowa jest mocno wcięta i występują na niej ciemne rzędy plam.
Gatunek ten jak i inne bocje posiada ostre kolce umieszczone w okolicach oczu które zwykle ukryte są pod skórą a wystawione są jedynie w stresujących sytuacjach np. podczas wyławiania z akwarium.
Dymorfizm u Bocji siatkowanej jest słabo widoczny. Jedynie u dorosłych osobników można rozróżnić samicę która jest szersza w partiach brzusznych.
W naturze aktywne są głównie w nocy tryb życia, w akwariach są aktywne także za dnia. Bocja siatkowana to gatunek który w naturze żyje w grupach w których występują hierarchie i złożone relacje. W akwariach najlepiej trzymać grupkę kilku lub kilkunastu osobników tego gatunku. Trzymane pojedynczo lub w liczbie 2 – 3 sztuk stają się płochliwe i agresywne w stosunku do ryb podobnych rozmiarów oraz ryb z ozdobnymi płetwami.

Polecamy:   Bocja pręgowana (Botia striata)

ODŻYWIANIE: Bocja siatkowana to gatunek wszystkożerny. W naturze odżywiają się głównie mięczakami, owadami, robakami i małymi bezkręgowcami, ale w ich menu znajdują się nie również delikatniejsze gatunki roślin. W akwariach są gatunkiem mało wymagającym jeśli chodzi o podawany im pokarm. Ważne by ich dieta była zróżnicowana. Ryby te chętnie spożywają pokarmy sztuczne w postaci pokarmów płatkowych czy drobnego granulatu, pokarmy żywe lub mrożone (np. ochotka, rurecznik, artemia) a także pokarmy roślinne w postaci ogórka, szpinaku czy cukinii.
Ich przysmakiem są ślimaki które przez niektórych akwarystów uważane są za niepożądane w akwarium. Bocje siatkowane chętnie zjadają ślimaki ale przy dużej obfitości pokarmu mogą zostawić ślimaki w spokoju zajadając się innym pokarmem.

AKWARIUM: Bocja siatkowana to gatunek ryb które najlepiej czują się hodowane w grupie kilku, kilkunastu sztuk dla których zbiornik powinien mieć długość co najmniej 120 cm. Za podłoże najlepiej użyć piasku lub drobnoziarnistego żwiru. Akwarium powinno posiadać bogatą obsadę roślinną i wyposażone w liczne kryjówki stworzone z korzeni, gałęzi, gładkich kamieni czy szerokich rurek bambusowych. Ryby te są wszędobylskie i potrafią zwiedzić wszelkie zakamarki akwarium często przy tym potrafią uszkodzić rośliny lub zaklinować się w zbyt wąskich szczelinach.
Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę – ryby te potrafią wyskoczyć z akwarium.
Woda w akwarium powinna być dobrze natleniona, regularnie odświeżana i dobrze filtrowana.
Ryby te jak najbardziej nadają się do zbiorników ogólnych. Towarzystwem powinny być podobnej wielkości ryby. Za towarzystwo należy unikać ryb spokojnych i z kolorowymi i weloniastymi płetwami które mogą być podskubywane przez Bocje siatkowaną.

ROZMNAŻANIE: W warunkach akwarystycznych jak do tej pory nie udało rozmnożyć się tego gatunku. Ryby dostępne w handlu pochodzą z odłowów lub farm hodowlanych, gdzie rozmnaża się je przy użyciu specjalnych hormonów.

Polecamy:   Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus)

UWAGI: Jest podobna do blisko spokrewnionego gatunku Botia almorhae, z którym bywała utożsamiana.