Brzanka Rekinia (Balantiocheilos Melanopterus)

Brzanka Rekinia (Balantiocheilos Melanopterus) – słodkowodna ryba słodkowodna hodowana w akwariach. Wyglądem nieco przypomina rekina dzięki czemu zyskała swą popularność.

NAZWA: Brzanka Rekinia (Balantiocheilos Melanopterus)
SYNONIM: Silver Shark
RODZINA: Karpiowate (Cyprinidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Duży 25 - 30 cm
AKWARIUM: Duże, min. długość 150 cm
WODA: Temperatura: 22-28ºC,
pH: 6.0 - 8.0 pH,
twardość: 5 - 15 ºdGH
POKARM: Żywy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 6 - 10 lat
CENA: 7 - 10 ZŁ

OPIS: Brzanka Rekinia (Balantiocheilos Melanopterus) to ryba z rodziny karpiowatych. Gatunek ten pochodzi z Azji a dokładniej z południowo-wschodniej Azji. W naturalnym środowisku występuje w wodach stojących, rzek oraz strumieni. Zamieszkuje głównie środkowe warstwy wód. W niektórych rejonach w których ten gatunek występuje staje się gatunkiem rzadkim lub zagrożonym wyginięciem. Do Europy rybę tą sprowadzono w 1951 roku.
Osobniki tego gatunku dorastają do 30 – 35 cm długości. W warunkach akwariowych zwykle dorastają do 25 – 30 cm. Ciało tych ryb jest wydłużone, zwykle o srebrzystym ubarwieniu. Płetwy z czarnym obramowaniem – z wyjątkiem płetw piersiowych. Płeć młodych ryb jest niemożliwa do rozróżnienia. Dorosłe osobniki rozróżnia się po wielkości brzucha. Dorosłe samice mają bardziej zaokrąglone brzuchy.
Brzanki Rekinie to ryby to ryby z reguły łagodne o pokojowym usposobieniu. Jednak ze względu na swoją wielkośc mogą zjadać narybek oraz mniejsze od siebe gatunki ryb. Brzanki Rekinie powinny być trzymane w stadzie. Pojedyncze osobniki mogą przejawiać agresję w stosunku do innych gatunków ryb.

ODŻYWIANIE: Brzanki Rekinie przyjmują każdy rodzaj pokarmu. Najlepiej karmić je pokarmami żywymi lub mrożonymi w postaci larw ochotek, wodzieni czy komarów. Dieta tych ryb uzupełniana powinna być o pokarmy pochodzenia roślinnego w postaci sparzonych liści szpinaku, cukinii czy zielonego groszku. Najlepszym pokarmem dla tego pokarmu będą domowej roboty miksy mięsno-warzywne.

Polecamy:   Brzana ssąca (Garra rufa)

AKWARIUM: Brzanki rekinie to dosć spore ryby kóre wymagają zbiornika o duzej pojemności. Minum to akwarium o pojemności 375l czyli zbiornik o długości 15 cm. Akwarium w którym zamieszkają Brzanki Rekinie powinien posiadać dużą przestrzeń do pływania oraz powinno posiadać pokrywę – ryby te potrafią wyskoczyć z akwarium.
Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzona. Filtr powinien generować także spory ruch wody w zbiorniku. Ryby te wytwarzają dość sporo metabolitów dlatego woda powinna być regularnie odświerzana.
Ryby te można trzymać w zbiornikach ogólnych uwzględniając rozmiar Brzanek Rekinich względem ryb towarzyszących.

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny. Rozmnażanie w sztucznych warunkach jest bardzo trudne. W sprzedaży dostępne są ryby z ferm hodowlanych, w których stosuje się sztuczne hormony.