Bystrzyk czerwony (Hyphessobrycon flammeus)

Bystrzyk czerwony (Hyphessobrycon flammeus) – słodkowodna ryba z rodziny kąsaczowatych. Popularna wśród akwarystów ze względu na małe wymagania i żywy temperament.

NAZWA: Bystrzyk czerwony (Hyphessobrycon flammeus)
INNE NAZWY: Tetra czerwona
RODZINA: Kąsaczowate (Characidae)
BIOTOP: Ameryka środkowa
ROZMIAR: Mały 4 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. pojemność 50-60l
WODA: Temp.: 22-28ºC, lekko kwaśna, lekko zasadowa, średnio twarda, miękka, bardzo miękka
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3,5 roku
CENA: 3-6 ZŁ

OPIS: Środowiskiem naturalnym w którym występuje Bystrzyk czerwony to okolice Rio de Janeiro. Zamieszkuje środkowe warstwy wód stojących oraz wolno płynące często gęsto zarośnięte roślinnością. Na stary kontynent został sprowadzony w 1920 roku.
Bystrzyk czerwony nazywany jest także Tetrą czerwoną i dorasta do około 4 – 4,5 cm długości. Charakteryzuje się bocznie spłaszczonym ciałem oraz czerwonym ubarwieniem tylnej części ciała oraz płetw. Płetwy brzuszna i odbytowa obrzeżone są na czarno a przez oko oraz za pokrywą skrzelową przechodzą ciemne poprzeczne pręgi (2-3 na każdym boku). Samiec jest smuklejszy i wyraźniej ubarwiony (ciemne pręgi,obrzeżenia płetw).
Jest gatunkiem zgodnym i towarzyskim, najlepiej czuje się w większej grupie. Pojedyncze osobniki bywają nieco terytorialne. Jest łatwa w hodowli, żwawa i chętnie pływająca. Polecana dla początkujących akwarystów.

ODŻYWIANIE: Żywienie Tetry czerwonej nie sprawia większych problemów. Z chęcią spożywa zarówno pokarmy płatkowane, jak również żywe czy mrożone.

AKWARIUM: Bystrzyk czerwony jest rybą stadną dlatego należy ją hodować w akwarium także w grupie przynajmniej kilku sztuk dla których powinno starczyć akwarium o pojemności 50-60 litrów. Lubią zbiorniki z niezbyt jaskrawym oświetleniem, częściowo obsadzone roślinnością z ciemnym podłożem które podkreśla ich piękne ubarwienie. W akwariach z mocniejszym oświetleniem najlepiej częściowo przyciemnić np. roślinami pływającymi – przy mocnym oświetleniu kolory bystrzyków blakną i stają się mniej atrakcyjne. Najlepiej trzymać w akwarium gatunkowym lub zbiorniku ogólnym z innymi niewielkimi rybami.
Woda w akwarium powinna mieć parametry pH 6,0-7,0; miękka do twardej, 2-20 n, stara-regularnie nieznacznie odświeżana.

Polecamy:   Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)

ROZMNAŻANIE: Jest rybą jajorodną. Tarło może odbyć się w zbiorniku ogólnym ale najlepiej przeprowadzić je w akwarium tarliskowym. Bystrzyki nie opiekują się ikrą i młodymi a nawet mogą zjeść ikrę.
Akwarium tarliskowe o pojemności około 10l umieszczamy w zacienionym miejscu. Dno powinno być wyłożone siatką ochronną – zabezpieczy to ikrę przed zjedzeniem przez dorosłe ryby. Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć pH 6,5, miękka do średnio twardej o temperaturze 24 C. Tydzień przed planowanym tarłem najlepiej oddzielić samce od samic. Wieczorem w akwarium tarliskowym umieszczamy parę bystrzyków. Tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy. Ikra jest kleista i mała. Narybek w ilości do 500 sztuk wykluwa się po około dobie, a po 3 dniach zaczyna pływać. Narybek karmimy pyłem (larwami widłonogów i solowca).