Brzanka Denisona (Puntius Denisonii)

Brzanka Denisona (Puntius Denisonii) – ciekawie prezentująca się ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Spotykana także pod nazwą Brzanka czerwonopręga.

NAZWA: Brzanka Denisona (Puntius Denisonii)
INNE NAZWY: Brzanka czerwonopręga
SYNONIMY: Red-line Torpedo Barb
RODZINA: Karpiowate (Cyprinidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Duży 15 cm
AKWARIUM: Duże, min. długość 120 cm
WODA: Temp.: 15 - 25ºC,
pH: 6.5 - 7.8 pH,
twardość: 5 - 25 ºdGH
POKARM: Żywy, mrożony, pokarm płatkowy, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 – 8 lat
CENA: 12 - 25 ZŁ

OPIS: Brzanka Denisona jest gatunkiem endemicznym występującym w południowych Indiach. Zamieszkuje dobrze różnego rodzaju cieki wodne które charakteryzują się dobrze natlenioną wodą oraz piaszczystym lub kamienistym dnem.
W wyniku masowych odłowów jest to gatunek zagrożony wyginięciem, wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN).
Brzanka Denisona to bardzo piękna ryba o bardzo ciekawym ubarwieniu. Charakteryzuje się opływowym, torpedowatym kształtem ciała które osiąga długość około 15 cm. Ubarwienie ryby to kolor szaro oliwkowy z czarnym pasem przebiegającym wzdłuż ciała od otworu gębowego poprzez oko do nasady ogona. Urody rybie dodaje czerwona pręga znajdująca się powyżej czarnej jest ona krótsza i kończy się w połowie płetwy grzbietowej. Sama płetwa grzbietowa posiada czerwony margines na pierwszych promieniach. Płetwa ogonowa także dodaje urody rybie – jest rozwidlona a jej zewnętrze promienie są czarne z żółtymi plamami.
Płeć trudna do rozpoznania. Samica jest nieco większa, mniej kolorowa i pełniejsza w partiach brzusznych.
Gatunek ten uchodzi za spokojny i aktywny. Ryby te powinny być trzymane w odpowiednio dużym stadzie i odpowiedniej wielkości akwarium.

ODŻYWIANIE: Ryby te są wszystkożerne i niewybredne. Chętnie zjadają pokarmy suche, żywe jak i mrożone. Aby cieszyć się rybami w dobrej kondycji ich dieta powinna być urozmaicona.

Polecamy:   Danio perłowy (Danio margaritatus)

AKWARIUM: Brzanki Denisona to dość spore ryby, także akwarium powinno być spore. Dla grupki ryb tego gatunku niezbędne minimum to akwarium o długości 120 cm.
Zbiornik powinien być urządzony w następujący sposób – powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością z rozległą przestrzenią do pływania. Podłoże najlepiej piaszczyste lub z drobnego żwirku z dekoracjami w postaci otoczaków, korzeni lub kamiennych grot. W akwarium powinien pracować wydajny filtr który zapewni wodę bez zanieczyszczeń, dobrze natlenioną oraz dość silny prąd wody. Brzanka Denisona to gatunek który toleruje dość szeroki zakres temperatury wody (15 – 25°C), źle znosi jednak jej gwałtowne skoki.
Gatunek ten jest ruchliwy i spokojny – jeśli trzymany jest w odpowiednich warunkach. Ryby te trzymane w zbyt małych akwariach lub w zbyt małych grupach (minimum 6 sztuk) są nieco agresywne. Hodowane w odpowiednich warunkach to ryby idealne do akwarium towarzyskiego – piękne, aktywne i niewchodzące w drogę innym gatunkom ryb. Brzanka Denisona to idealny element akwarium towarzyskiego lub biotop-owego (Azja).

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny. W warunkach akwariowych rozmnażany raczej przypadkowo i niezwykle rzadko. Niewiele jest informacji na temat rozmnażania ryb tego gatunku. Wiadomo jedynie że ryby te przystępują do tarła w okresie deszczy monsunowych – ryby te można pobudzić do tarła poprzez duże podmiany wody 50-70%.
Do niedawna większość oferowanych w handlu ryb pochodziła z odłowu – gatunek ten do tej pory zagrożony jest wyginięciem. Aktualnie w sklepach większość oferowanych ryb tego gatunku pochodzi z ferm hodowlanych gdzie ryby stymuluje się wykorzystując do tego celu specjalne hormony.