Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus)

Bocja wspaniała – azjatycki pogromca ślimaków. Przez zamiłowanie do zjadania ślimaków ryba ta jak i inne Bocje zyskały uznanie wśród akwarystów.

NAZWA: Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus)
SYNONIM: Clown Loach
RODZINA: Piskorzowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Duży 20 – 25 cm
AKWARIUM: Duże min 120 cm
WODA: Temp.: 24 -30ºC, lekko kwaśna, miękka - średnio twarda
POKARM: Mrożony, suchy, żywy, roślinny, ślimaki
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 15 lat
CENA: 10 - 15 ZŁ

OPIS: Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus) – to gatunek słodkowodnej ryby karpiokształtnej występującej na Borneo, Sumatrze. Zamieszkuje głównie rzeki i wody stojące o mulistym dnie. Spotykana także na terenach zalewowych i bagiennych.
Wygląd to także jedna z cech które wpływają na popularność tych ryb wśród akwarystów. Ubarwienie złotożółte, ciemne pasy w poprzek tułowia. Ilość i kształt ciemnych pasów zależna jest od miejsca występowania dlatego spotkać 7 odmian tego gatunku. Samce można rozpoznać po charakterystycznym kształcie płetwy ogonowej – głęboko wciętej i zaokrąglonej wzdłuż obydwu krawędzi zewnętrznych. Dorosłe samice są nieco większe i pełniejsze od samców w podobnym wieku. W akwariach w zależności od warunków dorastają do 20 – 25 cm a w naturze osiąga nawet 40 cm.
Bocja wspaniała jest gatunkiem stadnym i należy trzymać przynajmniej kilka sztuk tego gatunku w akwarium. W stadzie tych ryb występują złożone hierarchie, rytuały oraz zachowania. Trzymane w akwariach pojedyncze sztuki bywają agresywne i płochliwe.

ODŻYWIANIE: Bocja wspaniała jest rybą wszystkożerną preferującą pokarm mięsny. Przysmakiem tej ryby są ślimaki które wyszukuje głównie przeszukując dno akwarium. Dno akwarium to główne miejsce w którym Bocja wspaniała poszukuje pokarm. Oprócz ślimaków zjada chętnie mrożone larwy ochotki, komara itp. Dietę należy uzupełniać o pokarmy roślinne opadające na dno.

AKWARIUM: Ryby te są stadne i wymagają dość sporego zbiornika. Minimum jakie powinniśmy zapewnić dla niewielkiej grupy tych ryb to akwarium o długości 120 cm. Bocja wspaniała jest rybą ciekawską, lubiącą poznawać swoje otoczenie, wskazana jest duża liczba dekoracji w postaci korzeni, kamieni, doniczek itp. Często wciskają się w różne szpary, groty, szczeliny dlatego elementy otoczenia muszą być pozbawione ostrych krawędzi i posiadać odpowiednie rozmiary.
Woda w akwarium powinna być regularnie odświeżana i dobrze natleniona. Samo akwarium powinno być przykryte ponieważ potrafią z niego wyskoczyć. Światło najlepiej rozproszone. Ryba jest najbardziej aktywna w nocy i najlepiej zamontować oświetlenie nocny by podglądać zachowanie Bocji.
W zbiorniku z Bocjami wspaniałymi nie powinny występować ryby z długimi płetwami o spokojnym usposobieniu jak: Bojowniki, Gupiki itp.

Polecamy:   Bocja siatkowana (Botia lohachata)

ROZMNAŻANIE: Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażającą się w akwarium.

UWAGI: Przez to że przysmakiem tej Bocji wspaniałej są ślimaki stała się rybą dość popularną i często bywa hodowana w zbyt małych akwariach.
Ryba ta często leży na dnie akwarium udając martwą, ale nie należy się tym przejmować, bo jest to zachowanie dla niej normalne.